30.4.2021, Milan Šurkala, aktualita

Registrace nového fotoaparátu společnosti Nikonu na Taiwanu dává tušit, že se chystá nějaká novinka. Podle všeho by mělo jít o nové APS-C CSC a nyní je tedy otázkou, zda to bude low-endová Z30 nebo něco jiného.

reklama
Z50 II. | od: aperture (43)  4.5.20212:51
osobne by som bol najradsej ak by sa jednalo o Z50 II no tentokrat uz konecne plne stabilizovany, teda chcem aps­-c od nikonu so stabilizaciou tak ako vsetky 4­/3 csc od panasonicu ci olympusov resp aps­-c od sony pri zachovani rozumnej ceny aku ma +­- Z50
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Tak schválně ... | od: Ozzelot (199)  2.5.20218:58
Podle mě to bude Z70 jako nástupce poslední řady APS­-C DSLR D7x00 a tím podle mě Nikon výrobu cropových DSLR úplně ukončí. Nástupce D3x00 ­(tedy Z30­) bych nečekal, to už dnes kvůli minimální přidané hodnotě žádný zisk nepřinese. Cílová skupina těhle low­-end DSLR už dávno fotí telefonama. Ledaže by chtěl Nikon udělat ten superkompaktní model bez EVF ­(něco jako Sony a5x00­), ač se na jeho kapesní velikost kvůli obřímu mountu nemá šanci dostat, tohle řešení by mohlo pár uživatelů ­(stejně zvyklích fotit přes displej telefonu­) oslovit. https:­/­/www.apotelyt.com­/compare­-camera­/sony­-a5100­-vs­-nikon­-z50
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: Tak schválně ... | od: Nightlight (69)  2.5.202110:31
Aj ja som premýšľal, že ako Z30 by mal význam taký superkompaktný model. Ale Nikon k nemu nemá moc použiteľných objektívov. Jedine ten skladací setový by som si k tomu vedel predstaviť.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tak schválně ... | od: Ozzelot (199)  2.5.202112:09
to je pravda, navíc Nikon sám APS­-C odkázal na možnost použití FF objektivů, nějaké kompaktní cropové zasklení tedy asi nechystá, takže by superkompaktní tělo postrádalo smysl, pokud by k němu byly jen dva seťáky...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Z50 II | od: Choakinek (3156)  1.5.202114:56
Držím se při zemi, zvolil jsem Z50 II ;­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
smutná fakta | od: Tom-One (2)  1.5.202110:59
Zkusil si někdy autor zjistit kolik že se u velkých prodejců třeba u Alzy nebo u sousedů v Německu,Rakousku prodá lowendu proti kterým tak bojuje a highendu? Asi ne že? To že si výrobci na drahých foťacích mastí kapsy běžného koncového zákazníka nezajímá...Ten jenom trpí tím jaké ceny jsou a místo foťáku koupí mobil...Potom ovšem ať výrobci nebrečí když si kopají vlastní hrob...Ono lidí ochotných vypláznout několik tisíc Euro tolik není a hlavně obrazově obdobná ,,investice,, většinou neobstojí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Milan Šurkala (5963)  1.5.202112:01
"proti kterým tak bojuje­"

Já bojuji proti low­-endu? Opravdu? Já bych byl naopak velmi rád, kdyby low­-end zůstal. Bohužel v dnešní situaci je výraznější rozšiřování low­-endu velmi riskantní krok a nemůže si ho dovolit každý výrobce. Sony a Canon ještě ano, ostatním to spíše udělá pěkně velké záporné číslo než kladné. Trochu ekonomického uvažování by to chtělo.

"Ten jenom trpí tím jaké ceny jsou a místo foťáku koupí mobil­"

Už jsem to tady vysvětloval mnohokrát. Nejprve se začaly kupovat mobily, pak došlo k úpravě portfolia ­(se zpožděním asi 5­-7 let ­- doba největšího pádu prodejů fotoaparátu navíc padá do doby, kdy byl ten největší vývoj kvality obrazu a šíře nabídky digitálních fotoaparátů­). Low­-end potřebuje velké prodejní objemy, aby se zaplatil. A ty už nejsou a nikdy nebudou. A kvůli tomu, že zájem o low­-end se tak propadl, tak už ani není možné udělat nové low­-endové fotoaparáty za takové ceny jako kdysi. Potřebujete prostě rozpustit ty fixní náklady. A pokud jsou prodeje desetinové, tak také fixní náklady na prodaném kusu jsou 10krát větší. Ze 200 Kč­/kus před 10 lety máte dnes 2000 Kč­/kus.

"To že si výrobci na drahých foťacích mastí kapsy­"

Jasně, mastí si kapsy, a proto mají nižší marže než před 10 lety? Podívejme se např. na Canon. Provozní zisky fotografické divize:

2010: 17,7 %
2011: 16,1 %
2012: 15,0 %
2013: 14,1 %
...
2018: 11,6 %
2019: 6,0 %
2020: 10,1 %

Kde vidíte to maštění si kapes? Můžete mi to tam ukázat? Před deseti lety měl Canon provozní marži obvykle přes 15 %, nyní je někde kolem 9 %. Asi máte jiný výklad slovního spojení ­"mastí si kapsy­". Podle mého názoru to znamená, že výrobce má stále vyšší a vyšší marže, stále vyšší a vyšší rozdíl příjmů vůči nákladům. A to se zde očividně neděje. Naopak, tento rozdíl se posledních 10 let vytrvale snižoval.

"Potom ovšem ať výrobci nebrečí když si kopají vlastní hrob­"

A jak to víte? Všechny ukazatele jasně prokazují, že je low­-end ztrátový. Nemyslíte, že ti výrobci ví mnohem lépe než Vy, jaké náklady mají na low­-end a jaké tam jsou prodeje? Jaké prodeje tam byly posledních 10 let? Nemyslíte, že dobře vidí, že jim prodeje klesaly i v době, kdy ho aktivně vyvíjeli? Stačí se podívat na čísla. Průměrná cena ILC se od let 2011­-2013 zvedla do let 2016­-2018 o 36 %, přitom výrobci stále nabízeli plnou šíři nabídky. Canon v té době uvedl své low­-endové 2000D, 4000D, Nikon měl D3400, D3500,... A přestože zákazníci mohli kupovat low­-end, průměrná cena šla výrazně nahoru.

Jak je možné, že všichni výrobci shodně ví z vlastních čísel, že jim low­-end dlouhodobě přináší ztráty, ale Vy víte opak? To jsou všichni opravdu tak blbí, že nevidí potenciál low­-endu? Obzvlášť když ho všichni měli a všichni viděli, jak se jim ta čísla měnila před očima? Tohle není žádná ­"co by se stalo­", vždyť to máme podepřeno historickým vývojem. Ti výrobci aktivně vyvíjeli low­-end ještě v roce 2018, tak asi viděli, že jim ta čísla přesto klesají, ne?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Tom-One (2)  5.5.202120:28
Pořád se točíte či točíme v bludném kruhu zda dříve byla slepice či vejce.
Low­-endy či řekněme CENOVĚ DOSTUPNÉ fotoaparáty se mohou těžko prodávat když dlouhá léta žádné opravdové novinky v této kategorii není.Jinak řečeno,kdo je již má nemá důvod za pět let koupit nový a nejen důvod ale ani příležitost.
Pořád vycházíte z předpokladu že náklady na vývoj je podobné jako u drahých,ale tak to není.Levné či cenově dostupné přístroje jsou často buď ,,starý,, či ořezaný střední model či Top.Tedy náklady se musely dávno výrobci vrátit a pokud ne dělá velice špatně.Ostatně,nevyrábí fůzní reaktor ale něco co zde dávno je.Objektiv se radikálně nemění dlouhé desetiletí,elektronika je dávno vyřešená a nic výrobcům nebrání vycházet z elektroniky v jiné elektronice třeba v mobilech....No a potom zůstává jenom snímač.
Ať nikdo netvrdí že náklady výrobců obhájí ŠÍLENÉ ceny třeba u bezzrcadlovek...
Ono podobný trend proběhl dávno třeba v Audiu a videu.A dopadl tak že High­-end z výrobců skoro žádného výrobce nezachránil a vedl jenom k tomu že spotřebitelé kupovali korejskou levnou produkci a Evropa­/Japonsko odepsalo řadu výrobců kteří měli podobnou vizi že je uživí skupinka kupců ochotných utrácet za předražené produkty.Jistě,malinká skupinka hi­-fi nadšenců živí nemnoho výrobců ,ale opravdu nemnoho.
Jinak řečeno,opravdu myslíte že člověk který se neživí focením koupí foťák za 1000 a více Euro a za pár let znovu a znovu? Opravdu ne...Takový předpoklad je cesta ke krachu.Klasický foťák dnes tahá za mnohem kratší stranu provazu než mobily u kterých dochází skoro každý rok k zlepšení výsledku focení i u levných přístrojů a to nemluvě o Top třídě...Jediné co může Foťák spasit je optický zoom a výdrž a srovnatelné výsledky stejně drahým mobilem...
Ono to není o tom že lidé nemohou dát nějakou cenu,ale o tom že každý produkt má určitou hodnotu...
Tedy,to že nejsou slušné dostupné foťáky jenom uspíší konec fotopřístrojů jako takových.Zůstane možná nechutně drahý high­-end u kterého budou směšné prodeje a stejně nakonec bude převálcován mobilem...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: smutná fakta | od: Milan Šurkala (5963)  6.5.202112:21
Tohle bude trochu delší... Ale přečtěte si to, prosím, snad to konečně pochopíte a snad to už konečně rozsekneme.

"točíme v bludném kruhu zda dříve byla slepice či vejce­"

V tom se točíte Vy. Ale to, co bylo dříve, víme naprosto přesně. Tady se přeci nebavíme o tom, zda se v posledních 3­-5 letech vyvinulo dostatečné množství nových low­-endových fotoaparátů. Tady se bavíme o brutálním, ale doslova brutálním poklesu o desítky milionů kusů ročně v letech od 2011­-2014, tedy roční pády ve výši několikanásobků­(!!!­) toho, co se prodá dnes za celý rok. A tehdy nemohla být vůbec řeč o tom, že by se nevyvíjel low­-end. Je naprosto, ale naprosto jasné, kdy začal pád. Před téměř 10 lety.

Ořezané nabídce to nemůžeme přičítat ani náhodou, protože ta nastala o dobrých 5­-7 let později po tom nejzásadnějším pádu. Je naprosto, ale naprosto jasné, kdo reagoval na koho ­(na to jsou jasné důkazy, žádné domněnky­). Brutální pád prodejů byl 2011­-2014 ­(a i poté to padalo cca 20 % ročně­), první výrobci začali mírně vynechávat aktualizace od roku 2015, ve větším pak od 2017, největší výrobci pak vynechali aktualizace až někdy od roku 2018­-2019. Paradoxní je, že největší pád nastal v období, kdy se objevily 1­" kompakty, kompakty s RAWem i v levnějších třídách, levnější kompakty přišly s F1,8 objektivy ­(a někdy i většími 1­/1,7­" čipy­),... Takže to nelze přičítat ani kvalitě obrazu, která se právě v období toho největšího pádu zlepšila opravdu výrazně. Přišly CMOS BSI, Full HD video, slow­-motion video, HDR,... A pád jak blázen. Nikdy nebyla tak široká nabídka fotoaparátů, jako v letech okolo let 2012­-2014. A padalo to po desítkách milionů kusů dolů. Kdo se na koho ***, je naprosto, ale naprosto jasné. O tom není pochyb, na to máme naprosto jasná a průkazná čísla. A výrobci to opravdu nebyli.

