www.digimanie.cz
>
>
>

Nadšený fotograf a neznámá malířka

Nadšený fotograf a neznámá malířka
, , aktualita
Nadšený fotograf neopustí svůj koníček za žádné okolnosti, a tak přišlo na rozpravu o focení i v hlučném a potemnělém baru, ačkoli vřeštící aparatura a temnota toho místa ani jedné činnosti nenahrávaly.
K oblíbeným
reklama
Toho večera jsem však planě nehanil najaté facebookové cvakače opoj(e)ného veselí, ani nezneužíval vybásněné fotografické praxe umělce k oslňování naivně se tvářících blondýnek. Do diskuse jsem se zcela náhodně pustil se slečnou malířkou (ačkoli naivně zprvu, a blonďatě i poté, jistě vypadala). Však kolikrát už jsme my, nadšení fotografové, měli před sebou vysněnou scenérii, bezcitně rozpůlenou zlomyslně vystavěným komínem? Hrdinsky se vydávali na lov za město a sami se stali kořistí krvelačných objektů makrofotografie? Táhli se s batohem skla a údajně lehkých slitin na druhý konec světa, abychom nepřivezli nic, co už nebylo v obrázcích na Google? Kolikrát jsme už záviděli malíři jeho štětce?

Procitnuv z pozdně večerní letargie, mluvil jsem dlouze a nadšeně o svobodě kompozice, o vzácnosti barevných nálad, světlech a stínech, nezachytitelných kontrastech, pomíjivosti momentu a kráse nevyfotitelného impresionismu. Ona o lehkosti stisku spouště, automatech, nekonečnu obrázků, počítačích a programech, hodinách před jediným plátnem a můzách umělcových.

Kdyby někdo byl schopen hovor zachytit, věděl by, že nikdo z nás neuzná, kdo má to tvoření těžší. Ale i tak si myslím, že trochu toho respektu zůstalo na obou stranách i po pozdním odchodu k domovům.


Imprese za čtvrt vteřiny
Včetně cvaku spouště. Upřímně řečeno, pořád to ještě není ono...


Kolem páté hodiny jiného ráno jsem nervózně postával na Letné a opíral se o dlouhé sklo na stativu. Vždycky jsem chtěl mít vlastní kýčovku pražských mostů za východu slunce. To však zase vycházelo jen o něco pomaleji, než se před ním přes horizont převalily mraky. Bez jediné fotky jsem hodil batoh hardwaru zpátky na záda. Později jsem procházel po nábřeží kolem stánkových umělců. Těch východů slunce a mostů tu zase měli všichni spousty a ve svěžím dopoledni z paměti domalovávali další. Se vším respektem, oni si na ně určitě nemuseli přivstat!
reklama
Nejnovější články
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf Sebastião Salgado získal cenu Praemium Imperiale a cca 3 mil. Kč Fotograf Sebastião Salgado získal cenu Praemium Imperiale a cca 3 mil. Kč
The Japan Art Association ocenila práci světoznámého brazilského fotografa Sebastião Salgada. Ten získal letošní ocenění 2021 Praemium Imperiale a s tím i 15 milionů jenů, což odpovídá zhruba 3 milionům Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Voigtländer Color-Skopar 28mm F2.8 Aspherical pro SLR Nikonu Voigtländer Color-Skopar 28mm F2.8 Aspherical pro SLR Nikonu
Pro zrcadlovky společnosti Nikon je určen nový objektiv společnosti Cosina. Jde o model s předlouhým názvem Voigtländer Color-Skopar 28mm F2.8 SL II S Aspherical a bude k dispozici ve dvou barevných variantách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM jako levný a lehký telezoom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM jako levný a lehký telezoom
Další zajímavou novinkou ve výrobním programu je telezoom RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Světelností nepotěší, výměnou za to ale nabídne nebývala kompaktní konstrukci i velmi nízkou hmotnost, nemluvě o příznivé ceně.
16.9.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Canon přichází s kompaktním objektivem RF 16mm F2.8 STM Canon přichází s kompaktním objektivem RF 16mm F2.8 STM
Majitelé full frame CSC systému Canon EOS R mohou nově využívat také levného pevného objektivu RF 16mm F2.8 STM. Ten vedle nízké ceny nabídne také velmi kompaktní konstrukci a širokoúhlý obraz.
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala