www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon uvedl kompaktní AF-S Nikkor 500mm f/5.6E PF VR

Nikon uvedl kompaktní AF-S Nikkor 500mm f/5.6E PF VR
, , aktualita
Před dvěma měsíci oznámila společnost Nikon vývoj nového objektivu AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR. Díky Fresnelově členu má nabídnout velmi kompaktní rozměry, ostatně při 500mm ohniskové vzdálenosti má jen necelých 24 cm.
K oblíbeným
reklama
V polovině června společnost Nikon oznámila vývoj nového tele objektivu AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR. Nenechal na sebe tedy dlouho čekat a jeho finální verze je tady. Má optický člen Phase Fresnel (PF), který umožňuje při velmi dlouhých ohniskových vzdálenostech významně snížit rozměry objektivu. Ten má sice 106 mm v průměru (500 mm při F5,6 dělá clonový průměr 89 mm), nicméně na délku má neuvěřitelně krátkých 237 milimetrů a váží pouhých 1460 gramů. Jen tak pro zajímavost, 500mm F4 objektiv má na délku 387 mm, 400mm F2,8 pak 358 mm a dokonce i 300mm F2,8 objektiv je se svými 267,5 mm o něco delší.
 
Nikon  AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR
 
Jde tedy o 500mm objektiv s úhlem záběru 5° na full frame tělech a 3°10' na APS-C zrcadlovkách. Optická konstrukce čítá 19 členů, které jsou v 11 skupinách, přičemž jsou zde 3 členy z ED skla a jeden již zmíněný PF člen. Nezapomnělo se na povrchovou úpravu Nano Crystal Coat a přední člen je ošetřen fluorovou vrstvou, která lépe odpuzuje vodu a nečistoty jako je prach nebo mastnota. Světelnost má hodnotu F5,6 a 9lamelovou irisovou clonu můžete nastavit maximálně na F32. Optická stabilizace obrazu slibuje solidní 4EV účinek, k dispozici je i režim Sport VR pro stabilizování při focení rychle se pohybujících objektů.
 
 AF-S NIKKOR 500mm f/5.6E PF ED VR MTF
 
Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu činí 3 metry a může tak dosáhnout nanejvýš 0,18× zvětšení. S objektivem lze používat filtry o průměru 95 milimetrů. K objektivu dostanete kromě krytek také sluneční clonu a pouzdro. Jak je vidět z MTF křivek, vypadá to na neuvěřitelně ostrý objektiv po celé ploše. Samozřejmostí je také zvýšená odolnost vůči prachu a vodě. V prodeji bude od poloviny letošního září za cenu 95990 Kč s DPH. Ve vývoji je také příslušenství Dot Sight DF-M1 pro snazší práci s teleobjektivy. Objektiv je také kompatibilní s telekonvertorem TC-14E III AF-S.
 
Zdroj: nikon.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii
V rozhovoru pro Imaging Resource se manažer společnosti Sony Kenji Tanaka rozhovořil o budoucnosti fotoaparátů Sony. Slíbil příchod high-endového APS-C modelu i větší nástup výpočetní fotografie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
21.3.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
21.3.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala21 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala