Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon má brzy uvést Z50, nové APS-C CSC s 20MPx čipem

23.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vypadá to, že se nové APS-C CSC fotoaparáty společnosti Nikon opravdu blíží. Už brzy by měl být představen model Z50 se dvěma novými objektivy, základním setovým a telezoomem. Oba nabídnou skládací konstrukci.
O tom, že by Nikon měl představit APS-C CSC fotoaparáty, se mluví už dlouho. Jsou zde totiž informace, že chce zaříznout drtivou většinu svých zrcadlovek a nahradit je CSC fotoaparáty, takže je jasné, že je potřeba představit i nové low-endové přístroje. Full frame by byl příliš drahý, a tak tu budeme mít i APS-C modely, které nahradí zrcadlovky D3x00, D5x00 i D7x00. Během nejbližší doby by to měl být Nikon Z50, který by podle názvu měl patrně nahradit zrcadlovku Nikon D5600. Jak je vidět, u APS-C modelů se bude patrně používat dvouciferné označení.
 
Nikon logo
 
Fotoaparát by měl mít 20MPx APS-C čip, 3,0" polohovatelný displej, nezapomene se na elektronický hledáček a sekvenční snímání má dosahovat rychlost 11 fps. Fotoaparát bude vybaven novým akumulátorem EN-EL25. Zajímavostí budou oba dva setové objektivy, které nabídnou skládací konstrukci. Místo tradičních 18-55mm by měl základní zoom nabídnout 16-55mm f/3.5-6.3. Maximální ohnisková vzdálenost je sice stejná, ale objektiv potěší širokoúhlejším začátkem. Výsledkem je tak 3,44× optický zoom místo 3,06×.
 
Druhým objektivem bude telezoom Z-Nikkor 55-250mm f/4.5-6.3. Ten poskytne 4,55× optický zoom a jak vidíme, oba dva objektivy moc nepřesvědčí jejich světelností. Zejména telezoom je o 1/3 EV méně světelný, než bylo kdysi zvykem (F4,0-5,6). Díky skládací konstrukci by ale měly být znatelně skladnější.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.