www.digimanie.cz
>
>
>

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše

KodakIt na pranýři, fotografům bere copyright na vše
, , aktualita
Značka Kodak poslední dobou dělá jeden přešlap za druhým. Licencuje své jméno pro pochybné projekty a i její vlastní jsou často poněkud kontroverzní. Např. KodakIt bere autorům fotografií právo na jejich vlastní fotografie.
reklama
Kdysi slavná společnost Kodak dnes už jen paběrkuje. Po krachu společnosti se tak nyní soustředí zejména na prodej licencí svého jména a produkty Kodak tak může vyrábět kdekdo. Eastman Kodak pak má i své vlastní projekty, přičemž jeden z nich, KodakIt, v posledních dnech vzbuzuje velkou kritiku. Jde o službu, přes kterou si zájemci mohou objednat fotografa pro nejrůznější akce, v podstatě takový fotografický Uber. Jenže se ukazuje, že někdy je velmi dobré si přečíst podmínky služby, ke které se člověk registruje. Teprve nyní se totiž ukázalo, že to pro fotografy není vůbec dobrá služba (poslední verze podmínek je platná od 1. července 2018).
 
KodakIt logo
 
Podmínky služby totiž stanovují, že ačkoli fotograf je tím, kdo fotí snímky, nemá na ně ve výsledku právo a veškerý copyright dostává klient, který si fotografa objednal. U nás je v podstatě něco takového nezákonné (nelze se zbavit copyrightu), ale v USA to už neplatí a tam je skutečně možné prodat autorská práva a ne jen licenci na obsah. Problémem je, že se toto zbavení se copyrightu vztahuje na úplně všechno. Fotograf tak nemá právo na použití snímků pro vlastní potřebu, a tedy pokud by chtěl své vlastní snímky prezentovat ve svém portfoliu, musel by zažádat klienta o svolení (a možná i zaplatit licenci za ně).
 
Aby toho nebylo málo, klient má právo i na všechny snímky, které nejsou součástí finální práce. Pokud tak fotograf má odevzdat např. 10 snímků, a ty odevzdá, klient má právo i na všechny zbývající snímky pořízené v rámci focení. Takže ani ty nemůže fotograf použít, přičemž klient může vyžadovat, aby fotograf tyto další nepoužité snímky smazal. Fotograf se pak ani nesmí přihlásit k autorství těchto snímků. Není tedy divu, že takové podmínky vyvolaly velkou vlnu kritiky. Takže příště by bylo vhodné opravdu lépe číst podmínky služeb. KodakIt dnes využívá zhruba 4000 fotografů v různých částech světa.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky
Některé firmy se nepoučí a Huawei je očividně jednou z nich. Na propagačních teaserech lákající na uvedení nových vlajkových lodí P30 a P30 Pro opět nebyly fotografie pořízené mobilem, ale snímky z fotobanky.
14.3.2019, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Sony A5100: postřehy z praxe Sony A5100: postřehy z praxe
Už nějakou dobu je na trhu CSC fotoaparát Sony A5100. Nyní se prodává za poměrně nízké částky, a proto jsme se mu podívali na zoubek. Nabídne 24MPx snímač a otočný dotykový displej. Jak si povede v našem testu?
14.3.2019, recenze, Milan Šurkala9 komentářů