reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Konica Minolta má také osmimegapixel

, , aktualita
V současné smršti osmimegapixelových fotopřístrojů, která je velmi podobná podzimnímu uragánu elektronických ultra-zoom zrcadlovek, nesmí chybět ani společnost Konica Minolta. Ta totiž na veletrhu PMA 2004 představila nástupce loňské A1-čky - model A2, který ze své předchůdkyně vychází nejenom designově, ale disponuje například i velice podobným objektivem. Zásadní rozdíl je však především v použitém CCD snímači.
Konica Minolta DiMAGE A2 se odlišuje od modelu A1 především zmíněným CCD snímačem, a tak se půjdeme podívat nejdříve na jeho parametry. Jedná se o CCD čip typu 2/3" od Sony, data z něj jsou zpracovávána ve 12 bitové barevné hloubce (ovšem A1 nabízela již 14 bitový převodník) pomocí technologie CxProcess II. Snímač obsahuje osm milionů efektivně využitelných obrazových elementů, což vám umožní s modelem pořídit fotografie s maximálním rozlišením 3264 x 2448 bodů. K dispozici jsou i další čtyři nižší rozlišení. Citlivost snímače se potom pohybuje od 60 do 800 ISO.
Novinka je opět (jako A1) vybavena Anti-shake systémem, který se jednoduše zapíná tlačítkem s "ručkou" (které najdete na zadní straně), a tak už nemusíte při fotografování zatajovat dech nebo provádět jiná cirkusová čísla, abyste získali nerozmazanou fotografii. Při rozhodování mezi novými osmimegapixelovými modely může hrát právě tento stabilizátor obrazu důležitou roli, protože ostatní novinky stabilizátorem nejsou vybaveny.

Přestože vypadá objektiv A2 téměř shodný s objektivem použitým v A1-ce, tak při podrobném zkoumání něco nového objevíte. Objektiv novinky je opět složen ze 16 prvků ve 13 skupinách včetně dvou asférických elementů minimalizujících zkreslení od středu obrazu ke kraji a dvou AD (anomalous dispersion) skel, s rozsahem ohniskových vzdáleností od 7,2 do 50,8 milimetrů (odpovídá rozsahu 28 - 200 milimetrů u kinofilmového přístroje) při solidní světelnosti F2,8 - F3,5. Ostřit lze od půl metru do nekonečna, v režimu Makro opět jako A1 ostří až od 13 centimetrů. Optický zoom je tedy sedminásobný a doplnit ho můžete ještě o maximálně dvojnásobné přiblížení digitální. Úplnou novinkou je 3D prediktivní automatický zaostřovací systém, který dokáže sledovat daný objekt v prostoru pomocí tří os (X,Y,Z). Tento autofokus by měl být podle údajů výrobce až 1,5-krát rychlejší než u A1 a dokonce by měl být v současnosti nejrychlejší ve své kategorii. Model disponuje také jedenáctibodovým ostřením, přičemž systém Flex Focus Point umožňuje zvolit si zaostřovací bod a díky funkci Direct Manual Focus můžete manuálně doostřit po autofokusu. V Menu objevíte i Subject Tracking AF, díky němuž můžete průběžně doostřovat pohybující se objekt, protože se podle jeho pohybu změní aktivní zaostřovací blok. Nakonec nesmíme zapomenout ani na ovládání manuálního ostření pomocí prstence na objektivu.Rychlost závěrky se pohybuje opět ve velkém rozsahu: od 1/4000 až do 30 sekund. Snímky se ukládají ve třech kompresních poměrech ve formátech JPEG, bezztrátovém TIFFu nebo datovém RAWu na paměťové karty typu Compact Flash I nebo II, podporován je i Microdrive. Model umí pochopitelně i natáčet ozvučené video, a to v neobvyklém rozlišení 544 x 408 bodů při maximální rychlosti třicet snímků za sekundu. Délka je omezena na 15 minut.

Designově je nová A2 prakticky totožná s modelem A1, takže kromě jiného má na zadní straně opět výklopný 1,8 palcový barevný LCD zobrazovač. Ovšem daleko zajímavější je informace o 0,44 palcovém elektronickém hledáčku, který by měl mít podle údajů výrobce naprosto neuvěřitelné rozlišení - 922 tisíc pixelů. Uvidíme v praxi, jaký bude skutečně poskytovat obraz. Novinka je robustním fotopřístrojem, což potvrzují nejenom rozměry 117 x 85 x 114 milimetrů, ale především její hmotnost 565 gramů bez li-ion akumulátoru. Konica Minolta DiMAGE A2 by se měla objevit na trhu v průběhu jara za 1099 dolarů.

Specifikace:

Konica Minolta DiMAGE A2
  • Snímač: 8 milionů obrazových elementů
  • Objektiv: 7x optický, 2x digitální zoom
  • Paměťové médium: Compact Flash I,II nebo Microdrive
  • LCD displej: 1,8 palcový TFT barevný, rozlišení 113 000 pixelů
  • Rozměry: 117 x 85 x 114 milimetrů
  • Hmotnost: 565 gramů
reklama
reklama
reklama