Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Na Weibu se objevil snímek ze záhadného Nikonu: že by Z8 s 67 MPx?

31.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Na Weibu se objevil snímek ze záhadného Nikonu: že by Z8 s 67 MPx?
Na čínské sociální síti Weibo se u zastoupení společnosti Nikon objevil záhadný snímek, jehož rozlišení činilo velmi nezvyklých 67 MPx. Ihned se vyrojily spekulace, že by Nikon mohl chystat nový CSC fotoaparát Z8 s obřím rozlišením.
Čím byl podle vás vyfocen záhadný 67MPx snímek?
V anketě šlo hlasovat od 31.8.2022 do 30.9.2022. Počet hlasujících: 3
Připravovanou 67MPx+ novinkou Nikonu (Z8?)33 %
Fotoaparátem jiné značky0 %
Stávajícím Nikonem (zvětšen standardním algoritmem)0 %
Stávajícím Nikonem (zvětšen pomocí AI)0 %
Stávajícím Nikonem (zvětšen pomocí multiexpozice a posunu čipem)67 %
Jinou metodou0 %
Nikon China na čínské sociální síti Weibo zveřejnil snímek, který svými vlastnostmi způsobil nemalý poprask na Internetu. Nešlo o to, co je na fotografii, ale o to, jaké rozlišení tento snímek má. Fotografie má totiž nezvyklé rozlišení téměř 67 MPx (6670×10000 pixelů, což můžete vidět níže ve screenshotu ze Zoner Photo Studia). Takový fotoaparát ale Nikon nemá a nedá se moc nepředpokládat, že by na svém účtu prezentoval fotografie z fotoaparátu jiné značky (i když vyloučit to nelze).
 
Nikon Z8
 
Na Internetu se ihned objevily spekulace, že by Nikon mohl chystat full frame fotoaparát Nikon Z8, který by měl snímač s takto vysokým rozlišením. Mohlo by tak jít o fotoaparát s extra vysokým rozlišením posazeným dokonce i nad Z7, která má tuto úlohu v řadě fotoaparátů Z. Další možností je, že je snímek jen zvětšený z nějakého stávajícího modelu (pak je otázkou proč). Vyloučit nelze ani to, že Nikon pracuje na technologii super-rozlišení, které zvyšuje rozlišení snímků pomocí multiexpozice nebo pomocí AI. Co si myslíte vy?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.