Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
3.8.2011, Michal Srna, aktualita
Společnost Kenko-Tokina uvádí na trh ND filtr s možností regulace propustnosti v úctyhodném rozsahu od ND2,5 do ND1000, který bez problémů pokryje požadavky většiny fotografů. Připravte si peněženky, za univerzálnost zaplatíte bezmála 15 000 Kč.
Zubatej | 3.8.20117:41
Fader ND 2­-400 a ND 500­-5000. To samé a za polovinu ceny. Z eBay se vyplatí...
Odpovědět0  0
busy (4706) | 3.8.201110:44
Odpovědět0  0
Billi (10) | 10.8.201123:11
Každého důrazně varuji před námkupem ­"levných­" proměnlivých NDček, jako třeba výše zmíněný fader ND2 to 400.
Já jsem udělal tu chybu, že jsem si takový filtr na ebay koupil ­(cca za 55 dolarů ­- 77mm­) a je nepoužitelný ­- tedy tak odhadem do hodnoty 20­-30 to jde, při větším ztmavení dochází k výrazné nevyrovnanosti obrazu ­(prostředek je tmaší než okolí­). Takže jsem poměrně skeptický i ke zde recenzovanému NDX. Musel bych si to nejprve vyzkoušet, než bych to koupil.
Odpovědět0  0
busy (4706) | 3.8.20115:32
Niekde na nete som nasiel ze su to dva polarizaky na sebe.
Odpovědět0  0
Hirogen (769) | 3.8.20119:49
Pokud to jsou dva polarizační filtry na sobě ­(což by odpovídalo­), je to nanic. Pokud použiji kombinaci 1x lineární a 1x cirkulární polarizační filtr, mohu teoreticky nastavit i úplnou tmu. Stejně to popisuje i pan Pihan na svých stránkách.
Realita je ovšem taková, že max. nastavitelná hodnota byla tak do 1­/3 až 1­/2. Potom to silně barevně ulítlo. Co je horší, strany snímku byly silně modré a prostředek do růžova. Kdyby to táhlo stejnosměrně, dalo by se s tím pohrát.
Na otázku panu Pihanovi, jestli je to normální, mi odpověděl, že ano, že dokonce filtry nad ND­-16 už také nejsou barevně neutrální, neboť pohlcují jinak UV a jinak IR světlo. Tam je to ale stejnoměrně.
Mimo jiné kombinace těchto dvou polarizačních filtrů velmi silně ovlivnila expoziční senzor. Což ale není problém, od toho existuje režim ­"M­".
Nakonec dodám, že jsem zkoušel kombinaci filtrů HOYA.
Odpovědět0  0
busy (4706) | 3.8.201110:42
No, takto. CPL filter sa sklada z dvoch casti ­- linearneho polarizaku a depolarizacnej ­(cirkularnej­) folie ­(ako pise Roman Pihan v tom clanku­). Ja som som vo svojom prvom prispevku myslel dva linearne polarizaky na sebe samozrejme. Pokial ma clovek dva CPL filtre, staci ak ich da k sebe celnymi stranami ­(ktore normalne ukazuju na fotenu scenu­). Tym padom budu linearne polarizaky pri sebe, a depolarizacne folie okolo nich ­- prva depolarizuje svetlo dopadajuce zo sceny ­(aby bol celkovy ucinok tohto NDx fltra rovnaky aj v pripade scen s polarizovanym svetlom­) a druha depolarizacna folia zase depolarizuje svetlo za NDx filtrom aby mohlo nerusene pracovat ostrenie vo fotaku.

Uplna tma, na rozdiel od teorie, sa zial v praxi nastavit neda :­( Keby sa dala, dosahovali by LCD monitory take skvele kontrasne pomery ako CRT­/DPD­/OLED.

S tym vyraznym posunom do modrej alebo ruzovej u velmi silnych zacloneniach dvomi polarizakmi je to naozaj tak, aj mne sa to takto vzdy zafarbovalo. Avsak myslim si ze toto zafarbenie nie je priamo sposobene polarizacnym javom ako takym, ale roznymi inymi javmi vyplyvajucimi z realnych vlastnosti pouzitych materialov danych technologiou vyroby. Mozno ze v tom NDx filtri Kenko­-Tokina ­(a aj u inych vyrobcov­) maju technologiu zvladnutu lepsie a k ­(az tak velkemu­) farebnemu posunu tam nedochadza. Ale toto je len moj dohad, samozrejme mozem sa mylit.
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.