Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Minolta DiMAGE A1 prodlužuje sedmičkovou řadu

, , aktualita
Minolta DiMAGE A1 prodlužuje sedmičkovou řadu
Dnes se podíváme na další novinku přes léto velice aktivní společnosti Minolta. Jedná se o digitální EVF zrcadlovku nazvanou DiMAGE A1. Tento model by měl být pokračovatelem "sedmičkové" řady, ve které se doposud objevily fotopřístroje 7, 7i a 7Hi. Základní charakteristika A1 sice zůstává stejná, jedná se tedy především opět o pětimegapixelový model, přesto Minolta připravila celou řadu zajímavých novinek.
Minolta DiMAGE A1 prodlužuje sedmičkovou řadu
A1 disponuje tedy progresivním snímačem CCD typu 2/3 s 5,24 miliony obrazových buněk (z toho je přibližně 4,92 efektivně použitelných), který pracuje v primárních barvách. S modelem tak pořídíte snímky s maximálním rozlišením 2560 x 1920 bodů. Model používá již 14bitový A/D převodník (7Hi mělo pouze 12bitový). Citlivost snímače se pohybuje od 100 do 800 ISO.

Pokud se podíváme na design, tak na první pohled zjistíte, že Minolta zachovala tajemnou černou barvu, ovšem změněno bylo ovládání a úplnou novinkou je výklopný barevný LCD zobrazovač (se 118 000 body). Jinak je novinka (vyrobená z hořčíkové slitiny) o něco menší při rozměrech 117 x 85 x 114 milimetrů než její předchůdkyně. Její hmotnost je potom 639 gramů včetně baterií.
DiMAGE A1 je první fotoaparát od Minolty, který by měl být vybaven zcela novou technologií pro zpracování obrazu CxProcess II. Tato technologie ovládá základní vlastnosti snímků, jako jsou barva, kontrast a ostrost, a zároveň by podle výrobce měla minimalizovat šum. A1 nabízí pochopitelně plně manuální kontrolu nad vznikem fotografie, takže si s ní můžete troufnout i na náročnější práci.

Podívejme se nyní blíže na objektiv. Jedná se o apochromatický objektiv se světelností F2,8 - F3,5 a sedminásobným optickým zoomem s čočkami, využívajícími sklo s anomální disperzí minimalizující chromatické vady při všech ohniskových vzdálenostech. Ohniskové vzdálenosti 7,8 až 50,8 milimetrů jsou ekvivalentní ohniskovým vzdálenostem 28 až 200 milimetrů objektivu pro 35mm kinofilm. Clonu objektivu lze nastavovat v krocích 1/3 clonového stupně, což vám umožní jemně doladit expozici. A1 disponuje i novým rozsahem expozičních časů začínajících na 1/16000 sekundy. Pro situace, kdy jsou špatné světelné podmínky, fotopřístroj nabízí expoziční čas až 30-ti sekundový. Případně můžete zvolit režim trvale otevřené závěrky Bulb. V režimu Makro lze snímat objekty až od "průměrných" 13 centimetrů, jinak optika ostří od 50 centimetrů. Nový autofokus je vybaven technologiemi Tracking AF a Flex Focus.Další velice zajímavou novinkou je nová technologie Anti-Shake minimalizující rozmazání fotografie, vznikající chvěním fotoaparátu, a zajišťující tak maximální ostrost obrazu. Určitě ji využijete zejména při expozicích s dlouhými ohniskovými vzdálenostmi nebo při fotografování bez stativu za nedostatečného osvětlení. To umožňuje držet fotoaparát v rukou při expozičních časech daleko delších než je obvyklé.

Snímky je možné ukládat v RAW, TIFF a JPEG formátu na paměťové karty typu CompactFlash I i II. Do počítače je potom přenesete přes USB 1.1 rozhraní. Jako zdroj energie je použitý Li-Ion článek.

A1 by také měla rychleji ostřit než například 7Hi, která mě v testech svého času v tomto ohledu dost zklamala. A1 by totiž měla být podle výrobce vybavena dokonce nejrychlejším systémem automatického zaostřování na světě ve třídě digitálních jednookých zrcadlovek s pevně zabudovanými objektivy. To budeme moci posoudit, až se nám dostane tato novinka do redakce "osobně". Třeba se Minolta z nedostatků minulosti opravdu řádně poučila.

Navíc oproti 7Hi by měl být opravdu koukatelný hledáček u A1, protože by nyní měl nabízet rozlišení 235 000 bodů.
Na závěr si prozradíme pro někoho možná to nejdůležitější - tedy cenu: ta předpokládaná je 44 990 Kč včetně DPH. Takže platí to samé jako u předchozích sedmiček, za kvalitu a celou škálu funkcí si zákazník prostě musí připlatit, anebo si vybrat jiný "ořezanější" fotopřístroj. Pokud zůstaneme u Minolty, jako zajímavá alternativa bude pro řadu zájemců na Digimanii již zmíněná další (daleko levnější) novinka DiMAGE Z1.

Specifikace:
  • Minolta DiMAGE A1
  • Snímač: 5,24 milionů bodů
  • Objektiv: 7x optický zoom, 2x digitální zoom
  • Paměťové médium: Compactflash I a II
  • Rozměry: 117 x 85 x 114 milimetrů
  • Hmotnost: 639 gramů
  • Cena: 44 990 Kč