Kenko-Tokina Variable NDX: filtr s nastavitelnou propustností

Kenko-Tokina Variable NDX: filtr s nastavitelnou propustností
, , aktualita
Společnost Kenko-Tokina uvádí na trh ND filtr s možností regulace propustnosti v úctyhodném rozsahu od ND2,5 do ND1000, který bez problémů pokryje požadavky většiny fotografů. Připravte si peněženky, za univerzálnost zaplatíte bezmála 15 000 Kč.
K oblíbeným
reklama
Po nedávné akvizici francouzské společnosti Cokin zabývající se zejména výrobou přechodových filtrů všeho druhu oznámila společnost Kenko-Tokina uvedení vskutku univerzálního neutrálního šedého (ND - Neutral Density) filtru.

Sílu zatmavení NDX filtru je možné plynule regulovat od jemného efektu ND2,5 až po silný ND1000. Tomu odpovídají hodnoty prodloužení expozice fotografované scény o 1,3 EV až po 10 EV. Propustnost je plynule nastavitelná pouhým otáčením filtru, podobně jako v případě použití polarizačního filtru.


Kenko-Tokina Variable NDX - filtr s nastavitelnou propustností od ND2,5 až do ND1000

Kromě možnosti plynule regulovat propustnost světla přináší tento typ filtru i další výhody. V případě silného zatmavení není nutné nejprve provádět zaostření bez filtru a poté filtr nasazovat, nýbrž stačí pouze zeslabit efekt filtru, zaostřit a poté si nastavit požadovanou propustnost.

Pokud byste o tomto filtru uvažovali, dejte si pozor na širokoúhlá ohniska objektivu - při použití s ohniskem menším než 28 mm může filtr vinětovat. Nejedná se tedy o slim verzi, ale o filtr se předním závitem, na který lze v kombinaci přišroubovat filtry další. Kenko-Tokina Variable NDX filtr bude dostupný pro závity 77 mm a 82 mm.

Kenko-Tokina Variable NDX není první typ regulovatelného ND filtru a uvidíme, jak obstojí v konkurenci například s levnějšími regulovatelnými ND filtry od firmy Singh-Ray, jež se jejich výrobou zabývá již několik let. Další otázkou je, zdali kvalita filtru opravdu zajistí jeho neutralitu a nijak neovlivní barevnost výsledného snímku.


Ukázka změny propustnosti Kenko-Tokina Variable NDX

Univerzálnost filtru bude bohužel vykoupena vysokou cenou, kterou lze očekávat u 77mm verze přibližně 12 000 Kč a větší verzi se závitem 82 mm pořídíte za 14 000 Kč.

Zdroj: www.dpreview.com, www.kenko-tokina.co.jp
reklama
Nejnovější články
Leica uvedla stříbrný objektiv 75/2 a zelené limitky 28/2 a 90/2 Leica uvedla stříbrný objektiv 75/2 a zelené limitky 28/2 a 90/2
Leica uvedla na trh tři nové objektivy. Opticky nejde o žádné novinky, jde jen o rozšíření nabídky barevných variant. APO-Summicron-M 75 f/2 dostane stříbrnou verzi, Summicron-M 28 f/2 a 90 f/2 pak variantu Safari.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf má problém se zákonem. Fotil Golden Gate Bridge z nepovoleného místa Fotograf má problém se zákonem. Fotil Golden Gate Bridge z nepovoleného místa
Fotograf Bruce Getty má problém se zákonem kvůli svým fotkám slavného mostu Golden Gate. Jeho snímky totiž pochází z nepovolených míst, kam není dovolen přístup. Není to navíc poprvé, co se tu pohyboval.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Cosina představila extrémně světelný Voigtländer Nokton 60mm f/0,95 Cosina představila extrémně světelný Voigtländer Nokton 60mm f/0,95
Společnost Cosina představuje svůj nový objektiv Nokton pro Micro Four Thirds systém s extrémně dobrou světelností F0,95. Nabídne 60mm reálnou ohniskovou vzdálenost, tedy 120 mm po přepočtu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony má přes 49 % trhu se snímacími čipy Sony má přes 49 % trhu se snímacími čipy
Už dávno víme, že je Sony lídrem v oblasti výroby obrazových senzorů. Firma Techno Systems Research (TSR) nám nyní řekla i to, jaký má náskok. Její zastoupení má dle výzkumu dosahovat 49,1 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus uvedl firmwary pro E-M1X, E-M II a E-M5 III Olympus uvedl firmwary pro E-M1X, E-M II a E-M5 III
Olympus přichází s novými firmwary pro své high-endové fotoaparáty OM-D E-M1X, E-M1 Mark II a E-M5 Mark III. Ty např. rozšiřují podporu focus stackingu a zlepšují také možnosti nastavení přepínání EVF.
Včera, aktualita, Milan Šurkala