reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let

14.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
Jolie King a Mark Firkin měli velký sen, a to procestovat velkou část světa, přičemž svou cestu dokumentovali a zážitky z cest zveřejňovali na YouTube a Instagramu. Bohužel ne vše jde vždy podle plánu, což platí zejména tehdy, když si člověk pořádně nezjistí, co v které zemi vlastně může legálně dělat. Pak i pořizování videozáznamu může být pořádný problém. Hodně vážné je to v poslední době zejména s drony, které mohou být velkým bezpečnostním rizikem a jsou na ně uvalovány regulace v nejrůznějších zemích světa, ať už těch vyspělých nebo rozvojových. A létání s dronem v Íránu opravdu není dobrý nápad. Výše zmíněný pár lidí, známý také jako T.W.O (Two Way Overland), si totiž za létání v blízkosti Teheránu ve zdejším vězení možná odsedí 10 let.
 
 
Pár se v roce 2017 rozhodl opustit klasickou práci a vydal se na cestu z australského Petrhu do britského Londýna. Za tu dobu na Instagramu nasbíral přes 20 tisíc sledujících a začátkem července začalo být podezřelé, že se po 30. červnu, kdy dvojice přijela do Íránu, přestaly ukazovat další příspěvky. Až na místní televizi Manoto TV se objevila zpráva, že byl pár zatčen za létání s dronem v blízkosti Teheránu bez příslušné licence, přičemž pár měl dle těchto zpráv tvrdit, že si nebyl vědom takto striktních zákazů.
 
Nyní jsou oba drženi ve vězení Evin a jak už bylo řečeno, hrozí jim odnětí svobody v délce 10 let. Soud se ale zatím nekonal a je docela pravděpodobné, že se Írán bude snažit situaci využít k tomu, aby pár vyměnil za některého ze svých občanů vězněných v Austrálii. Spekuluje se např. nad Negar Ghodskani, které hrozí vyhoštění z Austrálie do USA kvůli obvinění z prodeje zakázaných amerických technologií do Íránu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama