www.digimanie.cz
>
>
>

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
, , aktualita
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
K oblíbeným
reklama
V německém Institut für Mikroelektronik Stuttgart pracují na netradiční technologii snímacího čipu. Ten by totiž neměl být omezený svým dynamickým rozsahem ve světlech a teoreticky by měl nabízet nekonečný dynamický rozsah. Vtip je v tom, že když dojde k přepalu, pixel se vyresetuje a začne dál sbírat světlo, přičemž pak počítá kolikrát se zrestartoval. Díky tomu je schopen i při obrovském množství světla stále rozlišit rozdíly tam, kde to u běžných čipů snímače vzdají dosažením své maximální kapacity a vznikem přepalu, který už nejde zachránit.
 
Senzor s nekonečným DR
 
Technologie má však jednu obrovskou vadu. Obvody počítající restartování pixelů a zajišťující tuto schopnost jsou totiž tak obrovské, že na světlocitlivou plochu zbývá pouhých 13 % místa (na pixelu 20×20 µm má světlocitlivá plocha místo jen cca 7,3×7,3 µm). Prototypy senzorů byly vyrobeny 180nm CMOS technologií a dosahovaly dynamického rozsahu 120 dB (20 EV). Takový snímač má tedy dosti nízké rozlišení, v případě full frame senzoru by to zhruba bylo cca 1800×1350 pixelů, to by zhruba odpovídalo Full HD videu, prozatím ale vědci řeší přesáhnutí alespoň VGA rozlišení.
 
Zatím se počítá s vývojem a nasazením pro video, ale to neznamená, že by s tím nešlo pořizovat i fotky. Počítá se pak především s tím, že se využije vrstvený CMOS BSI, který by vrstvu s obvody posunul pod světlocitlivé buňky a umožnil tak dosáhnout vyšší citlivosti na světlo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů