Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

janfran

Registrace: 3.7.2013
Komentářů: 12, score 1.2
Účast v Expertiádách: 0
Účast v Týdenních šancích: 0
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: –

Nejvíce přínosné komentáře

Komentář z 18.11.2014 s hodnocením +2:
Ty výpočty difrakčních limitů zanedbávaj ostatní vlivy rozostření. Busy psal o Bayerově masce, pak jsou tu ještě nedokonalosti objektivu, obvykle AA filtr a kromě pevných stativů i určité otřesy. V reálu mám odpozorováno, že se začne difrakce přes tyhle vlivy prosazovat o cca 1 clonové číslo výš, než by podle výpočtů měla.

Navíc ty vypočtené limity závisí na rozlišení čipu. Dvojnásobné rozlišení teoreticky znamená nástup difrakce o clunu níž. Mluvím o projevech difrakce při prohlížení fotky 1:1, po zobrazení ve stejné výstupní velikosti bude i rozostření od difrakce stejné bez ohledu na rozlišení čipu.

Navíc to, že se difrakce při určitém rozlišení a cloně začne projevovat, ještě neznamená, že při dalším nárůstu rozlišení čipu už nepůjde zaznamenat podrobnější detaily. Jde o podobný případ, jako v článku popisované zlepšení detailnosti při nárůstu rozlišení snímače i přesto, že některé objektivy už u snímačů s nižším rozlišením ukazovaly neostrost. A difrakce je taky určitý druh neostrosti, takže pro ni platí to samé. I nad teoretickým difrakčním limitem je tedy možné zvýšením rozlišení čipu zlepšit detailnost fotky, akorát to zlepšení už není úměrné nárůstu rozlišení. Ono ale kvůli působení ostatních zdrojům neostrosti není úměrné, ani když se difrakce neprojevuje.
Komentář z 21.1.2014 s hodnocením +2:
XQ1 už taky není čerstvá novinka, ale o to ani nejde, důležitější jsou reálné parametry a výkony. LX7 má např. mnohem lepší světelnost, papírově to tak možná nepůsobí, ale u QX1 stačí trochu hnout se zoomem a světelnost neuvěřitelně rychle padá­- kolem 40mm už má F4 a LX7 je najednou o víc než 2EV lepší...Dál má LX7 ostřejší objektiv, hlavně mimo střed. Lepší snímač už XQ1 nezachrání, výhodou toho foťáku můžou být snad jenom menší rozměry, narozdíl od LX7 je opravdu kapesní.
Komentář z 16.1.2016 s hodnocením +1:
Čas na další testy by šel, alespoň částečně, získat vypuštěním ukázek vyvážení bílé. Poznatek, že při nastavení žárovky v denním světle bude fotka modrá, je čtenářům celkem k ničemu. Když už testovat WB, tak v podmínkách, pro které jsou jednotlivé předvolby určeny. Ale protože tahle funkce podle mých poznatků u současných foťáků nebývá problematická, ani by v recenzi nechyběla. To samé bych řekl o ukázkách nastavení kontrastu a sytosti. Smysl vidim v ukázkách obrazových efektů, ty sice rovnou přeskakuju, ale nedivil bych se, kdyby hodně čtenářů zajímaly.

Nejméně přínosné komentáře

Komentář z 26.6.2014 s hodnocením 0:
Ale vždyť nic zmenšovat nemusíš...přece ani těch 12mpix z D300 není konečná fáze fotky, ta nastane až s jejím zobrazením na monitoru nebo vytisknutím v určitém rozměru, který bude v případě obou foťáků stejný. Nakonec tedy tak jako tak dojde k přepočtu na stejné rozlišení, ve kterém z principu nemůže být výsledek z D7100 co do ostrosti horší. Mně to přijde jako zbytečné sebemrskačství zoufat si nad kresbou 1:1 v 24mpix rozlišení, když ho dle tvé spokojenosti s 12mpix D300s ani nepotřebuješ.
Komentář z 26.11.2014 s hodnocením +1:
Pro převod RAWů bylo v ACR použito základní nastavení jen s vypnutou redukcí šumu? V základním nastavení má totiž ACR určité oříznutí stínů, ale při správné expozici to vidět není. Problém je, že to oříznutí se aplikuje ještě před dodatečnou korekcí expozice. Takže u těch fotek schválně podexponovaných o 2EV dojde proporciálně k mnohem většímu oříznutí stínů, než kdyby byla expozice správná. Následná korekce expozice do plusu už nepomůže, protože černá pořád zůstane černou. Také se tím zvyšuje kontrast ve stínech a barevná odchylka ­(viz zelená u zesvětlených fotek z Nikonu­). Sám jsem se s tímto problémem v ACR potýkal, ale stačí snížit nebo úplně vypnout oříznutí stínů ­(posuvník ­"blacks­") a oříznuté oblasti se zase objeví a podobají se tomu, co ukazuje RAW Therapee.