www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D40

Nikon D40
, , aktualita
Asi před týdnem se objevily informace o nové zrcadlovce od firmy Nikon. Jedná se o model D40, který by se měl přiblížit ještě více začínajícím fotografům, než tomu bylo u D50. Zatím se jedná pouze o nepotvrzené informace a vypadá to, že se někdo od nikonu prořekl.
K oblíbeným
reklama
Mnoho z nás si klade otázku proč by měl Nikon uvést na trh model D40, který bude ještě víc osekaný než předešlý model D50. Jediný posun by měla být vyšší citlivost ISO a pro někoho možná příjemné zmenšení a odlehčení přístroje. Další funkce by ale měly být o něco horší než u D50.
Asi nejzajímavější budou ale neoficiální technické informace o fotoaparátu. S D40 by měly pracovat pouze objektivy typu AF-S, tímto vzniká problém, nebo spíše nemožnost automatického ostření u starších typů objektivů. Z fotek nejde samozřejmě rozpoznat o jaký čip se bude jednat, ale odhaduje se stejný snímač jakým je osazena D50 nebo D70, čili DX o velikosti 23.7 mm x 15.6 mm o rozlišení 6.1 Mpx. Závěrka se má pohybovat od 1/4000s - 30s + bulb. Citlivost ISO 200 - 1600 + 1600 (HI1) což je adekvátní ISO 3200. Počet ostřících bodů se snížil na pouhé tři a displej má velikost 2,5" při rozlišení 230 000 pixelů.
Na zadním pohledu jsou vidět určité změny oproti D50. Absence tlačítek QUAL, WB, ISO nám naznačuje, že bude chybět přímé ovládání velikosti / komprese, nastavení vyvážení bíle a velikost citlivosti ISO. Všechny tyto funkce se budou ovládat pomocí menu, což značně prodlouží čas při nastavování parametrů. Z dalších obrázků lze také vidět, že chybí stavový displej, který už také zmizel u Canonu EOS 400D.Klasický roller zůstal pouze na zadní části přístroje a tak je toto ovládání shodné s D50. Zapisovat data by měl fotoaparát na SD karty, podobně jako nejnovější D80. Synchronizace blesku je stejná jako u předešlých modelů, čili 1/500 s. Jak je znatelné z dalšího obrázku, je nový model oproti D50 menší a dá se předpokládat, že i lehčí. Udávané rozměry a hmotnost jsou tyto: 94(v) mm x 126(š) mm x 64(h) mm při hmotnosti 475 gramů.
Cena, to je to o čem se nejvíce spekuluje. Odhad je kolem 10 000,- Kč za tělo a s objektivem 18-55 mm by měla být cena asi 12 000,- Kč. To by znamenalo revoluční cenu za DSLR, ovšem jak jsme říkali, informace jsou ničím nedoložené a na případné potvrzení od Nikonu si budeme ještě muset chvilku počkat.
Model D40 by měl být hlavním konkurentem Canonu EOS 400D, který je ale položen mezi D80, jež je dražší a lépe vybavená a D40, která bude pro začínající fotografy výzvou. Dé-čtyřicítka bude také porážet některé ultrazoomy, protože se pohybují ve stejné cenové relaci. Majitel zrcadlovky už asi nebude přecházet na tento model, protože by to pro něj byla cesta zpět. Nikon udělal buď krok úplně vedle, nebo to bude znamenat dokonalý tah ve světě DSLR. Necháme se překvapit až při oficiálním přestavení nového modelu. To jestli to bude zrovna model D40 nám napoví až čas.
reklama
Nejnovější články
Fotograf zachytil hejno špačků připomínající tvarem siluetu ptáka Fotograf zachytil hejno špačků připomínající tvarem siluetu ptáka
Příroda nabízí mnohdy zajímavou podívanou a jeden nevšední okamžik se podařilo zachytit i irskému fotografovi. Na jeho fotografii je zvěčněno letící hejno špačků, které svým uskupením připomíná siluetu ptáka.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Nikon chystá Z s 8K a vrstveným čipem, budou i levnější objektivy Nikon chystá Z s 8K a vrstveným čipem, budou i levnější objektivy
Keiji Oishi z Nikonu poskytl rozhovor serveru DPreview, kde jsme se dozvěděli např. to, že se chystá CSC alternativa k Nikonu D6. Má však umět 8K video a mít vrstvený senzor. Nezapomene se ale ani na levnější produkty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
CIPA 01/21: pozitivní začátek roku pro full frame a CSC CIPA 01/21: pozitivní začátek roku pro full frame a CSC
Dosavadní přehledy prodejů fotoaparátů byly obvykle plné záporných čísel. Pro letošní leden to ale vypadá o něco lépe. Ukazuje se, že trh s CSC fotoaparáty, a to zejména s těmi s full frame čipem, je na tom dobře.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH Leica uvádí APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH
V nabídce objektivů společnosti Leica se objevuje nový model APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH. Schopen je zaostřit už od 30 cm, na to ale budete potřebovat live-view, neboť je určen pro dálkoměry Leica M.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů
Na nový smartphone iPhone 13 si budeme muset počkat ještě půl roku, ale už nyní se objevují informace o tom, co by měl přinést. Hovoří se o větší 1TB variantě Pro a také větším množství stabilizovaných fotomodulů.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala