Vzácně nezaostřený objekt - to se stane, ale tu druhou chybu s rozpoznáváním tváří, tu by měli urychleně opravit přes update firmwaru, to je docela ostuda :-).
Odpovědět0 0
Tohle žádný update firmware nespraví
https://www.dpreview.com/reviews/leica-q3-43-review?comment=6025473844 Panasonicu zkrátka chybí těch deset let vývoje PDAF, kde maji ostatní, především Sony, obrovský náskok.
Chápu ale, že tento Panasonic přístroj, kde jsem si doposud naivně myslel, že alespoň objektiv je od Leicy (není, je opět od Panasonicu, viz další příspěvek s odkazem na příslušný patent), se nekupuje primárně na fotografování pohybujících se objektů :-)
Odpovědět0 0
Zvolit 43 mm ohnisko je určitě dobrý nápad.
Odpovědět0 0
Je to cílené na Milana. Snad koupí :)
Odpovědět2 0
No kdybych musel mít jen jedno ohnisko, tak by to bylo zajímavé. Jenže jedno ohnisko nechci.
Odpovědět0 0
Zvláštní je, že když Hasselblad a Fujifilm dokáží u svých středoformátů vyvinout objektivy s malým rozsahem zoomu, že to neudělá Leica u full-frame kompaktu.
Je sice krásné, že cca 90 mm ohnisko lze u tohoto kompaktu vyříznout na poměrně slušných cca 14 Mpx, nicméně směrem k širším ohniskům se prořezat nelze.
Proto by byl fajn nějaký objektiv se zoomem, tak jak to dělá Hasselblad nebo Fujifilm u středoformátů.
Odpovědět0 0
Umí Leica vůbec vyrobit vlastní zoom objektiv? Vždyť jsou přeprodané Sigmy.
Odpovědět0 0
To máte marné, z Leicy tuctového výrobce foťáků neuděláte. Ale pokud vím, zkonstruovala několik zoomů pro Panasonic, takže to umí.
Odpovědět0 0
To že je na něčem napsáno Leica ještě vůbec nic neznamená, zvláště u této povedené značky. O tom, že full frame zoomy jsou Sigma není pochyb. Na mém Panasonic LX 15 je také na objektivu napsáno Leica, nicméně to je asi všechno :-)
Odpovědět0 0
Měl jsem za to, že začátek spolupráce Panasonic - Leica spočíval právě v tom, že Panasonic objektivy neuměl, ty měla vyvíjet právě Leica. Ale jak přesně byla domluvená spolupráce a jaký vývoj v čase až do současnosti měla, vůbec netuším.
Odpovědět0 0
Takto začínal i Sony spoluprací s Zeiss. Ale nikdy se tím netajil, ty objektivy takto byly vždy jasně označené.
Odpovědět0 0
Většinou (ne vždy) je to o jméně, tzn. "pokud to splňuje stanové parametry, dostaneš nálepku".
Odpovědět1 0
"nicméně směrem k širším ohniskům se prořezat nelze. "
Svým způsobem lze. V případě statické scény můžeš vyfotit panorama a ty fotky složit do sebe (já takto nahrazoval chybějící široké ohnisku u fotoaparátů i telefonů).
Odpovědět1 0
Vidíš, to mě předtím zrovna nenapadlo. Nelze to použít vždy nebo je to někdy dost nepraktické, ale jinak ano, možné to je.
Odpovědět0 0
Byl jsem na přednášce krajinářského fotografa a ten nám říkal, že to takto dokonce dělá záměrně (typicky 50mm objektivem), protože to pak získá jinou perspektivu, než jedna fotka širokým objektivem.
Odpovědět0 0
Pro tohle je výborný Microsoft ICE, kde si lze zvolit způsob skládání, takže to může vypadat jako rybí oko, jako z klasického širokáče nebo i jinak (Mercator,...). Používám to občas i ve spojitosti se 4K videem (tam, kousek dolů, zpátky, kousek dolů, zpátky), místo třeba 15 fotek jedno video. Není to tak kvalitní a většinou je lepší zamknout expozici, ale také se dá.
Odpovědět1 0
Bohužel už ho Microsoft přestal dále podporovat, jako plno ostatních věcí. V Capture One Pro je to podobné.
Odpovědět0 0
Pokud se dá stáhnout a nainstalovat (což se stále dá), tak to zas tak nevadí.
Odpovědět0 0
Přesně, odpovídá to úhlopříčce políčka fullframu, takže je to doslova normální ohnisko.
Odpovědět0 0