Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon opět zvyšuje zisk své fotodivize, té se hodně daří

17.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Nikon opět zvyšuje zisk své fotodivize, té se hodně daří
Společnost Nikon vydala své finanční výsledky a nás zajímá především výsledek fotografické divize. Ten byl v posledním čtvrtletí velmi solidní a ukazuje, že se firma vydala správným směrem. Fotografická divize tvoří drtivou většinu zisků firmy.
Nikon prezentoval finanční výsledky za poslední čtvrtletí a čísla z fotografické divize nás rozhodně potěší. Pokud jde o celou firmu, ta zvýšila své příjmy o 10,1 % na 145,6 mld. jenů, nicméně její zisk se snížil z 19,9 na 15,3 mld. jenů a provozní marže firmy je 10,5 %. Pokud jde ale o fotografickou divizi, ta vyrostla o výrazných 22,4 % na 61,2 mld. jenů. Fotoaparáty a další produkty spadající pod tuto divizi tak tvoří 42 % příjmů firmy.
 
Nikon logo
 
Důležitý je ale pochopitelně výsledek hospodaření a zde rostl zisk z loňských 9,2 na nynějších 13,6 mld. jenů. To znamená hned několik věcí. Předně se o téměř celý zisk firmy postarala právě tato jedna divize, jednak provozní marže u fotoaparátů činí 22,2 %, což je opravdu dost vysoké číslo. Společnost Nikon prodala stejných 220 tisíc fotoaparátů s výměnnými objektivy jako loni za stejné období, ale výrazně vyšší prodejní cena pomohla navýšit příjmy firmy. Ten rozdíl v cenách bude patrně opravdu hodně výrazný, protože prodeje objektivů spadly ze 390 na 340 tisíc kusů a u kompaktů dokonce ze 70 na pouhých 40 tisíc kusů. Zajímavostí je, že pro fiskální rok 2023 (končí v březnu 2023) Nikon předpokládá celosvětové prodeje 2,2 mil. kusů kompaktů, ve kterých by firma měla mít jen pouhých 100 tisíc kusů.
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.