Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Marek Kuřina

Vše od autora | Jen články a recenze
Photosmart R967: Překvapivě šikovné hápéčko

Photosmart R967: Překvapivě šikovné hápéčko

Již při první zmínce o R967 kolovaly ohlasy, že HP posílá na trh zajímavý a konečně konkurenceschopný model. Tento 10mpix kompakt nabízí plnou manuální kontrolu nad expozicí a v řadě parametrů mile překvapil, ale bude nahánět hrůzu kompaktům zavedených značek?
31.10.2006, Marek Kuřina1
Databanky Canon s velkým displejem

Databanky Canon s velkým displejem

Při stále rostoucím "objemu" fotografií získaných z digitálních fotopřístrojů je...
30.10.2006, Marek Kuřina2
Novinky ve znamení sedmičky

Novinky ve znamení sedmičky

Tentokrát si představíme trojici zajímavých digitálních fotopřístrojů, které všechny...
24.10.2006, Marek Kuřina1
Coolpix L3: levný automat v praxi

Coolpix L3: levný automat v praxi

Tentokrát jsme se v redakci podívali, jak bude uživatel spokojen, pokud se rozhodne koupit si velmi levný automatický digitální fotoaparát, který nabízí pouze několik základních funkcí. Jako typického zástupce solidnějšího low-endu jsme si vybrali model Coolpix L3 od Nikonu. Ten nabízí pětimegapixelové rozlišení kombinované s klasickým trojnásobným optickým zoomem. Přestože nás nikterak funkčně ani rychlostně neohromil, ocenili jsme přítomnost funkcí jako D-lighting nebo dobře fungující tzv. "Ostření na obličej".
19.10.2006, Marek Kuřina3
Invex z pohledu digitálního fotografa

Invex z pohledu digitálního fotografa

Teprve před pár dny skončený mezinárodní veletrh Invex-Digitex asi většinu návštěvníků ničím neohromil, přesto stálo za to, najít si cestu na brněnské výstaviště, a to i přesto, že řada výrobců Invex prakticky ignorovala. Předešlé tvrzení se dá aplikovat i na zájemce z řad digitálních fotografů a na fotografickou část letošního ročníku.
17.10.2006, Marek Kuřina1
Invex-Digitex opět na scéně!

Invex-Digitex opět na scéně!

Je to téměř neuvěřitelné, ale letos se můžete vypravit na veletrh Invex již po šestnácté a...
10.10.2006, Marek Kuřina2
Ozvěny Photokiny

Ozvěny Photokiny

Na právě skončené výstavě Photokina 2006 se objevila řada zajímavých novinek, které byste...
3.10.2006, Marek Kuřina1
Stabilizovaná zrcadlovka u Samsungu

Stabilizovaná zrcadlovka u Samsungu

Samsung velice brzy uvede na trh již svou třetí digitální zrcadlovku, která ponese...
29.9.2006, Marek Kuřina1
Samsung NV10: Pěkně zabalených deset milionů

Samsung NV10: Pěkně zabalených deset milionů

Model Samsung NV10 není jen tak ledajakým kapesním kompaktem. Nejprve vás překvapí svým povedeným retro-designem, následně uhrane zcela neobvyklým způsobem ovládání a nakonec trochu nečekaně zjistíte, že tento černočerný krasavec není jenom expoziční automat, ale že také nabízí možnost manuálně nastavit clonu a čas. Další parametry novinky jsou sice také úctyhodné - desetimegapixelové rozlišení a možnost "vyšroubovat" citlivost snímače až na 1000 ISO, v nás však spíše vyvolaly obavy, jak si model poradí se šumem. Zda byly naše předtuchy oprávněné či liché, se dočtete v této recenzi.
19.9.2006, Marek Kuřina1
Začněte s Olympusem!

Začněte s Olympusem!

Každý začátek je těžký... ovšem pokud se právě rozhodujete, jak naskočit do rychle...
13.9.2006, Marek Kuřina1
Venkovní velkoplošná ekovýstava aneb Mění Země svou tvář?

Venkovní velkoplošná ekovýstava aneb Mění Země svou tvář?

Nechceme na našem serveru psát pouze o tom, jak se má správně exponovat, clonit či...
8.9.2006, Marek Kuřina1
Další lahůdky od Canonu

Další lahůdky od Canonu

Královnu - digitální zrcadlovku EOS 400D - jsme si již pochopitelně představili, nyní se...
6.9.2006, Marek Kuřina7
Jak dopadla Alpha 100 v praxi?

Jak dopadla Alpha 100 v praxi?

Společnost Sony se již sice několik let pohybuje v dynamickém světě digitální fotografie, ovšem až teprve nyní pronikla do královské kategorie pravých (DSLR) digitálních zrcadlovek. Tento vstup přišel až po letošním pohlcení fotografické divize společnosti Konica Minolta a rovnou si můžeme prozradit, že nová A100 navazuje v tom nejlepším na digitální zrcadlovky KM a přidává například nadupanější snímač anebo protiprachový systém, který začínají postupně nabízet všichni výrobci zrcadlovek (viz nově i Canon).
29.8.2006, Marek Kuřina16
Canon 400D konečně přichází!

Canon 400D konečně přichází!

Konec spekulacím... Canon včera oficiálně oznámil existenci nové digitální zrcadlovky,...
25.8.2006, Marek Kuřina18
Multimediální vlna aneb Digimax i6 v praxi

Multimediální vlna aneb Digimax i6 v praxi

Moderní trend mít v jedné mašince úplně všechno – od mobilu, MP3 přehrávače, diktafonu až třeba po elektronický zápisník - zachytil velmi aktivní Samsung, který se nevěnuje jenom královské kategorii digitálních zrcadlovek, ale model Digimax i6 naznačuje, že tato společnost umí poslat na trh i velmi zajímavý kapesní kompakt. Nová i6-ka totiž není jenom digitální fotoaparát, ale také umí přehrát MP3 skladby, nahrát zvukový záznam, ale také pochopitelně natočit video. Chybí snad už jenom ta možnost zavolat si…
18.8.2006, Marek Kuřina1
Decentní upgrade PowerShotu S2 IS v praxi

Decentní upgrade PowerShotu S2 IS v praxi

Loňský povedený model PowerShot S2 IS se rozhodli u Canonu mírně vylepšit, a tak představují ultrazoom S3 IS. Můžete se těšit na větší LCD a 6Mpix snímač. K největším lákadlům opět patří kvalitní stabilizovaná (IS) optická část s až 12násobným optickým zoomem.
8.8.2006, Marek Kuřina4
Esko pro náročnější fotografy

Esko pro náročnější fotografy

Nedávno jsme na Digimanii recenzovali digitální zrcadlovku Samsung GX-1L a už jsme tu s její nepatrně vyspělejší sestřičkou GX-1S. Novinka GX-1S patří také k cenově dostupným digitálním zrcadlovkám a designově a funkčním vybavením je velmi podobná modelu GX-1L. Upozorníme vás nejenom na drobné rozdíly mezi oběma dvojčaty, ale dozvíte se také to, jaké produkuje tento šestimegapixel fotografie a jak se s ním pracuje.
28.7.2006, Marek Kuřina1
Kapesní stylový automat Z3

Kapesní stylový automat Z3

Podle hesla "Kapesních automatických fotošperků není nikdy dost" přispěl k široké nabídce v tomto segmentu svou troškou do mlýna i Fujifilm. Jeho nová FinePix Z3 je zdatnou nástupkyní předešlých placatek Z1 a Z2. Mezi novinky patří inteligentní funkce blesku nebo kvalitnější LCD displej na zadní straně. Tento pětimegapixel umožňuje zvýšit citlivost až na 1600 ISO, a přestože se jedná především o stylovou záležitost potěšily nás nejenom produkované snímky (snad kromě snímání v exteriéru v noci), ale také rychlost provozu...
21.7.2006, Marek Kuřina1
Retro krasavec Samsung Digimax L85

Retro krasavec Samsung Digimax L85

Na první pohled vás prostě okouzlí... kdo? No přece nový model společnosti Samsung, který nese označení Digimax L85. Je totiž proveden ve velmi přitažlivém retro stylu, takže by vás při letmém podívání ani nenapadlo, že jde o "digitál". L85-ka je navíc velice slušně vybaveným modelem, který nejenom, že disponuje osmimegapixelovým snímačem, ale navíc velice slušnou optikou (5x optický zoom). Ke všemu je vybaven například i takovou nenápadnou vychytávkou (ovšem naprosto ojedinělou), jakou je rozhraní HDMI určené pro připojení televize s vysokým rozlišením (HDTV) !
14.7.2006, Marek Kuřina1
Jihokorejské elko aneb dostupná zrcadlovka GX-1L

Jihokorejské elko aneb dostupná zrcadlovka GX-1L

Na trh byla uvedena sice GX-1L až jako druhá zrcadlovka od Samsungu v pořadí, přesto o nic nepřijdete. Model 1S už máme také v redakci a jeho recenzi přineseme začátkem července. Dnes se tedy podíváme na elko, které splňuje všechny předpoklady povedené „amatérské“ digitální jednooké zrcadlovky, takže jde o relativně malý a lehký přístroj, který nabízí dostatek funkcí i pro náročnějšího digitálního fotografa, zároveň se však jeho cena v setu se základním objektivem pohybuje kolem 20 tisíc korun.
27.6.2006, Marek Kuřina3
Sony Alfa 100 na scéně

Sony Alfa 100 na scéně

Konečně jsme se dočkali a mohli jsme si na živo prohlédnout a dokonce na chvíli i...
23.6.2006, Marek Kuřina10
Velmi citlivé mjučko

Velmi citlivé mjučko

Další zástupce olympusí řady mju se objevil na trhu. Jde o model mju 810 a jak se na správné mjučko sluší a patří tak nabízí odolnost vůči vodě, prachu nebo vůbec nečistotám. Povedený design je už u těchto malých fotošperků skoro povinností a tak nás zajímalo, jak bude model (nebo nebude) šumět, aberovat atd. Maximální hodnota citlivosti 3200 ISO k tomu přímo vybízí, ovšem vyzkoušeli jsme i stabilizaci obrazu…
2.6.2006, Marek Kuřina3
Jak pracuje nejmenší ultrazoom?

Jak pracuje nejmenší ultrazoom?

Nový Lumix TZ1 od Panasonicu je připraven pro méně náročné digitální fotografy, kteří se přesto chtějí pokusit o lehce špionážní fotografie. To jim jistě dosytosti zajistí až desetinásobný optický zoom, navíc opticky stabilizovaný. Jinak je novinka jednoduchý expoziční automat, takže práci s ním zvládne po pár minutách i technický analfabet. To ovšem neznamená, že by se s TZ1 nedaly pořídit velmi kvalitní fotografie...
26.5.2006, Marek Kuřina9
Zrcadlovka s živým LCD displejem

Zrcadlovka s živým LCD displejem

Do své éčkové řady určené již náročnějšímu digitálnímu fotografovi zařadil nedávno Olympus další kousek. Jde o upgrade modelu E-300, označený jako E-330. Některé změny jsou ovšem vskutku radikální, jako ochutnávku musíme zmínit dvojici snímačů, díky nimž můžete poprvé i u zrcadlovky komponovat snímek přes LCD displej.
23.5.2006, Marek Kuřina17
Mju 700: Neortodoxní mjučko

Mju 700: Neortodoxní mjučko

Olympus už tolikrát upgradoval svou povedenou řadu mju, že už jenom pozorný příznivec digitální fotografie a zároveň této značky přesně ví, co se v ní nachází za poklady. Ze záplavy mjuček jsme si tentokrát vybrali na recenzi model mju 700. Jde o automat, který je podobně jako všechny poslední mjučka odolný nejenom prachu, ale také částečně vodě a především disponuje extravagantními tvary. Jak je vidět, i běžná cihlička nemusí vypadat fádně...
5.5.2006, Marek Kuřina13
Sony T30: Další verze povedené stabilizované placatky

Sony T30: Další verze povedené stabilizované placatky

U posledních téček od Sonyho se mi líbí dvě věci: pochopitelně design vyšperkovaný praktickým zapínáním rychle posuvnou krytkou objektivu a dobře fungující stabilizace obrazu. U nového modelu T30 se navíc můžete těšit na téměř dokonalý obraz poskytovaný obrovským třípalcovým TFT LCD displejem. Kromě toho se v tomto případě již povedlo napěchovat do snímače sedm milionů obrazových buněk a zároveň lze nastavit citlivost až na 1000 ISO! Nejde však o příliš výbušnou směs?
28.4.2006, Marek Kuřina7
Casio Exilim EX-Z850: Dobře vybavený expres

Casio Exilim EX-Z850: Dobře vybavený expres

Zdá se, že trh s malými, vskutku kapesními, fotošperky není ještě zdaleka nasycen, a tak výrobci vytřepávají z rukávu stále další a další digitální fotopřístroje, které ovšem aby se prosadily, nabízejí stále více zajímavých funkcí a některými parametry přerůstají svou kategorii. To potvrzuje i novinka společnosti Casio - Exilim EX-Z850, která nejenom, že dobře vypadá, je raketově rychlá, ale také produkuje na svou třídu solidní fotografie.
27.4.2006, Marek Kuřina2
Dvojice "kapesních" fototiskáren

Dvojice "kapesních" fototiskáren

V titulku trochu v nadsázce zmíněné slovo kapesní téměř doslova platí pro první dnes představovanou fototiskárnu Fujifilm MP 70. Ovšem ani druhá Kodak EasyShare Photo Printer 500 nepatří k žádným obrům a na stole zabere jen trochu místa. MP 70 umožní pořídit zajímavé momentky především z fotomobilů, Printer 500 již poskytuje kvalitní fotografie o velikosti 10 x 15 cm. Společné naopak mají to, že data do nich můžete posílat pohodlně vzduchem...
26.4.2006, Marek Kuřina1