Kenko-Tokina Variable NDX: filtr s nastavitelnou propustností

Kenko-Tokina Variable NDX: filtr s nastavitelnou propustností
, , aktualita
Společnost Kenko-Tokina uvádí na trh ND filtr s možností regulace propustnosti v úctyhodném rozsahu od ND2,5 do ND1000, který bez problémů pokryje požadavky většiny fotografů. Připravte si peněženky, za univerzálnost zaplatíte bezmála 15 000 Kč.
K oblíbeným
reklama
Po nedávné akvizici francouzské společnosti Cokin zabývající se zejména výrobou přechodových filtrů všeho druhu oznámila společnost Kenko-Tokina uvedení vskutku univerzálního neutrálního šedého (ND - Neutral Density) filtru.

Sílu zatmavení NDX filtru je možné plynule regulovat od jemného efektu ND2,5 až po silný ND1000. Tomu odpovídají hodnoty prodloužení expozice fotografované scény o 1,3 EV až po 10 EV. Propustnost je plynule nastavitelná pouhým otáčením filtru, podobně jako v případě použití polarizačního filtru.


Kenko-Tokina Variable NDX - filtr s nastavitelnou propustností od ND2,5 až do ND1000

Kromě možnosti plynule regulovat propustnost světla přináší tento typ filtru i další výhody. V případě silného zatmavení není nutné nejprve provádět zaostření bez filtru a poté filtr nasazovat, nýbrž stačí pouze zeslabit efekt filtru, zaostřit a poté si nastavit požadovanou propustnost.

Pokud byste o tomto filtru uvažovali, dejte si pozor na širokoúhlá ohniska objektivu - při použití s ohniskem menším než 28 mm může filtr vinětovat. Nejedná se tedy o slim verzi, ale o filtr se předním závitem, na který lze v kombinaci přišroubovat filtry další. Kenko-Tokina Variable NDX filtr bude dostupný pro závity 77 mm a 82 mm.

Kenko-Tokina Variable NDX není první typ regulovatelného ND filtru a uvidíme, jak obstojí v konkurenci například s levnějšími regulovatelnými ND filtry od firmy Singh-Ray, jež se jejich výrobou zabývá již několik let. Další otázkou je, zdali kvalita filtru opravdu zajistí jeho neutralitu a nijak neovlivní barevnost výsledného snímku.


Ukázka změny propustnosti Kenko-Tokina Variable NDX

Univerzálnost filtru bude bohužel vykoupena vysokou cenou, kterou lze očekávat u 77mm verze přibližně 12 000 Kč a větší verzi se závitem 82 mm pořídíte za 14 000 Kč.

Zdroj: www.dpreview.com, www.kenko-tokina.co.jp
Nejnovější články
Leica M Monochrom "Signature": s podpisem Andyho Summerse Leica M Monochrom "Signature": s podpisem Andyho Summerse
Slavný kytarista Andy Summers z britské kapely The Police se podepsal na limitovanou edici fotoaparátů Leica M Monochrom "Signature". Na těle fotoaparátu budou vyobrazeny jeho černobílé fotografie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR
Oznámení o vývoji nového fotoaparátu vydala také společnost Ricoh Pentax. Ta si pro blízkou budoucnost chystá novou vlajkovou loď APS-C systému svých digitálních zrcadlovek. Ta má nahradit Pentax KP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD
Fujifilm na tiskové konferenci oznámil vývoj nového APS-C CSC fotoaparátu X-Pro3. Ten má přinést několik zajímavých funkcí. Vylepší hybridní hledáček, přesune se hlavní LCD a budou zde i nové simulace filmů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy
Podle uniklých informací chystá Nikon nový full frame fotoaparát, jehož snímač by měl dosahovat velmi vysokého rozlišení 60 megapixelů. Další zajímavostí by měla být podpora 16bitového RAW formátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami
Zázračné diety nebo kosmetické operace mohou v mnohých mladých lidech vzbudit pocit vlastní nedostatečnosti a mentální nepohody. Sociální síť Instagram proto začne takové příspěvky omezovat nebo rovnou mazat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala