Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Muž si nechal patentovat "fotografickou soutěž", teď podává žaloby

22.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
V USA je opravdu možné si patentovat každý nesmysl. Michael Garofalo si totiž nechal patentovat soutěže s multimediálním obsahem (např. fotografiemi, hudbou), kde uživatelé hlasují o vítězi. Nyní vesele podává žaloby.
Nedávno jsme vás na stránkách SHW informovali o patentovém trollovi, který jen hledá, nač naroubovat své patenty a jehož poslední obětí byl Samsung za vlastnosti Bluetooth rozhraní, na čemž tento troll ale nikdy nepracoval. Protože USA je země netušených možností, máme zde další zajímavý případ z trochu jiného soudku. Michael Garofalo (a web Garfum.com) si v roce 2007 požádal o patent na soutěž. Přesněji řečeno, nechal si patentovat soutěže s multimediálním obsahem a uživatelským rozhraním s multimediálním přehrávačem, kde uživatelé hlasují o vítězi. Za multimediální přehrávač lze nicméně považovat počítač a samotnou internetovou stránku, neboť přehrávačem je i samotný internetový prohlížeč a jeho schopnost zobrazit obrázky.


EFF logo


Patent (US 8.209.618) mu byl přiznán v roce 2012 a nyní tak už hledá soutěže po internetu a podává žaloby. Zatím podal čtyři žaloby na dvě fotografické soutěže, stránku grafika a hudebníka. Jedním z postižených je i Ruth Taylorová, která založila stránku BytePhoto.com v roce 2008, kdy ztratila práci ve farmaceutické společnosti. Její případ si nyní vzala na starosti společnost EFF (Electronic Frontier Foundation), která ji zastupuje zdarma a jejíž zaměření je především na zrušení "stupidních" patentů jako je tento. Takto abstraktní nápad by totiž podle zákonů ani neměl jít patentovat.

Zdroj: www.bytephoto.com, www.eff.org, www.petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.