www.digimanie.cz
>
>
>

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
, , aktualita
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
K oblíbeným
reklama
V německém Institut für Mikroelektronik Stuttgart pracují na netradiční technologii snímacího čipu. Ten by totiž neměl být omezený svým dynamickým rozsahem ve světlech a teoreticky by měl nabízet nekonečný dynamický rozsah. Vtip je v tom, že když dojde k přepalu, pixel se vyresetuje a začne dál sbírat světlo, přičemž pak počítá kolikrát se zrestartoval. Díky tomu je schopen i při obrovském množství světla stále rozlišit rozdíly tam, kde to u běžných čipů snímače vzdají dosažením své maximální kapacity a vznikem přepalu, který už nejde zachránit.
 
Senzor s nekonečným DR
 
Technologie má však jednu obrovskou vadu. Obvody počítající restartování pixelů a zajišťující tuto schopnost jsou totiž tak obrovské, že na světlocitlivou plochu zbývá pouhých 13 % místa (na pixelu 20×20 µm má světlocitlivá plocha místo jen cca 7,3×7,3 µm). Prototypy senzorů byly vyrobeny 180nm CMOS technologií a dosahovaly dynamického rozsahu 120 dB (20 EV). Takový snímač má tedy dosti nízké rozlišení, v případě full frame senzoru by to zhruba bylo cca 1800×1350 pixelů, to by zhruba odpovídalo Full HD videu, prozatím ale vědci řeší přesáhnutí alespoň VGA rozlišení.
 
Zatím se počítá s vývojem a nasazením pro video, ale to neznamená, že by s tím nešlo pořizovat i fotky. Počítá se pak především s tím, že se využije vrstvený CMOS BSI, který by vrstvu s obvody posunul pod světlocitlivé buňky a umožnil tak dosáhnout vyšší citlivosti na světlo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE
Novinkou společnosti Tamron je nový objektiv typu telezoom 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047). Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Sony, přičemž nabídne kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Údajně se objeví Fujifilm X-S10, levnější kompaktní model s IBIS Údajně se objeví Fujifilm X-S10, levnější kompaktní model s IBIS
Na Internetu se objevily další zajímavé zprávy ohledně připravovaných produktů. Má se jednat o rozměrově menší model Fujifilm X-S10, který má do středním cenové kategorie přinést stabilizaci (IBIS).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se uniklé specifikace Nikonů Z6s a Z7s se 4K60p Objevují se uniklé specifikace Nikonů Z6s a Z7s se 4K60p
Už nějakou dobu se mluví o příchodu nových CSC fotoaparátů Nikon Z6s a Z7s, jejichž hlavní změnou má být podpora 4K60p videa. Dostanou ale i několik dalších změn, které prozrazují další úniky.
24.9.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Alice: Micro Four Thirds fotoaparát s AI, který "rozšiřuje" smartphony Alice: Micro Four Thirds fotoaparát s AI, který "rozšiřuje" smartphony
Britský startup připravuje nový fotoaparát Alice patřící do kategorie Micro Four Thirds. Ten bude výrazně spoléhat na umělou inteligenci, ale to nebude jediná zajímavost. Jeho displejem totiž bude obrazovka telefonu.
24.9.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Facebook začíná hlídat porušování autorských práv k fotkám Facebook začíná hlídat porušování autorských práv k fotkám
Sociální sítě Facebook a Instagram zavádí novou funkčnost. Nyní je možné si registrovat svůj obrazový obsah, jako jsou např. fotky, a hlídat, zda je někdo neoprávněně nezveřejňuje na těchto sociálních sítích.
23.9.2020, aktualita, Milan Šurkala