Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

K čemu slouží foto-databanky

3.12.2004, Petr Svoboda, článek
Honba za megapixely nebere konce, a s tím souvisí také náročnost moderních digitálních fotopřístrojů na paměť. Paměťové karty nejsou úplně nejlevnější a přeci jen ne každý fotograf má doma svůj počítač. A ne každý majitel počítače jej s sebou bere třeba na dovolenou…
Představte si tedy situaci, že vlastníte přístroj s rozlišením řekněme 8 MPix a čeká vás delší cesta mimo civilizaci, na které budete fotografovat divokou přírodu nebo zkrátka jen zážitky z cest. Jak se na takovou cestu připravit? Nejlevnější variantou je nastavit na svém fotoaparátu menší rozlišení, čímž zcela zdarma získáte prostor pro větší množství snímků. I to je však omezené, navíc se tak zbavujete možnosti vyrobit kvalitní zvětšeniny nebo provádět výřezy. Druhou variantou je přikoupit nějakou tu paměťovou kartu, což se však může stát záležitostí značně nákladnou. Třetí běžnou variantou je vzít s sebou přenosný počítač, nejlépe s vypalovačkou CD či dokonce DVD.

Vzhledem k problémům výše nastíněných řešení řada výrobců vyvinula relativně nedávno kapesní zařízení, které na sebe převezme tíhu objemných dat za nesrovnatelně nižší cenu než paměťové karty, a často nabídne ještě nějakou tu finesu navíc. Jde o tzv. foto-databanky využívající zpravidla zabudovaný pevný disk, z nichž několik je dostupných i na českém trhu. Nejrozšířenější jsou Delkin PicturePad, I-TEC FlashTrax a Nikon Coolwalker MSV-01, v brzké době je očekáván i prodej modelu Epson P-2000. Základní přehled najdete v tabulce:

Foto-databankaVyráběné kapacityCena (vč. DPH)
Delkin PicturePad20, 40, 60 GB10.990 Kč (40 GB)
I-TEC FlashTrax20, 40, 80 GB15.080 Kč (40 GB)
Nikon Coolwalker MSV-0130 GB17.390 Kč (30 GB)
Epson P-200040 GB499€

Z tabulky lze snadno odvodit, že cena za jeden uložený GB se pohybuje v rozsahu od 275 do 580 Kč a je tedy nesrovnatelně nižší než na (byť nejlevnějších) paměťových kartách. Shodný s kartami je účel – stále jde o dočasné úložiště fotografií, které se nakonec ocitnou nejspíše na diku CD/DVD.


Delkin PicturePad

Velký a větší obraz
Určitě zajímavým parametrem, který může pomoci při výběru, je velikost a kvalita LCD displeje. Stále více se jako běžná součást fotoaparátů stávají displeje s úhlopříčkou 2 palce a větší. Proto by se od foto-databanky, ve které je prohlížení a třídění fotografií snazší, očekávalo, že nabídne o něco víc. Chudě je na tom v tomto ohledu Delkin PicturePad, jež nabízí pouhých 1,8 palce, lepší pak Nikon Coolwalker s 2,5palcovým LCD a kralují I-TEC FlashTrax s 3,5 a Epson P-2000 s 3,8 palci. Epson navíc, coby významný producent displejů vůbec, nabízí svou technologii komerčně nazvanou PhotoFine. Ta by měla dosahovat oproti konkurenci skutečně lepších výsledků.

Jedením z hlavních důvodů proč jsou malé LCD displeje znatelně chudší, co do barvy a ostrosti, než jejich větší protějšky, osazené v noteboocích, se týká uspořádání jejich barevných pixelů. Na velkých LCD obrazovkách obsahuje každý bod červený, zelený a modrý subpixel. Malé obrazovečky pak řeší nedostatek bodů přidělováním pouze jedné ze tří primárních barev do každého pixelu. Photo Fine Technology vyvinutá Epsonem umožňuje malým obrazovkám sdílet technologií subpixelů velkých LCD.


Epson P-2000

Karet jako od kartářky
Standardů paměťových karet využívaných v digitálních fotoaparátech je až přespříliš a mnoho jich neubude ani když odmyslíme standardy, které pomalu ale jistě vymírají. K nejrozšířenějším patří SecureDigital a CompactFlash, ty ostatní jsou tak trochu proprietální a navázané na přístroje určitých značek. Sony tak má svůj MemoryStick, Olympus pak xD Picture Card. Všechny foto-databanky v našem přehledu svorně podporují pouze formát CompactFlash (CF I, II, MicroDrive), ostatní formáty jen tehdy, použijete-li adaptér. To přece jen trochu ztěžuje použití majitelům fotoaparátů značek, které přímo CF nevyužívají.



I-TEC FlashTrax

I rychlost je důležitá
Pokud máte ve foto-databance uloženo 40 GB fotografií a chcete si je stáhnout do počítače, určitě pocítíte rozdíl mezi pomalým rozhraním USB 1.1 a rychlejším USB 2.0. Bohužel Delkin PicturePad se, stejně jako Nikon Coolwalker, spokojili jen se šnečí rychlostí. Delkin možná tuto skutečnost obhájí nízkou cenou, avšak co Nikon?

Nikon Coolwalker MSV-01



A něco navíc?
Najdou se určitě i další důvody, proč volit ten či onen model, jedním z nezanedbatelných by mohla být například výdrž baterie. Tady vám však budeme moci poradit až po podrobné recenzi. Výhodou Nikonu jistě je podpora jeho nativního RAW formátu (NEF), u Epsonu a I-TECU je zase příjemná možnost přehrávání hudebních souborů ve formátu MP3. Všechna zařízení svorně podporují i výstup na televizní obrazovku, ale to není žádný pokrok oproti většině digitálních fotopřístrojů.

A co s daty ve foto-databance? Bez připojení k počítači lze obrázky bez problémů tisknout, po připojení USB vypalovačky je lze také uložit na stříbrný kotouč CD či DVD.