Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kenko-Tokina Variable NDX: filtr s nastavitelnou propustností

3.8.2011, Michal Srna, aktualita
Společnost Kenko-Tokina uvádí na trh ND filtr s možností regulace propustnosti v úctyhodném rozsahu od ND2,5 do ND1000, který bez problémů pokryje požadavky většiny fotografů. Připravte si peněženky, za univerzálnost zaplatíte bezmála 15 000 Kč.
Po nedávné akvizici francouzské společnosti Cokin zabývající se zejména výrobou přechodových filtrů všeho druhu oznámila společnost Kenko-Tokina uvedení vskutku univerzálního neutrálního šedého (ND - Neutral Density) filtru.

Sílu zatmavení NDX filtru je možné plynule regulovat od jemného efektu ND2,5 až po silný ND1000. Tomu odpovídají hodnoty prodloužení expozice fotografované scény o 1,3 EV až po 10 EV. Propustnost je plynule nastavitelná pouhým otáčením filtru, podobně jako v případě použití polarizačního filtru.


Kenko-Tokina Variable NDX - filtr s nastavitelnou propustností od ND2,5 až do ND1000

Kromě možnosti plynule regulovat propustnost světla přináší tento typ filtru i další výhody. V případě silného zatmavení není nutné nejprve provádět zaostření bez filtru a poté filtr nasazovat, nýbrž stačí pouze zeslabit efekt filtru, zaostřit a poté si nastavit požadovanou propustnost.

Pokud byste o tomto filtru uvažovali, dejte si pozor na širokoúhlá ohniska objektivu - při použití s ohniskem menším než 28 mm může filtr vinětovat. Nejedná se tedy o slim verzi, ale o filtr se předním závitem, na který lze v kombinaci přišroubovat filtry další. Kenko-Tokina Variable NDX filtr bude dostupný pro závity 77 mm a 82 mm.

Kenko-Tokina Variable NDX není první typ regulovatelného ND filtru a uvidíme, jak obstojí v konkurenci například s levnějšími regulovatelnými ND filtry od firmy Singh-Ray, jež se jejich výrobou zabývá již několik let. Další otázkou je, zdali kvalita filtru opravdu zajistí jeho neutralitu a nijak neovlivní barevnost výsledného snímku.


Ukázka změny propustnosti Kenko-Tokina Variable NDX

Univerzálnost filtru bude bohužel vykoupena vysokou cenou, kterou lze očekávat u 77mm verze přibližně 12 000 Kč a větší verzi se závitem 82 mm pořídíte za 14 000 Kč.

Zdroj: www.dpreview.com, www.kenko-tokina.co.jp