Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kodak zbankrotoval a požádal o ochranu před věřiteli

20.1.2012, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Kodak je obrovským pojmem ve světě fotografie, vždyť existuje již 131 let. Digitální doba ale této společnosti tolik nepřála a včera vyhlásila bankrot a ochranu věřiteli podle amerických zákonů. V plánu je restrukturalizace.
Ve světě analogové fotografie byl a je Kodak stále jedním z největších pojmů. V digitální době to ale pro Kodak nebylo tak slavné, přestože to byla právě tato společnost, která přišla s Bayerovou maskou nebo byla tvůrcem vůbec první komerčně dostupné digitální zrcadlovky (Kodak DSC 1000). Dnes známe Kodak spíše jako výrobce tuctových digitálních fotoaparátů, ale také snímacích čipů do fotoaparátů nejvyšších tříd jako je např. Leica M9, Leica S2 nebo Pentax 645D. Milovníci analogové fotografie ale Kodak stále znají jako jednoho z posledních výrobců kinofilmů, dalšího příslušenství a spotřebního materiálu pro nedigitální fotografii.





19. ledna 2012 nicméně Kodak po 131 letech své existence zbankrotoval a požádal o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 zákonu o reorganizaci společností. Podle tohoto zákona má 18 měsíců a 950 milionů dolarů od Citigroup na posílení likvidity, restrukturalizaci a obrat k lepšímu. Společnost se chce ozdravit a soustředit na výdělečné divize, přičemž digitální divize byla zdrojem 75 % příjmů. V listopadu minulého roku přitom prodala svou divizi pro výrobu digitálních čipů společnosti Platinum Equity a dubnu téhož roku koupila společnost OmniVision od Kodaku 850 patentů týkajících se snímacích čipů za 65 milionů dolarů.

Nynějším úkolem je tedy zbavit se především nedůležitého duševního vlastnictví (např. některých dalších patentů). Patenty týkající se digitální fotografie přitom přinesly Kodaku od roku 2003 příjmy více než 3 miliard dolarů. Společnost se však od nástupu digitální fotografie snaží postupně restrukturalizovat. Od roku 2003 zavřela 13 výrobních závodů, 130 laboratoří a propustila 47 tisíc zaměstnanců. Konec restrukturalizace se očekává v roce 2013.

Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.