Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D300: překonává sám sebe

15.1.2008, Jan Čerbák, preview
Na podzim uvedl Nikon inovaci své poloprofesionální DSLR pod označením D300. Novinka vyniká rozlišením 12 Mpix., vysoce odolným hořčíkovým tělem, inovovaným AF systémem a dalšími užitečnými novinkami, na které se podíváme v dnešním preview.
Nikon D300 navazuje na úspěšný model D200. Stejně jako předchůdce, tak i novější fotoaparát představují naprostou špičku mezi digitálními zrcadlovkami střední třídy napříč všemi značkami. Nikon si však tuto výlučnost nechává řádně zaplatit, nový Nikon D300 se prodává za běžnou MOC 45.000,- za samotné tělo.

Inovace modelu D300 zahrnují nový čip velikosti APS-C s croop faktorem x1,5 (jako obvykle) a rozlišením 12,3 megapixelů (efektivních). Další specialitou je systém čištění digitálního čipu, nový procesor Nikon Expres a inovovaný A/D převodník, který nyní produkuje RAWy s barevnou hloubkou 14 bitů (Tyto 14ti bitové informace jsou pak předány procesoru, který z nich extrahuje běžný JPEG). Maximální rychlost sériového snímání je omračujících 8 snímků za sekundu, bohužel však jen se síťovým adaptérem (či bateriovým pouzdrem) a s nastavením barevné hloubky „jen“ 12 bitů. Při snímání s akumulátorem zvládne 12ti bitové fotografie D300 snímat rychlostí 6sn./sek. Nejkvalitnější 14bitový výstup ale fotoaparát stihne snímat jen s rychlostí 2,5 fotografie za sekundu.




Od profesionálního stroje Nikonu D3 (nedávno jsme vás o něm informovali srovnávací preview ZDE) převzal D300 autofocusový systém s 51 ostřícími body, z nichž je 15 senzorů křížových. Tento AF systém dovoluje pro dosažení optimálních výsledků uživatelskou kalibraci DSLR systému na konkrétní objektiv.

K dalším novinkám patří implementace živého náhledu LiveView, který si fotograf může vychutnat na LCD displeji s úhlopříčkou 3,0“ a rozlišením 922 tisíc pixelů (ve skutečnosti se jedná o klasické VGA rozlišení, výrobce však ve specifikacích udává počet sub-pixelů, tedy jednotlivých světlo-emitujících buněk pro všechny tři primární barvy). Revoluční na novém LCD displeji není jeho rozlišení, ani velikost, ale zcela nová architektura uspořádání sub-pixelů v ploše monitoru (viz obrázek). Nikon D300 disponuje celou řadou dalších vylepšení, např. těsněním tlačítek (pro zamezení pronikání vlhkosti), závěrkou testovanou na 150 tisíc cyklů, HDMI HD konektorem, novým hledáčkem a dalšími. Přitom všem se hmotnost DSLR snížila o 5 gramů na celkovou váhu 825 gramů bez akumulátoru (903 gr. s akumulátorem).



Konkurenti nového Nikonu D300 jsou vcelku zřejmí, protože se jedná o všechny zástupce střední třídy DSLR. Nepřímým konkurentem je Canon EOS 40D (nedávno jsme uvedli recenzi tohoto fotoaparátu). Ten sice nabízí jen rozlišení 10 Mpix a sériové snímání s rychlostí „pouze“ 6,5 snímku/sekundu, prodává se ale za cenu téměř o 30 % levnější, a to bez jakýchkoliv výrazných nedostatků vůči Nikonu D300, což byl také důvod, proč jsme se rozhodli recenzovat právě tuto DSLR. K dalším možným konkurentům bude jistě patřit nová DSLR Sony alpha 700, ale i Olympus E-3. Skutečný vývoj však ukáže až čas.




Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nikon D300 je fotoaparát koncipovaný jako klasická DSLR, tedy s mohutným ergonomicky tvarovaným gripem na levé straně a kovovým bajonetem pro uchycení objektivů a několika ovládacími prvky v dosahu prstů. Na pravé straně vedle objektivu se nachází tlačítko aktivace blesku (resp. korekce zábleskové expozice), volič režimů autofocusu (stejně jako na jakékoliv jiné DSLR Nikon), nad ním je pojistka uvolnění objektivu. V dosahu pravé ruky, také na okruží objektivu, se nachází tlačítko Fn a kontrola hloubky ostrosti (uzavře lamelovou clonu na pracovní hodnotu, přičemž v hledáčku je patrný vliv clony na expozici). Na gripu pod malíčkem je dvoupolohová spoušť závěrky s hlavním vypínačem okolo ní. Nad spouští se nachází tlačítka pro volbu expozičního režimu a korekce expozice. Samotná volba probíhá stisknutím příslušného tlačítka a otočením předního kruhového voliče (ten je umístěn na dobře známém místě pod spouští na gripu). Postup je to relativně zdlouhavý, na těle fotoaparátu je však díky tomu dostatek místa pro ostatní přímé ovladače. V menu lze naštěstí zvolit i variantu, při které se korekce nastaví jen otočením zadního kruhového voliče (v režimech P, A, S, M), tedy podobně jako u semiprofi DSLR Canon.




Horní strana fotoaparátu je rozdělena na dvě části kapličkou blesku s kontakty pro připojení blesku externího. Nikon D300 dokáže externí blesk ovládat i bezdrátově přímo z fotoaparátu (jedná-li se o kompatibilní systémový blesk). Levou část horní strany zabírá sdružený ovladač s kolečkem pro volbu režimu závěrky (samospoušť, předsklopení zrcátka, sériové snímání, vysokorychlostní sériové snímání) s pojistkou a tlačítky. Bohužel, jak jsem zmiňoval již u Nikonu D3, žádná DSLR Nikon neumí nastavit předsklopení zrcátka spolu se samospouští. Uživatelskou funkcí je možné nastavit prodlevu po předsklopení zrcátka 0,4-1 sekundu. Na uklidnění fotoaparátu to dostatečný čas však není a doporučuji proto použití dálkové spouště. Tlačítka slouží, jak logicky vyplývá z popisků, ke změně rozlišení/formátu fotografií, nastavení citlivosti ISO a vyvážení bílé. Pravou část horní strany zabírá prakticky celou stavový LCD displej zobrazující všechna důležitá nastavení.




Zadní straně dominuje LCD displej (viz výše) z profi modelu Nikon D3, který umožňuje fotografování přes LiveView. Nad displejem se nachází optický hledáček s dioptrickou korekcí a, světe div se, s plným 100% pokrytím fotografované scény. Nikon D300 je první neprofesionální DSLR, která poskytuje plné pokrytí hledáčku. Nalevo od hledáčku jsou tlačítka pro aktivaci režimu prohlížení snímků a jejich mazání. Současným stisknutím a podržením tlačítka mazání snímků a tlačítka mode (na gripu nad spouští) spustí formátování paměťové karty. Tlačítka pro vstup do menu, a pro zobrazení náhledů jsou v levém sloupci vedle LCD; vpravo od LCD je umístěn víceúčelový joystick (mj. určen k ovládání AF bodů v 11-ti bodovém režimu), páčka pro volbu ostřící oblasti (vybírá režimy AF, mj. lze zvolit i 11-ti bodový AF) a pojistka slotu pro paměťovou kartu CF. Napravo od hledáčku, v dosahu palce pravé ruky, jsou ovladače pro změnu režimu měření expozice, tlačítko blokování expozice (AE-lock), tlačítko pro aktivaci AF bez namáčknutí spouště (AF-ON) a zadní kruhový volič.




Pravá strana gripu ukrývá dvířka ke slotu CF karet typu I a II (Nikon D300 je tudíž kompatibilní i s dříve používanými Microdrive). Levý bok DSLR nabízí širokou škálu konektorů: video out, HDMI HD, konektor pro síťový zdroj a USB 2.0 konektor. Jen PC-konektor pro připojení studiových blesků je na přední straně pod označením D300. Na spodní straně je jako obvykle kovový stativový šroub.


Příslušenství


Celý Nikon D300 je složen z masivní hořčíkové slitiny a vysoce odolných plastů. Ergonomie je u Nikonu tradičně na výborné úrovni, lze ji však ještě zlepšit dokoupením bateriového pouzdra s gripem a spouští (a dalšími ovladači) pro snímání na výšku. Současně s D300 byl na trh uveden i bateriový grip, který je možné připojit(odpojit) i bez vyjmutí akumulátoru z těla fotoaparátu. Bateriový grip je kompatibilní s akumulátorem Nikonu D300 - EN-EL3e, ale také s AA bateriemi. Novinkou je možnost napájení akumulátorem EN-EL4a, který se běžně používá jen v profi DSLR Nikon.




Digitální zrcadlovky disponují oproti jakýmkoliv jiným fotoaparátům širokou škálou příslušenství. Zpravidla nejširší možnosti výběru mají fotografové s DSLR Canon a Nikon. Odkaz na objektivy Nikon je ZDE, blesky Nikon ZDE a odkaz na další příslušenství Nikonu D300 ZDE.


Verdikt


Z uvedených informací je zřejmé, že Nikon D300 není obyčejná semiprofi DSLR. Nikon D300 v mnohém poloprofil třídu převyšuje, viz např. hledáček, bytelné a odolné tělo, široké možnosti manuálních nastavení přímo na těle DSLR bez nutnosti vstupovat do menu, profesionální AF systém, a další. Dé třístovka „podědila“ mnohé z profesionálního Nikonu D3. Jediné, co této DSLR opravdu chybí, je alespoň o 10 tisíc nižší cena. Za kvalitu se zkrátka platí. To samé však mohu konstatovat i o originálním Nikon příslušenství.




Technické specifikace: Nikon D300
Počet efektivních pixelů12,3 milionu
Obrazový snímačSnímač CMOS, 23,6 x 15,8 mm; celkový počet pixelů: 13,1 milionu; formát Nikon DX
Velikost obrazu (v pixelech)4288 × 2848 [L], 3216 × 2136 [M], 2144 × 1424 [S]
Systém redukce prachuJednotka čištění obrazového snímače, funkce Dust-off (vyžaduje software Capture NX)
CitlivostISO 200 až 3200 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV; možnost snížení citlivosti o 0,3 , 0,5 , 0,7 nebo 1 (ekvivalent ISO 100) EV pod ISO 200 a možnost zvýšení citlivosti o 0,3 , 0,5 , 0,7 a 1 (ekvivalent ISO 6400) EV nad ISO 3200
Systém souborůPodpora standardů DCF 2.0, DPOF a Exif 2.21
Systém ukládání snímků12/14bitové soubory NEF (nekomprimovaná, bezztrátově/ztrátově komprimovaná data RAW), JPEG
Paměťová médiaPaměťové karty CompactFlash (CF) (typ I a II, podpora UDMA) a pevné disky Microdrive
Snímací režimy1) Jednotlivé snímky [S]
Ikona Odkaz na databázi2) Pomalé sériové snímání [CL]: 1 až 7 obr./s (*1)
Ikona Odkaz na databázi3) Rychlé sériové snímání [CH]: 8 obr./s (*1), 6 obr./s (*2)
Ikona Odkaz na databázi4) Živý náhled
Ikona Odkaz na databázi5) Samospoušť
Ikona Odkaz na databázi6) Předsklopení zrcadla
Ikona Odkaz na databázi*1. Při použití síťového zdroje EH-5a/EH-5 nebo multifunkčního Battery packu MB-D10 (kromě baterií EN-EL3e)
Ikona Odkaz na databázi*2. Při použití dobíjecí lithium-iontové baterie EN-EL3e
Vyvážení bílé barvyAuto (TTL vyvážení bílé barvy pomocí 1005pixelového RGB snímače), sedm manuálních předvoleb s možností jemného vyvážení, bracketing vyvážení bílé barvy (2 až 9 snímků s rozptylem 1–3 hodnoty)
Živý náhledAno, Režim „Hand-held“ pro fotografování z ruky, režim „Tripod“ pro fotografování ze stativu
LCD monitor3“ TFT LCD monitor z polymorfního křemíku; cca 920000 pixelů (VGA); široký pozorovací úhel 170°; zobrazení 100% obrazového pole; regulace jasu
VideovýstupNTSC nebo PAL; možnost současného přehrávání na LCD monitoru fotoaparátu a na videovýstupu
Výstup HDMIPodpora rozhraní HDMI v. 1.3a; HDMI konektor typu A; současné přehrávání na LCD monitoru fotoaparátu a HDMI výstupu není možné
RozhraníHi-Speed USB 2.0
Zadávání textuZadání až 36 alfanumerických znaků prostřednictvím monitoru a multifunkčního voliče; ukládání do hlavičky Exif
Upevnění objektivuBajonet Nikon F s AF propojením a AF kontakty
Croop faktorx1,5
HledáčekPevně vestavěný pentagonální hranol; vestavěná dioptrická korekce (-2,0 až +1,0 m-1)
Zaostřovací matniceČistá matnice typu B BriteView Clear Matte screen Mark II se zobrazováním zaostřovacích polí a pomocné mřížky
Zorné pole hledáčkuCca 100% obrazu (vertikálně a horizontálně)
Zvětšení hledáčkuCca 0,94× s objektivem 50 mm zaostřeným na nekonečno; –1,0 m-1
AutofokusTTL s fázovou detekcí, 51 zaostřovacích polí (15 křížových snímačů); AF modul Nikon Multi-CAM 3500DX; Pracovní rozsah: –1 až +19 EV (ISO 100; 20 °C); možnost jemného doladění AF systému
Ikona Odkaz na databáziTTL s detekcí kontrastu v obrazové rovině [v režimu živého náhledu „Tripod“]
Zaostřovací režimySingle-servo AF (S);
Ikona Odkaz na databáziContinuous-servo AF (C);
Ikona Odkaz na databáziManuální zaostřovací režim (M);
Ikona Odkaz na databáziautomatická aktivace prediktivního zaostřování v závislosti na stavu objektu v zaostřovacím režimu Continuous-servo AF
Zaostřovací pole51 resp. 11 volitelných zaostřovacích polí
Režimy činnosti zaostřovacích polí1) Single-point AF
Ikona Odkaz na databázi2) Dynamic Area AF [9 polí, 21 polí, 51 polí, 51 polí (3D-tracking)]
Ikona Odkaz na databázi3) Automatic-area AF
Blokace zaostřeníZaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (Single-servo AF) nebo stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Systém měření expoziceTTL měření expozice při plně otevřené cloně pomocí 1005pixelového RGB snímače
Ikona Odkaz na databázi1) 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D); Color Matrix II (ostatní objektivy s CPU); Color Matrix (objektivy bez CPU po zadání dat použitého objektivu)
Ikona Odkaz na databázi2) Integrální se zdůrazněným středem: 75% citlivosti měření je orientováno do kruhové plošky o průměru 6, 8, 10 nebo 13 mm uprostřed obrazu; možnost integrálního měření celého obrazového pole (při použití objektivu bez CPU je velikost centrální kruhové plošky fixována na 8 mm)
Ikona Odkaz na databázi3) Bodové: Měření je orientováno do kruhové plošky o průměru 3 mm (cca 2,0% obrazu) v místě aktivního zaostřovacího pole (při použití objektivu bez CPU – v místě centrálního zaostřovacího pole)
Expoziční režimy1) Programová automatika [P] s flexibilním programem
Ikona Odkaz na databázi2) Clonová automatika [S]
Ikona Odkaz na databázi3) Časová automatika [A]
Ikona Odkaz na databázi4) Manuální expoziční režim [M]
Korekce expozice±5 EV v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV
BracketingExpoziční a/nebo zábleskový bracketing (2 až 9 expozic s rozptylem 1/3, 1/2, 2/3 nebo 1 EV)
Systém optimalizace snímkůČtyři předvolby: Standard, Neutral, Vivid, Monochrome; možnost uživatelského nastavení jednotlivých předvoleb
Expoziční paměťNaměřenou hodnotu expozice lze uložit do paměti stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
ZávěrkaElektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem; 30 s až 1/8000 s v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV, B (bulb)
Synchronizační kontaktPouze kontakt X (1/250 s); volitelná možnost synchronizace blesku až do 1/320 s (resp. FP) při použití vestavěného blesku a volitelných externích blesků (dojde k redukci směrného čísla)
Řízení záblesku1) TTL: TTL řízení záblesku pomocí 1005pixelového RGB snímače
Ikona Odkaz na databázi2) Zábleskový režim AA (Auto Aperture): k dispozici s bleskem SB-800 a objektivem s CPU
Ikona Odkaz na databázi3) Automatický zábleskový režim (A): K dispozici u blesků typu SB-800, 28, 27 a 22S
Ikona Odkaz na databázi4) Manuální zábleskový režim s prioritou vzdálenosti v kombinaci s SB-800
Režimy synchronizace blesku1) Synchronizace na první lamelu závěrky (standardní)
Ikona Odkaz na databázi2) Předblesk proti červeným očím
Ikona Odkaz na databázi3) Předblesk proti červeným očím+synchronizace s dlouhými časy závěrky
Ikona Odkaz na databázi4) Synchronizace s dlouhými časy závěrky
Ikona Odkaz na databázi5) Synchronizace na druhou lamelu závěrky
Vestavěný bleskManuální vyklopení do pracovní polohy pomocí tlačítka
Směrné číslo(ISO 200, m): cca 17 (v manuálním režimu 18)
Ikona Odkaz na databázi(ISO 100, m): cca 12 (v manuálním režimu 13)
Korekce zábleskové expozice–3 až +1 EV v krocích po 1/3, 1/2 EV nebo 1 EV
Sáňky pro upevnění příslušenstvíStandardní sáňky ISO 518 se systémem Safety lock
Synchronizační konektorStandardní PC konektor pro připojení blesku ISO 519
Systém kreativního osvětleníV kombinaci s blesky SB-800, SB-600, SB-400 a SB-R200 podporuje fotoaparát pokrokové bezdrátové osvětlení, automatickou vysoce rychlou FP synchronizaci, přenos hodnoty barevné teploty záblesku do těla fotoaparátu, modelovací osvětlení a blokaci zábleskové expozice FV Lock
SamospoušťDélka běhu 2 až 20 s
Dálkové ovládáníPomocí 10kolíkového konektoru dálkového ovládání nebo bezdrátového síťového rozhraní WT-4 (volitelné příslušenství)
GPSPodpora rozhraní NMEA 0183 (v. 2.01 a 3.01) s propojením pomocí kabelu PC s 9kolíkovým konektorem D-sub (volitelné příslušenství) a GPS kabelu MC-35 (volitelné příslušenství)
Kontrola hloubky ostrostiJe-li nasazen objektiv s CPU, lze zavřít clonu na hodnotu předvolenou uživatelem (expoziční režimy A a M) nebo nastavenou fotoaparátem (expoziční režimy P a S)
Podporované jazykyČínština (zjednodušená a tradiční), holandština, angličtina, finština, francouzština, němčina, italština, japonština, korejština, polština, portugalština, ruština, španělština, švédština
Stativový závit1/4" (ISO 1222)
Uživatelské funkce48 volitelných uživatelských funkcí
NapájeníJedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e; multifunkční Battery Pack MB-D10 (volitelné příslušenství) s jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL4a, EN-EL4 nebo EN-EL3e resp. osmi alkalickými (LR6), NiMH (HR6), lithiovými (FR6) nebo nikl-manganovými (ZR6) bateriemi AA; síťový zdroj EH-5a (volitelné příslušenství)
Rozměry (Š × V × H)Cca 147 × 114 × 74 mm
HmotnostCca 825 g bez baterie, paměťové karty, krytky těla a krytky monitoru
Provozní podmínkyTeplota: 0-40°C, Relativní vlhkost: pod 85%, bez kondenzace
Dodávané příslušenstvíDobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e, rychlonabíječka MH-18a, USB kabel UC-E4, videokabel EG-D100, řemínek AN-D300, krytka LCD monitoru BM-8, krytka těla BF-1A, krytka okuláru hledáčku DK-5, gumová očnice DK-23, disk CD-ROM se softwarem (dodávané příslušenství se může lišit v závislosti na zemi nebo regionu prodeje)
Hlavní volitelné příslušenstvíMultifunkční Battery Pack MB-D10, bezdrátové síťové rozhraní WT-4, zvětšující okulár DK-21M, síťový zdroj EH-5a, software Capture NX, software Camera Control Pro 2

Zdroje dat:
  • www.dpreview.com
  • www.nikon.cz
  • www.nikon.com