"Pořád vycházíte z předpokladu že náklady na vývoj je podobné jako u drahých,ale tak to není­"

Opravdu? Kde jsem něco takového tvrdil? To je přeci nesmysl. Já tvrdím něco výrazně jiného. Říkám, že náklady na vývoj začínají s poklesem výroby tvořit výraznější část ceny. Pojďme zase počítat, čísla budu střílet jen tak, abych ukázal koncept. Počítejme s cenou bez DPH a marží. Pokud máme high­-endový fotoaparát řekněme s vývojovými náklady 500 mil. Kč, stojí 50 tisíc Kč a prodám jich 100 tisíc, tedy celkem za 5 mld. Kč, je to fajn. Na daném kusu máme 500 mil Kč ­/ 100 tis kusů = 5000 Kč­/kus vývoj. Desetinu ceny fotoaparátu. To se dá přežít.

A teď low­-end ­(tady dávám kompakty i ILC dokupy­). Ten vyvineme za 100 mil. Kč ­(tedy méně než high­-end­). Stojí 7000 Kč, ale prodáme jich milion kusů. To máme 7 mld. Kč. Na daném kusu máme třeba 100 mil Kč náklady ­/ 1 mil kusů = pouhopouhých 100 Kč­/kus na vývoj ­(a výrazně pod 10% high­-endu­). To je paráda, zlatý důl, kdo by to nechtěl vyrábět? No jo, jenže teď nám lidi přejdou na telefony. Prodeje spadnou na desetinu. Takže další generace se stále vyvine za 100 mil. Kč, stále to bude stát 7000 Kč, ale prodáme jich 100 tisíc. Takže už máme 100 mil. Kč ­/ 100 tis. kusů = 1000 Kč­/kus na vývoj. Tedy najednou jsou náklady na jeden kus fotoaparátu vyšší o 900 Kč ­(ze 100 na 1000­). Přestože se vývojové náklady nezměnily ani o korunu a cena v obchodě se nezměnila ani o korunu. A ani výrobní náklady se nezvýšily o korunu. A pokud je marže třeba 12 %, ze 7000 Kč jsem měl 840 Kč zisk, tak nyní, když mám náklady o 900 Kč vyšší na kus, tak na každém kusu tohoto fotoaparátu prodělám 60 Kč. Už to chápete? Low­-end má výrazně nižší vývojové náklady ­(to Vám přeci nikdo nikdy nepopíral­), nezmění se cena vývoje, cena fotoaparátu ani výrobní cena, ale jen poklesem počtu kusů jsem z +840 Kč na kus na ­-60 Kč na kus.

A vtip je teď v tom, že vývoj zdaleka není jediným takovým fixním nákladem. Výrobní náklady jsou zhruba okolo poloviny, 12% byl zisk, takže Vám zbývá necelých 40 % dalších nákladů. Některé jsou fixní ­(třeba 10% vývoj, administrativa chodu celé společnosti­), některé ne, některé napůl. Jestli prodáte desetinové množství low­-endového fotoaparátu, tak se Vám nezmění platy za právníky o desetinu, elektřina Vás také nebude stát desetinu, uklízečce také nebudete platit desetinu, benzín Vás také nebude stát desetinu, zaměstnancům ­(jejichž počet se nemění s výrobou­) také nebudete platit desetinu...

Tyhle fixní náklady Vás zabíjí, protože když Vám klesne produkce na desetinu, ve výsledné ceně produktů se zdesetinásobí. A to, co kdysi byla stokoruna v ceně 7000 Kč, je najednou tisícovka. A mějte v ceně low­-endové DSLR takové fixní stokoruny třeba tři. Takže zatímco kdysi jste měl fotoaparát za 7000 Kč, náklady 6160 Kč ­(zisk 840 Kč­) a tyhle fixní 300 Kč v nich ­(tedy řekněme nefixní 5860 Kč­), při pádu na desetinu jste stále na fotoaparátu za 7000 Kč, ze 300 se stane 3000 Kč, tedy náklady se zvýší o 2700 Kč na 8860 Kč ­(nefixní 5860+fixní 3000­). Ztráta na kusu je 1860 Kč. Skvělý byznys Vám povím. Takže co se stane? No buď se to zařízne úplně, nebo se prodlouží vývojový cyklus ­(aby se vývojové náklady rozmělnily a starší model měl více času rozpustit některé časově nezávislé fixní náklady ­- jenže to zase roste riziko, že se zvýrazní časově závislé fixní náklady­), nebo se to zdraží. No a pokud máte zachovat ziskovost 840 Kč­/kus, tak to teď musí stát 8860 + 840 = 9700 Kč a ne 7000 Kč. Jen kvůli tomu, že Vám klesly prodeje na desetinu. Jednoduchá, naprosto jednoduchá a logická matematika.

A teď máte tedy firmu, kdysi jste měl příjmy 12 mld. Kč ­(7 z low­-end a 5 z high­-end­), nyní máte příjmy 5,97 mld Kč ­(0,97 z low­-end a 5 z high­-end­). Cožpak fakt není jasné, proč se výrobci soustředí na high­-end? Proč dnes nelze vyrobit levný low­-end?

"Jinak řečeno,opravdu myslíte že člověk který se neživí focením koupí foťák za 1000 a více Euro a za pár let znovu a znovu? Opravdu ne­"

Říkám snad někde, že si něco takového myslím? Kde? Jen Vám říkám, že takových lidí, kteří mají zájem o něco takového, je dnes už málo. Málo na to, aby se ten low­-end zaplatil. Jejich počet se nezvýší. A protože je jich málo, ty fixní náklady ­(viz výše­) začnou tvořit výraznou část ceny produktu. Takže takový produkt nemůže být levný. Prostě nemůže. 7000 Kč už to stát nebude. Aby se tam ty fixní náklady rozpustily, bude to muset stát 10000 Kč. A už jsme si i ukázali, že to není nabídkou, která by tento pokles zájmu způsobila, ale že to byl pokles zájmu už před téměř 10 lety, který způsobil omezení nabídky v posledních 5 letech. Ten výrobce nemá jak dosáhnout toho, aby se to zvýšilo. Ale zkusme to. Zase trochu matematiky.

1, Snížení ceny sice možná trochu zvýší prodeje, ale rozhodně bude snížení ceny větším minusem, než se získá do plusu rozmělněním fixních nákladů. Místo zdražení ze 7000 Kč na 9700 Kč naopak zabojujete cenou a půjdete na 6000 Kč. Prodeje se zvýší třeba dvojnásobně ­(proti pádu na desetinu­). Super! Takže máme 6000 × 200 tis. kusů = 1,2 mld. Kč. Z fixních 300 Kč ­(celkově 300 Kč × 1 mil. kusů = 300 mil. Kč­) nemáme při desetinovém pádu 3000Kč, ale při pětinovém jen 1500 Kč ­(z 1 mil. na 100 tisic. a z toho na 200 tis.­). Super! Takže to sečtěme. Nefixní náklady 5860 Kč + fixní rozpuštěné 1500 Kč = 7360 Kč­/kus. Takže super, snížili jsme cenu, lidé nám začali dvakrát tolik kupovat fotoaparáty a jsme pořád ve ztrátě 1360 Kč­/kus. I kdyby to stouplo na 5násobek, pořád byste byl na ­-160 Kč­/kus. No... moc super mi to stále nepřijde. Vám ano? No níž už jít také nemůžete, když máte nefixní náklady 5860 Kč­/kus. Takže snížení ceny evidentně cestou není. S cenou 6500 Kč to o moc lepší nebude. Místo ztráty 1360 budete na ztrátě 860, ale prodeje už asi nevzrostou 2násobně, takže fixní náklady budou mít vyšší podíl a zase budete třeba někde kolem minus 1000­-1200 Kč.

Z toho není cesta ven. Každé zvýšení ceny sníží ztrátu v jednom bodě ­(vyšší cena proti nefixním nákladům, takže super­), ale způsobí nižší zájem ­(počet kusů­), takže navýší ztrátu ­(nižší rozmělnění fixních nákladů, takže nic moc­) v bodě druhém. A snížení ceny to udělá opačně. Lépe rozmělní fixní náklady, ale zase se dostanete velmi blízko nebo i pod nefixní náklady.

2, Tak to tedy vylepšeme více než obvykle a prodávejme za nízkou cenu. No jo, jenže vylepšení bude znamenat vyšší náklady na výrobu kusu ­(dražší HW­) i dražší vývoj. Takže místo 100 mil. Kč to bude třeba 160 mil. Kč na vývoj. Výrobní náklady na kus díky lepšímu HW vzrostou třeba o 1500 Kč. Necháme cenu 7000 Kč? O to se lidi přeci poperou. Řekněme, že prodeje stoupnou na 4násobek, ať máte radost.

Takže nefixní náklady stouply na 7360 Kč ­(původně 5860 Kč, nyní stouply o 1500 Kč, tedy už ty budou vyšší než samotná cena­). Fixní náklady byly 300 mil. Kč, nyní jsou díky dražšímu vývoji 360 mil. Kč. Máme 400 tisíc lidí, brutální nárůst prodejů. 360 mil. Kč­/400 tisíc kusů = 900 Kč­/kus. Takže náklady máme 7360+900 = 8260. Ztráta na kus 1260 Kč. Zase to není moc dobrý byznys.

Takže zase není cesta, jak to prodat za low­-endovou cenu ­(když už to hardwarem není úplný low­-end­), cena bude muset nahoru. Dejme tomu na 9000 Kč, to bychom mohli mít 740 Kč zisk na kusu... Sice už to nebude low­-endová cena a úplně low­-endový fotoaparát, ale kvůli lepšímu HW se o to poperou. No jo, ale za 9000 Kč ty prodeje asi nevzrostou 4krát, ale třeba jen 2krát. Takže nefixní náklady 7360 + fixní 360 mil. Kč­/200 tis. kusů = 1800 Kč­/kus =9160 Kč. Stále jsme ve ztrátě, tentokrát 160 Kč. Do původního zisku 840 Kč­/kus hodně daleko. A to teď máme 200 tisíc kusů. Tehdy jsme měli zisk 840 Kč a ještě těch kusů bylo 5krát tolik. I kdybyste se teď dostal na zisk 840 Kč­/kus, pořád by to byla pětina proti někdejšímu stavu.

Tak mi tedy vysvětlete, jak má dnes výrobce nabídnout low­-endový fotoaparát za low­-endovou cenu. Očividně to nejde snížením ceny ani zlepšením fotoaparátu. Co má tedy dělat? Jaký máte recept?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Choakinek (3156)  1.5.202114:14
Jo, jo, s tím u Milana neobstojíte, osobní praxe ;­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Milan Šurkala (5963)  1.5.202116:09
Co u mně, ale prakticky to takhle prostě nefunguje. Ukazuje to matematika, statistika, ekonomika i zdravý selský rozum. Stačí trochu přemýšlet a počítat. Ukázal jsem ti tu v minulých měsících snad přes 10 vysvětlení, proč to nefunguje. Tys neukázal jediné. Jen domněnky, které odporují všem historickým zkušenostem, matematice, statistice, ekonomice...

Pokud má např. Canon vývojové náklady ve výši 8,5 % příjmů, takže řekněme, že u fotoaparátu za 10 tisíc Kč bez daní je to 850 Kč. Tedy, když prodeje spadnou na polovinu, tak aby nám poloviční množství přístrojů zaplatilo stejné náklady, už budeme potřebovat přirazit k ceně každého fotoaparátu 1700 Kč. Nebo můžeme vyvíjet dál beze změny, nechat cenu dál a o těch 850 Kč takto přijít. Vzhledem k tomu, že marži má Canon nyní okolo 9 %, tak se dostane na marži 0,5 %.

A teď si představ, že to opět spadne o polovinu. To už na zaplacení vývoje musíme přirazit k ceně low­-endového fotoaparátu 3400 Kč ­(máme čtvrtinové množství, které ale pořád musí zaplatit stejný vývoj­). Nebo to vyvíjet dál, nechat cenu tam, kde je, a na každém kusu ztratit 2550 Kč ­(25,5 %­). Takže z marže +9 % máme ztrátu 16,5 %. Ale ty budeš pořád do zblbnutí tvrdit, jak výhodný byznys to je. 16,5% ztráta je ­"kopat si vlastní hrob­". Vždyť se nelze vůbec divit tomu, že se počet nově vyvíjených produktů tak výrazně omezuje. Také se kvůli výše uvedenému nelze divit tomu, že se low­-end v ILC posunul z částek kolem 10 tisíc někam k 15 tisícům. Tady jsem ti ukázal, jak ti čtvrtinové prodeje mohou zvednout cenu 10tisícového fotoaparátu o 2,5 tisíce jen kvůli vývoje. Proto se mnoho fotoaparátů zařízlo, aby se prostředky na jejich vývoj mohly použít pro vývoj zbývajících a udržet to pořád na cca 8,5 %.

Pokud by vyšla Z30 ­(což je samozřejmě možné­), jak by asi vypadala? No brát to jako typický low­-end by byla ekonomická sebevražda. Pokud to má mít alespoň trochu smysl, tak to Nikon musí pozicovat jako vloggerský fotoaparát. Takže dotykový displej otočný o 180° vpřed a zdířka pro mikrofon, kvůli ceně dost možná bez EVF. Cenu to nicméně rozhodně nemůže mít jako typický low­-end, to by byla díra do rozpočtu jak blázen, viz výše. Z50 tělo je za 24 tisíc, neumím si představit, že by Z30 mohla být třeba za 15 tělo ­(to si se svým tržním podílem může dovolit Canon, ale ne Nikon­). A už i to je na low­-end docela dost. Reálnější je spíše tak 17­-18 tisíc za tělo. S objektivem v setu jsme tak na 21­-22 tisících.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Choakinek (3156)  1.5.202121:25
Pokaždé, kdy zákazník kvůli ceně zvolí mobil před foťákem, dojde k zaboření lopaty do hlíny při výkopu hrobu ­(výrobců fotoaparátů­). Obojí prostě nelze zpochybnit. Takoví lidé prostě existují. Znají limity mobilů, chtějí lepší přístroj, ale pak jejich oko spočine na ceně, která je typicky čtyřnásobná, než telefon střední třídy. Vlastně v té chvíli volí kompakt ­(akorát ten je dnes v mobilu­), protože na lepší přístroj nemají peníze.

Podnikání není statický projekt. Pokud je pro výrobce problém dělat foťáky s velkým snímačem např. za 10 tisíc, no tak musí najít způsob, který ten problém vyřeší. Do té doby se prostě lopata bude zabořovat do hlíny ;­-­).

Foťák historicky nikdy nebyl přístroj pro horních ­"nevím­" a telefon ten dolní segment prostě zcela nenahrazuje, v mnoha ohledech se s foťákem vůbec nemůže rovnat. Jinými slovy, v mnoha ohledech je mobil prostě ­"shit­".

