www.digimanie.cz
>
>
>

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše
, , aktualita
Značka Kodak poslední dobou dělá jeden přešlap za druhým. Licencuje své jméno pro pochybné projekty a i její vlastní jsou často poněkud kontroverzní. Např. KodakIt bere autorům fotografií právo na jejich vlastní fotografie.
K oblíbeným
reklama
Kdysi slavná společnost Kodak dnes už jen paběrkuje. Po krachu společnosti se tak nyní soustředí zejména na prodej licencí svého jména a produkty Kodak tak může vyrábět kdekdo. Eastman Kodak pak má i své vlastní projekty, přičemž jeden z nich, KodakIt, v posledních dnech vzbuzuje velkou kritiku. Jde o službu, přes kterou si zájemci mohou objednat fotografa pro nejrůznější akce, v podstatě takový fotografický Uber. Jenže se ukazuje, že někdy je velmi dobré si přečíst podmínky služby, ke které se člověk registruje. Teprve nyní se totiž ukázalo, že to pro fotografy není vůbec dobrá služba (poslední verze podmínek je platná od 1. července 2018).
 
KodakIt logo
 
Podmínky služby totiž stanovují, že ačkoli fotograf je tím, kdo fotí snímky, nemá na ně ve výsledku právo a veškerý copyright dostává klient, který si fotografa objednal. U nás je v podstatě něco takového nezákonné (nelze se zbavit copyrightu), ale v USA to už neplatí a tam je skutečně možné prodat autorská práva a ne jen licenci na obsah. Problémem je, že se toto zbavení se copyrightu vztahuje na úplně všechno. Fotograf tak nemá právo na použití snímků pro vlastní potřebu, a tedy pokud by chtěl své vlastní snímky prezentovat ve svém portfoliu, musel by zažádat klienta o svolení (a možná i zaplatit licenci za ně).
 
Aby toho nebylo málo, klient má právo i na všechny snímky, které nejsou součástí finální práce. Pokud tak fotograf má odevzdat např. 10 snímků, a ty odevzdá, klient má právo i na všechny zbývající snímky pořízené v rámci focení. Takže ani ty nemůže fotograf použít, přičemž klient může vyžadovat, aby fotograf tyto další nepoužité snímky smazal. Fotograf se pak ani nesmí přihlásit k autorství těchto snímků. Není tedy divu, že takové podmínky vyvolaly velkou vlnu kritiky. Takže příště by bylo vhodné opravdu lépe číst podmínky služeb. KodakIt dnes využívá zhruba 4000 fotografů v různých částech světa.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala