Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon uvolnil firmwary pro D7000 a objektivy systému Nikon 1

24.11.2011, Milan Šurkala, aktualita
Od Nikonu jsme se dočkali několika nových firmwarů pro jeho produkty. Předně byly vylepšeny objektivy Nikon 1 systému, ale rozsáhlého vylepšení se dočkala i digitální zrcadlovka D7000, u které byly odstraněny malé nedostatky.
Společnost Nikon updatovala několik svých produktů. K digitální zrcadlovce Nikon D7000 je nyní možno si stáhnout firmware B verze 1.03, které opravují několik malých nedostatků. Opravena byla chyba, kdy fotoaparát nerozeznal některé paměťové karty. Pokud byl při vypnutém fotoaparátu změněn režim z U1 nebo U2 na něco jiného nebo z jakéhokoli režimu na U1 nebo U2, vytvářela se občas nová složka, aniž by bylo vyfoceno 999 snímků nebo bylo dosaženo názvu souboru s číslovkou 9999. Rovněž se někdy neukazoval počet zbývajících snímků a někdy se i samovolně přehodila funkce paměťové karty ve druhém slotu mezi hodnotami Overflow, Backup, a RAW Slot 1- JPEG Slot 2. To je už minulostí.

Někdy fotoaparát špatně zobrazoval stav baterií v MB-D11 battery packu. Problémem bylo také ukládání snímku na kartu, pokud se přehrávalo video. Zoomování při prohlížení snímku v Live view režimu bylo také občas zdrojem problémů a jeho špatné funkčnosti. Tyto chyby byly odstraněny a dále byla změněna hláška při formátování paměti bezdrátového vysílače WT-4 z "Done" na "Built-in memory formatted" (v češtině pravděpodobně z "Hotovo" na "Vnitřní paměť byla naformátována".

Opraveny byly i chyby nových objektivů Nikon 1. Ultrazoom 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4.5-5.6 PD-ZOOM dostal nový firmware L verze 1.01, který odstraňoval chybu optické stabilizace způsobující výrazné rozmazání obrazu při náhlém posunu fotoaparátu. Tuto chybu už mají 10-30mm a 30-110mm objektivy opravenou ve starší verzi firmwaru. Oba tyto objektivy, tedy 1 NIKKOR VR 10-30mm f/3.5-5.6 i 1 NIKKOR VR 30-110mm f/3.8-5.6 mají však nově firmware L verze 1.02, která opravuje problém se špatným zobrazováním clonového čísla v EXIFu.

Zdroj: www.nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.