Fotozápisník + ďalekohľad je jedna z mála užitočných funkcií kompaktov s malými senzormi. Mám 960 mm eq. Canon SX720HS a na priblíženie s možnosťou urobenia fotky s akou-takou kvalitou mi stačí.(samozrejme iba cez deň, na dlhom konci tam je f/6,9).
Odpovědět2 0
S těmito přístroji jsem měl vždy problém. Co z nich leze na dlouhých ohniscích je fakt na zvracení (pardon, musel jsem), raději jsem se naučil nechtít scénu nějak extrémně opticky přibližovat.
Svého času jsem zvažoval Panasonic Lumix DMC-TZ25. Nakonec to sice nevyšlo, nicméně tam stačilo nejít za 300 mm a člověk dostal dostatečnou kvalitu výstupu.
Odpovědět1 0
Ne :-) Jediné co drží tyto přístroje ještě při životě je optický zoom nebo specializace na video.
Odpovědět0 0
No, jeden z nich měl být profi ultrazoom - DL24-500 f/2.8-5.6 s 1" snímačem.
Odpovědět0 0
Ano, ten by veru mohli oprasit. A dat mu dlhy koniec aspon do tych 800-1000 mm, nech je tam nejaky posun voci existujucim 1" ultrazoomom (FZ1000, RX10IV...). Trufam si odhadnunt, ze s nejakou nie moc katastrofalnou svetelnostou na dlhom konci by sa to do velkosti a hmotnosti P1100 voslo.
Odpovědět1 0
Sony už ho neoprášilo 8 let. Protože se to pro těch pár zákazníků nevyplatí.
Na jedné straně je tu Nikon P nebo ty různé šílené Kodak Astro v low endu a kdo chce něco lepšího, tak si pořídí alespoň MFT. Ostatně nedavno tu byla diskuse, jak je přece skvělé pro wildlife oproti FF :-)
Odpovědět1 0
"Ostatně nedávno tu byla diskuse, jak je přece skvělé pro wildlife oproti FF..."
Tak třeba "Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 Pro"
Cena: od 35 000 Kč.
Zkuste najít ekvivalent pro FF.
Odpovědět0 0
Tamron 50-300mm F/4.5-6.3 Di III VC VXD, 22 990 Kč
Odpovědět0 0
Myslíte, že to bude v kresbě na stejné úrovni?
Odpovědět0 0
hlavně světelností nebude
wildlife chce co nejkratší časy
Odpovědět0 0
máme maličký 1/2,3" snímač ... Jak jinak ale dosahnout takového zoomu, že :-)
Odpovědět3 0
Tak vždycky je možné provést určité zásadní změny s ohledem na fakt, že fotomoduly v telefonech se za sedm let dost významně posunuly.
Třeba místo matlátko snímače a hvězdářského dalekohledu nabídnout třeba 12 Mpx 2/3" snímač a objektiv např. se stále velmi slušným 1000 mm max. zoomem.
Takhle to asi Nikon moc vážně s návratem kompaktů nemyslí :-).
Odpovědět1 0
Jenže 3000 je více než 1000 a velikost snímače je parametr, který cílovou skupinu naprosto nezajímá. Sony RX10 na to šlo opačně a proto narozdíl od Nikonu P už nemá osm let žádného nástupce.
Odpovědět3 1
1) Tak proč je dnes v mobilech v podstatně standard snímač 1/1.5" (a původně tam standardně byly menší až mnohem menší), což je právě ten 2/3" snímač, když to nikoho nezajímá?
Odpovědět0 0
Protože mobil nepotřebuje jako selling point 100x zoom, kompakt dnes ano.
Odpovědět0 0
A proto je (nebo možná byl) třeba Fujifilm X100VI na dva roky vyprodaný?
Odpovědět0 0
To ale není 1" kompakt.
Je to dáno omezenou výrobou výhradně v Japonsku. A taky je něco jako Leica, i když tady ne alespoň takový podvod. Zkrátka se jim povedlo udělat přístroj, který je populární bez ohledu na to, zda je stále nejlepší.
Odpovědět0 0
Zoom samotny nie je az taky problem ani na vecsich snimacoch - vhodnou konstrukciou objektivu sa da dosiahnut fyzicka ohniskova vzdialenost vecsia nez je dlzka samotneho objektivu.
Co je ale vecsi problem (a tam sa fyzika zial neda obabrat) je svetelnost. Pokial chceme objektiv, ktory ma mat na dlhom konci nejaky rozumne velky vstupny otvor (tym je urceny priemer objektivu) ale pouzijeme vecsi snimac, tak sa rovnake mnozstvo svetla prudiace cez tento vstupny otvor musi rozptylit na vecsiu plochu snimaca a klesa nam tak svetelnost.
Strucne napisane, ak chceme 2x vecsi dlhy koniec pri zachovani velkosti snimaca, tak cely objektiv nemusi nutne byt fyzicky 2x dlhsi.
Ale ak chceme na dlhom konci rovnaku svetelnost pri 2x vecsom snimaci, musime aj 2x zvecsit priemer objektivu.
Odpovědět2 0