Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Karta X-Driver CFexpress nepotřebuje čtečku, s USB-C je jí sama o sobě

25.4.2022, Milan Šurkala, aktualita
Karta X-Driver CFexpress nepotřebuje čtečku, s USB-C je jí sama o sobě
Na crowdfundingovém serveru Indiegogo se objevila další zajímavá kampaň. Výsledkem je paměťová karta X-Driver CFexpress Type B, která nepotřebuje čtečku. Má totiž vlastní port USB-C, takže přímo samotnou kartu lze strčit do počítače a přečíst.
Zajímavou novinkou je paměťová karta X-Driver CFexpress, která se objevila v crowdfundingové kampani na Indiegogo. Je o kartu CFexpress Type B, která má na jedné straně tradiční rozhraní pro tyto karty a využívá sběrnici PCIe Gen3 x2 s NVMe 1.3, nicméně na druhé straně nekončí klasickým kvádrovým tvarem, ale zužuje se a končí portem USB-C 3.1 s přenosovou rychlostí do 10 Gbps.
 
X-Driver CFexpress Type B
 
Výhodou je, že svými rozměry odpovídá klasickým kartám CFexpress Type B (byť samotný tvar je trochu jiný) a je tak kompatibilní s fotoaparáty, které podporují tento typ karet, současně však není potřeba čtečka těchto karet. Přímo paměťovou kartu totiž můžete druhým koncem s portem USB strčit do počítače. V zásadě to můžeme otočit a můžeme také říci, že jde o USB-C flashku, která má na druhém konci rozhraní CFexpress Type B.
 
X-Driver CFexpress Type B
 
Vývoj karty zabral 3 roky a výsledkem je univerzální paměťové médium, které dosahuje rychlosti čtení až 1700 MB/s a u zápisu pak 1200 MB/s. K dispozici bude v kapacitách 128GB za cenu 144 USD (po ukončení kampaně 180 USD), 256 GB za 240 USD (300 USD) a 512 GB za 384 USD (480 USD). V prodeji budou i sety tří karet, přičemž 3×128 GB vyjde na 378 USD (540 USD), 3×256 GB pak na 630 USD (900 USD).
 
X-Driver CFexpress Type B
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.