Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše

27.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Značka Kodak poslední dobou dělá jeden přešlap za druhým. Licencuje své jméno pro pochybné projekty a i její vlastní jsou často poněkud kontroverzní. Např. KodakIt bere autorům fotografií právo na jejich vlastní fotografie.
Kdysi slavná společnost Kodak dnes už jen paběrkuje. Po krachu společnosti se tak nyní soustředí zejména na prodej licencí svého jména a produkty Kodak tak může vyrábět kdekdo. Eastman Kodak pak má i své vlastní projekty, přičemž jeden z nich, KodakIt, v posledních dnech vzbuzuje velkou kritiku. Jde o službu, přes kterou si zájemci mohou objednat fotografa pro nejrůznější akce, v podstatě takový fotografický Uber. Jenže se ukazuje, že někdy je velmi dobré si přečíst podmínky služby, ke které se člověk registruje. Teprve nyní se totiž ukázalo, že to pro fotografy není vůbec dobrá služba (poslední verze podmínek je platná od 1. července 2018).
 
KodakIt logo
 
Podmínky služby totiž stanovují, že ačkoli fotograf je tím, kdo fotí snímky, nemá na ně ve výsledku právo a veškerý copyright dostává klient, který si fotografa objednal. U nás je v podstatě něco takového nezákonné (nelze se zbavit copyrightu), ale v USA to už neplatí a tam je skutečně možné prodat autorská práva a ne jen licenci na obsah. Problémem je, že se toto zbavení se copyrightu vztahuje na úplně všechno. Fotograf tak nemá právo na použití snímků pro vlastní potřebu, a tedy pokud by chtěl své vlastní snímky prezentovat ve svém portfoliu, musel by zažádat klienta o svolení (a možná i zaplatit licenci za ně).
 
Aby toho nebylo málo, klient má právo i na všechny snímky, které nejsou součástí finální práce. Pokud tak fotograf má odevzdat např. 10 snímků, a ty odevzdá, klient má právo i na všechny zbývající snímky pořízené v rámci focení. Takže ani ty nemůže fotograf použít, přičemž klient může vyžadovat, aby fotograf tyto další nepoužité snímky smazal. Fotograf se pak ani nesmí přihlásit k autorství těchto snímků. Není tedy divu, že takové podmínky vyvolaly velkou vlnu kritiky. Takže příště by bylo vhodné opravdu lépe číst podmínky služeb. KodakIt dnes využívá zhruba 4000 fotografů v různých částech světa.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.