Co se Z30 týče v tvé charakteristice, tak to by asi bylo lepší, kdyby vůbec nevznikla :­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Milan Šurkala (5963)  1.5.202122:02
"Takoví lidé prostě existují. Znají limity mobilů, chtějí lepší přístroj, ale pak jejich oko spočine na ceně, která je typicky čtyřnásobná, než telefon střední třídy.­"

Jasně, že existují. To ti přeci nikdo nebere. Je jich ale málo na to, aby takový fotoaparát mohl být ziskový. Vždyť máš přeci důkaz, kdy se do této situace dostali už v době, kdy se ty fotoaparáty ve velkém vyvíjely a vyráběly za onu cenu. Ten tvůj nápad, co výrobci mají dělat, už výrobci otestovali. A všichni ví, jaké výsledky to neslo. To není žádné ­"co by kdyby­". To je otestovaná záležitost.

Ta cena nižší být nemůže. Výrobce nemůže prodávat ve ztrátě. Viz výše. Snížení ceny v dnešní době už nepovede k tak velkému navýšení prodejů, aby se to vyplatilo ­(aby to pokrylo fixní náklady­). Pochop to už konečně. Tobě ta čísla pořád nedochází? Kolik výpočtů ještě potřebuješ, aby ti to došlo? Tobě těch ­-16,5 % přijde jako zisk? Jako dobrý byznys? Jako byznys, do kterého výrobci ­"musí­" jít? Tohle si mohou dovolit jen velké firmy, které mají stále dostatečný počet zákazníků, což je tak Canon a možná Sony.

"telefon ten dolní segment prostě zcela nenahrazuje, v mnoha ohledech se s foťákem vůbec nemůže rovnat­"

To nikdo netvrdí. Ale kvůli telefonům se zmenšil natolik, že nemá pro menší výrobce se tím zabývat.

"Co se Z30 týče v tvé charakteristice, tak to by asi bylo lepší, kdyby vůbec nevznikla :​­-​­)­"

A jak by sis ji představoval ty?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Choakinek (3156)  2.5.202114:42
No právě že moje představa by se příliš kryla s podobou Z50, proto si myslím, že vznikne Z50 II, pravděpodobně s novým snímačem, díky kterému navýší rozlišení ­(klasika­).

Když píšu ­"neměla vzniknout­", neříkám, že nevznikne. V podstatě pravděpodobnost vzniku Z30 stavím na zhruba stejnou úroveň, jako vznik Z50 II. Z30 by opravdu mohla mít nějakou takovou podobu, o které píšeš, je to dost pravděpodobné, ale rozhodně nejde o nic, čemu bych fandil :­-­).

Nejméně pravděpodobný je tedy vznik Z70, čili jakéhosi high­-end APS­-C CSC. To mi nedává vůbec smysl. Jednak by to příliš zasahovalo do nabídky FF těl a také Z70 nedává smysl, když Nikon kašle na DX objektivy. Nabídka DX objektivů by musela být dramaticky širší, pokud by chtěl Nikon realizovat high­-end APS­-C CSC.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: smutná fakta | od: Sakini (441)  3.5.202113:51
Prototypy Z70 už od loňska podle dlouhodobých leaků existují, a s nimi jsou v testování i nejlepší senzory Sony včetně 26 MPx známého z Fuji či Pentaxu, ten má pořád co říct. Ale vzhledem k tomu že Nikon jde u APS­-C tou nejjednodušší cestou, očekávám Z50 II ve vlogovací úpravě, dát tam displej na kloubu a modifikovaný firmware je výrobně jednodušší než jakási Z30 bez hledáčku. Nebo Z30 bude Z50 s ořezanými ovládacími prvky a otočným displejem, a hardwarově mezi nimi nebude až takový rozdíl. Co nečekám je nový senzor, i když by opravdu byl potřeba, a celkově bych to viděl spíš na přístup ­"jak co nejmíň investovat a nejvíc prodat­", který Nikon u APS­-C razí už nějakou chvíli.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.