www.digimanie.cz
>
>
>

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem

Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
, , aktualita
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
K oblíbeným
reklama
V německém Institut für Mikroelektronik Stuttgart pracují na netradiční technologii snímacího čipu. Ten by totiž neměl být omezený svým dynamickým rozsahem ve světlech a teoreticky by měl nabízet nekonečný dynamický rozsah. Vtip je v tom, že když dojde k přepalu, pixel se vyresetuje a začne dál sbírat světlo, přičemž pak počítá kolikrát se zrestartoval. Díky tomu je schopen i při obrovském množství světla stále rozlišit rozdíly tam, kde to u běžných čipů snímače vzdají dosažením své maximální kapacity a vznikem přepalu, který už nejde zachránit.
 
Senzor s nekonečným DR
 
Technologie má však jednu obrovskou vadu. Obvody počítající restartování pixelů a zajišťující tuto schopnost jsou totiž tak obrovské, že na světlocitlivou plochu zbývá pouhých 13 % místa (na pixelu 20×20 µm má světlocitlivá plocha místo jen cca 7,3×7,3 µm). Prototypy senzorů byly vyrobeny 180nm CMOS technologií a dosahovaly dynamického rozsahu 120 dB (20 EV). Takový snímač má tedy dosti nízké rozlišení, v případě full frame senzoru by to zhruba bylo cca 1800×1350 pixelů, to by zhruba odpovídalo Full HD videu, prozatím ale vědci řeší přesáhnutí alespoň VGA rozlišení.
 
Zatím se počítá s vývojem a nasazením pro video, ale to neznamená, že by s tím nešlo pořizovat i fotky. Počítá se pak především s tím, že se využije vrstvený CMOS BSI, který by vrstvu s obvody posunul pod světlocitlivé buňky a umožnil tak dosáhnout vyšší citlivosti na světlo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek
Fotografický obchod v Norsku na sebe přitáhl pozornost díky netradiční atrakci, kterou zveřejnil na Instagramu. V prodejně postavili velkou šachovnici, na které je možné hrát místo figurek s fotografickým vybavením.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu
Konkurence na trhu full frame CSC sílí a Sony chce mít nejlepší CSC na trhu. Tím se má stát Alpha 1. Nový fotoaparát přinese 50MPx vrstvený čip, podporu 8K videa, přičemž i to je s oversamplingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle
I s minimem rekvizit je možné vytvořit celou sérii zajímavých fotografií. Fotografka Ziqian Liu se tímto heslem řídí při tvorbě svého projektu, v němž při fotografování autoportrétů pracuje s odrazy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru
Leica představila speciální limitovanou edici svého dálkoměrného fotoaparátu M10-P Reporter. Novinka sází na nenápadný vzhled v khaki barvě a přidává grip z kevlarových vláken. Ten má časem blednout a dát fotoaparátu jedinečnou patinu.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem
Zítra společnost Sony představí jednu nebo možná několik fotografických novinek, na které láká novým teaserem. Spekuluje se, že by mezi nimi mohl být první fotoaparát značky se zakřiveným senzorem.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů