www.digimanie.cz
>
>
>

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše
, , aktualita
Značka Kodak poslední dobou dělá jeden přešlap za druhým. Licencuje své jméno pro pochybné projekty a i její vlastní jsou často poněkud kontroverzní. Např. KodakIt bere autorům fotografií právo na jejich vlastní fotografie.
K oblíbeným
reklama
Kdysi slavná společnost Kodak dnes už jen paběrkuje. Po krachu společnosti se tak nyní soustředí zejména na prodej licencí svého jména a produkty Kodak tak může vyrábět kdekdo. Eastman Kodak pak má i své vlastní projekty, přičemž jeden z nich, KodakIt, v posledních dnech vzbuzuje velkou kritiku. Jde o službu, přes kterou si zájemci mohou objednat fotografa pro nejrůznější akce, v podstatě takový fotografický Uber. Jenže se ukazuje, že někdy je velmi dobré si přečíst podmínky služby, ke které se člověk registruje. Teprve nyní se totiž ukázalo, že to pro fotografy není vůbec dobrá služba (poslední verze podmínek je platná od 1. července 2018).
 
KodakIt logo
 
Podmínky služby totiž stanovují, že ačkoli fotograf je tím, kdo fotí snímky, nemá na ně ve výsledku právo a veškerý copyright dostává klient, který si fotografa objednal. U nás je v podstatě něco takového nezákonné (nelze se zbavit copyrightu), ale v USA to už neplatí a tam je skutečně možné prodat autorská práva a ne jen licenci na obsah. Problémem je, že se toto zbavení se copyrightu vztahuje na úplně všechno. Fotograf tak nemá právo na použití snímků pro vlastní potřebu, a tedy pokud by chtěl své vlastní snímky prezentovat ve svém portfoliu, musel by zažádat klienta o svolení (a možná i zaplatit licenci za ně).
 
Aby toho nebylo málo, klient má právo i na všechny snímky, které nejsou součástí finální práce. Pokud tak fotograf má odevzdat např. 10 snímků, a ty odevzdá, klient má právo i na všechny zbývající snímky pořízené v rámci focení. Takže ani ty nemůže fotograf použít, přičemž klient může vyžadovat, aby fotograf tyto další nepoužité snímky smazal. Fotograf se pak ani nesmí přihlásit k autorství těchto snímků. Není tedy divu, že takové podmínky vyvolaly velkou vlnu kritiky. Takže příště by bylo vhodné opravdu lépe číst podmínky služeb. KodakIt dnes využívá zhruba 4000 fotografů v různých částech světa.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II
Na internet unikla dvě prezentační videa společnosti Canon, která ukazují dva připravované fotoaparáty, zrcadlovku EOS 90D a CSC fotoaparát EOS M6 Mark II. Oba dva budou mít nový 32,5MPx APS-C snímač.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z
Viltrox rozšiřuje počet podporovaných bajonetů svého nového manuálního širokoúhlého objektivu 20mm f/1.8 o další. Oznámil totiž, že tento model bude k dispozici i pro full frame fotoaparáty Nikon Z.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019 Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019
K dalším společnostem, které v letošní anketě EISA Awards 2019 vyhrály nějaké to ocenění, patří Sigma a Tamron. Není překvapivé, že v tomto případě šlo vždy o objektivy. Pro tento rok to byly jenom ty zoomvací.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala