Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem

13.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
V německém Institut für Mikroelektronik Stuttgart pracují na netradiční technologii snímacího čipu. Ten by totiž neměl být omezený svým dynamickým rozsahem ve světlech a teoreticky by měl nabízet nekonečný dynamický rozsah. Vtip je v tom, že když dojde k přepalu, pixel se vyresetuje a začne dál sbírat světlo, přičemž pak počítá kolikrát se zrestartoval. Díky tomu je schopen i při obrovském množství světla stále rozlišit rozdíly tam, kde to u běžných čipů snímače vzdají dosažením své maximální kapacity a vznikem přepalu, který už nejde zachránit.
 
Senzor s nekonečným DR
 
Technologie má však jednu obrovskou vadu. Obvody počítající restartování pixelů a zajišťující tuto schopnost jsou totiž tak obrovské, že na světlocitlivou plochu zbývá pouhých 13 % místa (na pixelu 20×20 µm má světlocitlivá plocha místo jen cca 7,3×7,3 µm). Prototypy senzorů byly vyrobeny 180nm CMOS technologií a dosahovaly dynamického rozsahu 120 dB (20 EV). Takový snímač má tedy dosti nízké rozlišení, v případě full frame senzoru by to zhruba bylo cca 1800×1350 pixelů, to by zhruba odpovídalo Full HD videu, prozatím ale vědci řeší přesáhnutí alespoň VGA rozlišení.
 
Zatím se počítá s vývojem a nasazením pro video, ale to neznamená, že by s tím nešlo pořizovat i fotky. Počítá se pak především s tím, že se využije vrstvený CMOS BSI, který by vrstvu s obvody posunul pod světlocitlivé buňky a umožnil tak dosáhnout vyšší citlivosti na světlo.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.