reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Laowa představí "divný" makro objektiv 24mm f/14

30.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Už za dva dny spustí Venus Optics kampaň na Kickstarteru, která má vybrat peníze na nový makro objektiv Laowa 24mm f/14 2X Macro Probe. Sám výrobce jej označuje jako nejdivnější makro objektiv. První kus bude za pouhý $1.
Společnost Venus Optics si přichystala velmi zajímavý makro objektiv, Laowa 24mm f/14 2X Macro Probe, na který bude 1. srpna 2018 v 17:00 hodin našeho času spuštěna kampaň na Kickstarteru. Kampaň bude zajímavá i tím, že první objektiv bude stát pouhý 1 dolar. To ale zdaleka není vše zvláštního. Pozoruhodný je totiž i samotný objektiv, na který společnost vydala několik teaserů.
 
Laowa 24mm f/14 2X Macro Probe
 
Jde totiž o makro objektiv s 2× zvětšením určený až pro full frame fotoaparáty. Vyrábět se bude pro bajonety Canon EF, Nikon F, Sony FE a Arri PL. Když se podíváte na jeho tvar, určitě vás překvapí. Má totiž ohniskovou vzdálenost 24 milimetrů (úhel záběru 85° na full frame), přitom je jeho délka 408 mm a průměr jen 38 mm. Vypadá jak mravenečník.
 
Laowa 24mm f/14 2X Macro Probe
 
Minimální zaostřovací vzdálenost je tak až 470 milimetrů od roviny senzoru, jenže to znamená, že při takové délce objektivu lze zaostřit už od zhruba 2 centimetrů od předního optického členu. Počítat musíte s manuálním ostřením. Objektiv je tak spíše jakousi "sondou", ostatně se tak i jmenuje. Díky tenkému konci se vejde i do těžko přístupných míst a nechybí ani LED pro přisvícení (bude to často nutné, světelnost je opravdu špatná, zajišťuje však dostatečnou hloubku ostrosti).
 
Laowa 24mm f/14 2X Macro Probe
 
Zvláštní je tedy již zmíněná světelnost objektivu, která činí F14. 7lamelovou clonu pak můžete nastavit maximálně na hodnotu F40. Při netradičně širokém úhlu záběru (na makro objektiv) a vysokém zvětšení tak můžete dosáhnout relativně velké hloubky ostrosti, která je u makro objektivů obvykle hůře dosažitelná.
 
 
Optická konstrukce je velmi složitá, neboť čítá 27 optických členů v 19 skupinách. Novinka pak váží 474 gramů. Další teasery včetně video ukázek najdete na facebookových stránkách společnosti. Jaká bude cena zbylých kusů v kampani a po jejím ukončení, to zatím nevíme.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama