Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D40 - oficiálně

20.11.2006, Ivo Martinka, aktualita
Před týdnem jsme vydali článek o nepotvrzených informacích nového modelu Nikon D40 a dnes už ho můžeme představit oficiálně. Ze článku je patrné, že na každém šprochu pravdy trochu.
Nový model Nikon D40 bude samozřejmě vycházet z předešlého fotoaparátu D50, ale objeví se některé prvky i z nejnovější D80. Nikon zároveň s modelem D40 představil také nový blesk SB-400 a vylepšený základní objektiv 18-55 mm. O těchto novinkách se budeme bavit na konci článku. Teď se podívejme na oficiální údaje o D40.




Snímač zůstal od modelů D50 či D70 nezměněn, čili 6 Mpx CCD s rozlišením 3008 x 2000 bodů a rozměry 23.7 mm x 15.6 mm. Tento čip už je poněkud starší, ale dobře se osvědčil u modelů, kde byl použit a většině fotografům bude dostačovat. Citlivost ISO jde nastavit na hodnoty 200 - 1600, s tím, že u ISO 1600 můžeme nastavit HI 1, což je adekvátní ISO 3200. Zde je patrná změna od předešlé D50.




Potvrdily se také informace o tom, že fotoaparát podporuje jen AF-S a AF-I objektivy. To znamená, že pokud nasadíte objektivy typu G nebo D, tak nebude fungovat automatické zaostřování. Pro někoho to bude docela velké omezení ze strany Nikonu, ale objektivů řady AF-S je poměrně slušná škála. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/4000 s až do 30 s + bulb. Když už mluvíme o čase, tak ještě uvedeme synchronizaci s bleskem, která je výborná 1/500 sekundy. Z pětibodového autofokusu u D50 se u tohoto modelu stal pouze tříbodový, ale pro nenáročné fotografy a pro většinu záběrů je to postačující. O expozici se stará systém 3D Color Matrix Metering II, snímky lze pořizovat jednotlivě (AF-S), sériově (AF-C), automaticky (AF-S / AF-C), nebo manuálně (M).




Snímky se ukládají do formátu JPEG ve třech úrovních komprese a dále v NEF formátu, což je 12-bitový komprimovaný RAW. V sériovém snímání 2.5 sn/s lze ve formátu JPEG fotit až do zaplnění karty a ve formátu NEF lze pořídít v řadě maximálně 9 snímků. Zapisování na kartu zůstalo totožné s D50, tzn. opět se jedná o karty typu SD (SDHC). Na předešlé fotografii lze vidět velký 2.5" LCD displej s rozlišením 230 000 pixelů. Absence stavového displeje vyřešil Nikon zobrazením údajů právě na tuto LCD obrazovku.


Síla blesku narostla na směrné číslo 17 při ISO 200, a to znamená poměrně výkonný blesk. O přisvětlení se postará lampa, která je umístěná mezi spouští a bleskem. Samozřejmostí je možnost použití externích blesků (i-TTL), které nabízí nejen firma Nikon. Napájení se také změnilo od předchozího modelu, D40 je napájená baterii Li-lon EN-EL9 (7,4 V a 1000 mAh). Přenos fotografií do počítače je rešen standardním rozhraním USB 2.0. Od nejnovější D80 dostal tento model také pár funkcí na úpravu fotografie přímo v těle (D-Lighting, ořezávání, překrývání snímků, redukce efektu červených očí a další).




Zmenšení a odlehčení, to jsou další dvě novinky u DéČtyřicítky, její váha 471g bez baterie a paměťové karty je toho důkazem. Rozměry jsou vůči D50 taky výrazně menší: 126 (š) x 94 (v) x 64 (h) mm. Toto zmenšení určitě uvítají fotografové, kteří nejsou vlastníky větších dlaní, protože z vlastní zkušenosti vím, že pokud je tělo fotoaparátu robustnější, tak se drží lépe než tělo které má menší rozměry. Dostáváme se k asi nedůležitější části této zprávy, kterou je cena. Ta by se měla pohybovat okolo 599$ s objektivem 18-55, což je v přepočtu asi 14 000,- Kč. Za tělo se cena předpokládá asi o 2 000,- menší, a tak se Nikon D40 dostal na cenovou hranici srovnatelnou s ultrazoomy a lepšími kompakty. Když uvážíme poměr cena / výkon u D40 a některého lepšího kompaktu, musíme konstatovat, že se DéČtyřicítka stává vážným konkurentem v této oblasti.




Společnost Nikon s novým fotoaparátem D40 představila také inovovaný objektiv pro kit. Jedná se o AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3,5 - 5,6G ED II. Nikon tento objektiv vylepšil v bezhlučném motorku SWM (Silent Wave Motor) a hladším otáčením prstence při zoomování.


Poslední novinka je kompaktní externí blesk (i-TTL) SpeedLight SB-400. Podstatným parametrem je zde směrné číslo, které je u tohoto blesku 21 při ISO 100 a 18 mm. Hlava blesku může být nakloněna ve čtyřech krocích (horizontálně při 60, 75 a 90 stupních). Rozsah vzdáleností pro použití blesku je od 60 cm až do 20 metrů. Výhody tohoto blesku budou rozměry, váha a samozřejmě cena, která ale ještě nebyla uveřejněna.