www.digimanie.cz
>
>
>

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
, , aktualita
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
K oblíbeným
reklama
V německém Institut für Mikroelektronik Stuttgart pracují na netradiční technologii snímacího čipu. Ten by totiž neměl být omezený svým dynamickým rozsahem ve světlech a teoreticky by měl nabízet nekonečný dynamický rozsah. Vtip je v tom, že když dojde k přepalu, pixel se vyresetuje a začne dál sbírat světlo, přičemž pak počítá kolikrát se zrestartoval. Díky tomu je schopen i při obrovském množství světla stále rozlišit rozdíly tam, kde to u běžných čipů snímače vzdají dosažením své maximální kapacity a vznikem přepalu, který už nejde zachránit.
 
Senzor s nekonečným DR
 
Technologie má však jednu obrovskou vadu. Obvody počítající restartování pixelů a zajišťující tuto schopnost jsou totiž tak obrovské, že na světlocitlivou plochu zbývá pouhých 13 % místa (na pixelu 20×20 µm má světlocitlivá plocha místo jen cca 7,3×7,3 µm). Prototypy senzorů byly vyrobeny 180nm CMOS technologií a dosahovaly dynamického rozsahu 120 dB (20 EV). Takový snímač má tedy dosti nízké rozlišení, v případě full frame senzoru by to zhruba bylo cca 1800×1350 pixelů, to by zhruba odpovídalo Full HD videu, prozatím ale vědci řeší přesáhnutí alespoň VGA rozlišení.
 
Zatím se počítá s vývojem a nasazením pro video, ale to neznamená, že by s tím nešlo pořizovat i fotky. Počítá se pak především s tím, že se využije vrstvený CMOS BSI, který by vrstvu s obvody posunul pod světlocitlivé buňky a umožnil tak dosáhnout vyšší citlivosti na světlo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem
Máme zde další problém ohledně autorských práv. A opět je v roli hříšníka známá osobnost, která by rovněž nebyla ráda, kdyby se kradly její umělecká díla. Tentokrát jde o Lady Gaga, která vzala fotku ze Shutterstocku dokonce i s vodoznakem.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera
Pokud to umíte s Photoshopem, dají se najít vskutku zajímavé způsoby, jak zpeněžit své schopnosti. Jedna žena našla díru na trhu a začala lidem mazat ex-přítele a ex-přítelkyně ze společných fotografií. A lidé se mohou zbláznit.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením
Venus Optics přichází s dalším zajímavým makro objektivem, kterým je Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO, Jak už napovídá název, objektiv nabídne nadprůměrné 2× zvětšení a potěší také atraktivní cenou.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p
Zvěsti o novém Sony A7S III se objevují už hodně dlouho. Chvíli se tvrdí, že vůbec nebude, pak naopak, že půjde o přelom. Nyní to vypadá, že už existují prototypy a obvykle spolehlivé zdroje říkají, že letos konečně přijde.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7 Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7
Další novinkou společnosti Fujifilm je středoformátový zoomovací objektiv GF 45-100mm F4 R LM OIS WR. Vedle toho společnost rozšířila roadmapu o dva nové objektivy, širokoúhlý 30mm F3.5 a portrétní 80mm F1.7.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře