Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Motorola W7: Vysouvací fotomobil s akcelerometrem

13.5.2009, Pavel Bureš, Aktualita
Motorola představila mobil, který by téměř zapadl mezi mnoho dalších přístrojů. Klíčovou funkcí je ale akcelerometr, díky němuž můžeme nejen měřit vzdálenosti při chůzi, ale také ovládat telefon např. zatřesením, přetočením či škubnutím do strany.
Společnost Motorola nepatří mezi výrobce, kteří představí desítky různých mobilních telefonů každý rok. Výrobce však menší počet přístrojů vyvažuje kvalitou a nápaditostí. Vzpomeňme např. na smartphone Motorola MPx200, kterým majitelům dobře sloužil i více jak tři roky po uvedení na trh, Motorola zaznamenala úspěch také s tenkými véčkovými mobily Razr. Novinkou, kterou si v dnešní článku představíme, je Motorola W7 Active Edition. Jak již název telefonu napovídá, mobil je určen pro sportovce a další lidi v pohybu. S tím souvisí i fakt, že Motorola W7 dostala do vínku akcelerometr, kterým doposud disponovaly zejména high-endové smartphony s operačním systémem Windows Mobile. Akcelerometr poslouží např. při sportu, dokáže totiž přibližně spočítat, jak dlouhou trasu člověk ušel.
Nejen sportem živ je člověk, takže uživatelé, kteří pohybu příliš neholdují, mohou natočením vyvolat určité funkce. Přetočením telefonu ztišíme vyzvánění během příchozího hovoru, ztlumíme budík a pozastavíme přehrávání hudby, dvojitým zatřesením zase můžeme spustit oblíbenou aplikaci, kterou si vybereme v menu. Během přehrávání hudby či v prohlížeči obrázků stačí telefonem krátce škubnout do strany a Motorola skočí na další písničku či ukáže následující/předchozí obrázek. Cestu prostředkem městské hromadné dopravy si můžeme ukrátit jednou z dodávaných her, k jejich ovládání rovněž nepotřebujeme tlačítka, stačí telefon naklánět či jím škubat. Pro masový úspěch akcelerometru je zásadní jeho přesnost, pokud by bylo třeba každé gesto několikrát opakovat, zvolí řada lidí nejspíš tradiční ovládání.

Motorola W7 Active Edition pracuje v GSM sítích, kromě GPRS třídy 12 je k dispozici také o něco rychlejší datová technologie EDGE, k Internetu se člověk může připojit také přes vysokorychlostní UMTS. Vývojáři amerického výrobce vsadili na vysouvací konstrukci, většinu čelní stěny tedy v zavřeném stavu zabírá 2,2" displej o rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. LCD dokáže zobrazit 262 000 barev. Kromě běžných telefonních funkcí podporuje Motorola W7 Active Edition přehrávání hudebních souborů ve formátu AMR, AAC, AAC+, MP3, WMA či MIDI, co se videa týče, tak je kromě formátu QCIF možno použít také MPEG-4. Telefon dokáže se stolním počítačem komunikovat nejen přes USB, ale také přes Bluetooth, díky A2DP lze „modrý zub“ využít ke stereo poslechu hudby.
Telefon dostal do vínku 2 Mpix fotoaparát, rozlišení dnes již někoho nepřekvapí, ba naopak, snad tento nedostatek (či přesněji konkurenční nevýhodu) dožene Motorola W7 Active Edition vyšší kvalitou snímků. Pořízené fotografie lze ukládat do interní paměti o kapacitě 30 MB, pokud toto úložiště nebude stačit, stačí zvolit paměťovou kartu standardu microSD o velikosti až 8 GB.

Rozměry telefonu jsou 49 x 99 x 15 mm, Motorola W7 Active Edition váží 105 gramů. V těle přístroje najdeme 910 mAh akumulátor, je otázkou, jak dlouho vydrží např. při přehrávání hudby. Telefon by se měl podle oficiálních informací objevit na pultech asijských obchodů v druhém kvartálu letošního roku, datum uvedení na evropský trh není v současné době známé.

Zdroj: Motorola