Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejtenčí Kyocera rotuje kolem vlastní osy

25.9.2003, Marek Kuřina, aktualita
Jak jsme vám minulý týden slíbili, přinášíme podrobnější informace o čerstvé novince od společnosti Kyocera nazvané Finecam SL300R. Ta by měla být úplně nejtenčím digitálním fotopřístrojem od této společnosti, čemuž se není co divit, protože je široká pouhých jeden a půl centimetru. Svého času byly považovány za zázrak například modely řady X od Minolty, které byly tenké dva centimetry. Miniaturizace tedy pádí mílovými kroky, otázkou zůstává, kde se vlastně zastaví a čeho překvapivého se ještě dočkáme.
Jak jsme vám minulý týden slíbili, přinášíme podrobnější informace o čerstvé novince od společnosti Kyocera nazvané Finecam SL300R. Ta by měla být úplně nejtenčím digitálním fotopřístrojem od této společnosti, čemuž se není co divit, protože je široká pouhých jeden a půl centimetru. Svého času byly považovány za zázrak například modely řady X od Minolty, které byly tenké dva centimetry. Miniaturizace tedy pádí mílovými kroky, otázkou zůstává, kde se vlastně zastaví a čeho překvapivého se ještě dočkáme. Třímegapixelová SL300R obsahuje stejný obrazový procesor RTUNE jako superrychlý model S5R, o kterém jsme již také na Digimanii psali, proto se i s touto novinkou nemusíte bát, že byste při fotografování s ní usnuli čekáním na uložení snímku nebo se nudili u dávkového režimu.

Z hlediska konstrukce vám bude tato "kyoceří" novinka určitě moc připomínat jarní čtvereček od Nikonu, model Coolpix SQ. Finecam SL300R se opět tedy skládá za dvou částí: základního těla a kolem něho rotujícího objektivu. Když už jsme se zmínili o objektivu, tak se u optické části modelu na chvíli zastavíme. Model disponuje trojnásobným optickým zoomem při rozsahu ohniskových vzdáleností od 5,8 do 17,4 milimetrů, což v přepočtu na 35 mm kinofilm znamená rozmezí od 38 do 115 milimetrů. Světelnost objektivu je pak od F2,8 do F4,7. Tento drobeček má dokonce Makro režim, ovšem snímat v něm lze až od dvaceti centimetrů.Pokud jsme se zmínili o optické soustavě fotopřístroje, nesmíme zapomenout ani základní informace o snímači. CCD čip obsahuje celkem 3,34 milionů obrazových buněk, což vám umožní pořizovat fotografie s maximálním rozlišením až 2048 x 1536 bodů. Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 100 do 800 ISO.

Novinka je podobně jako model S5R schopná díky novému obrazovému procesoru RTUNE snímat v kontinuálním režimu rychlostí tři fotografie za sekundu v maximálním rozlišení neustále až do zaplnění paměťové karty. Abyste mohli ovšem plně využít tuto unikátní funkci, musíte si zakoupit velmi rychlý typ paměťové karty Secure Digital, která bude schopna přenášet minimálně 10 Mb/s. Přímá odezva spouště by měla být podle výrobce výborných 0,07 sekundy.

Nová Kyocera je automatickým kompaktem, takže expozici přenecháte na samotném fotopřístroji. Ostřit lze ovšem i manuálně. Teplotu bílé si také můžete vykalibrovat sami, k dispozici jsou ale také čtyři přednastavené hodnoty (slunečno, zataženo, zářivka a žárovka). Při kreativním snímání si určitě vyberete některý z barevných filtrů. Fotografování vám také ulehčí hned pět scénických režimů (například krajina, portrét nebo sport).Novinka umožňuje zaznamenat ozvučený videozáznam ve formátu MPEG v rozlišení 640 x 480 bodů, a to při rychlosti třiceti snímků za sekundu a s délkou záznamu omezenou pouze kapacitou paměťové karty.

Z dalších funkcí SL300R také disponuje možností změnit velikost snímku ve dvou velikostech, 320 x 240, nebo 160 x 120 bodů s výběrem oblasti snímku. K prohlížení snímků nebo přehrání videa využijete na zadní straně modelu umístěného 1,5 palcového LCD zobrazovače, který má solidní rozlišení 118 tisíc pixelů.

A jaká je nová Kyocera kromě toho, že je tenká? I její zbývající rozměry (100 x 62,5 x 15 milimetrů) a hmotnost (125 gramů bez akumulátoru a karty) potvrzují, že se jedná skutečně o krásnou miniaturu. Navíc si tohoto krasavce budete moci zakoupit hned ve třech barevných variantách: stříbrné, červené a světle modré. Když mluvíme o nákupu, musíme se zmínit také o ceně. Ta zaváděcí by měla být 399 dolarů. Na trhu se novinka objeví již příští měsíc.

Specifikace:

Kyocera Finecam SL300R
  • Snímač: 3,34 obrazových buněk
  • Maximální velikost fotografie: 2048 x 1536 bodů
  • Objektiv: 3x optický a 2x digitální zoom
  • LCD displej: 1,5 palcový TFT, barevný s rozlišením 118 000 bodů
  • Paměťové médium: SD/MMC
  • Rozměry: 100 x 62,5 x 15 milimetrů
  • Hmotnost: 125 gramů