18.2.2021, Milan Šurkala, aktualita

Nikon oznámil vývoj nového 1" snímače CMOS BSI, který se může chlubit několika zajímavými vlastnostmi. Nabídne 4K rozlišení, zvládá snímkovací frekvenci až 1000 fps a přitom ještě dosahuje extrémně vysokého dynamického rozsahu.

reklama
Absolutní vrchol | od: Choakinek (3058)  18.2.202122:08
"... Než se ale začnete radovat, že by se váš budoucí fotoaparát mohl dočkat něčeho revolučního, bylo by dobré upozornit, že snímač nezamíří do fotoaparátů, ale spíše půjde o průmyslové nasazení...­"

No ne, to bych si nedovolil očekávat ve fotoaparátech reálný vývoj. Chápu, že se to už dostalo na naprostý vrchol, odkud už vede cesta jen k videu. Jde zkrátka o absolutně dokonalé přístroje, jenž už nejde nijak vylepšit. Jsme na absolutní špici, jsme na Mount Everestu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: Absolutní vrchol | od: Pavel Matějka (880)  19.2.20218:26
Hezké přirovnání. Na Everest se koneckonců může dostat každý, kdo si to zaplatí ­(a vystojí si tu šílenou frontu mezi horami odpadků­).
Nikon míří na Měsíc, tam už každý nemůže.

https:­/­/www.novinky.cz­/zahranicni­/svet­/clanek­/horolezec­-se­-bal­-fronty­-pod­-vrcholem­-everestu­-dolu­-se­-jiz­-zivy­-nevratil­-40284316
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Absolutní vrchol | od: Choakinek (3058)  19.2.20219:20
To už by se vyplatilo udělat tam turistickou cestu :­-­). Od určitých metrů by vedla proskleným tunelem s vlastní atmosférou.

Tak myslel jsem to ironicky, ostatně to jsou na tom foťáky technologicky hodně nízko, když Nikon míří až na měsíc.

Tak jde o to, že takový snímač by uplatnění ve fotoaparátech rozhodně našel, tohle není nějaká experimentální ­"šílenost­", tohle působí velmi prakticky, s jasným výsledkem a zdá se, že to má Nikon hotové.

Naopak netuším, kde v průmyslu by se to mohlo uplatnit. Má někdo nějakou konkrétní představu?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: Absolutní vrchol | od: zolo_sk (216)  19.2.202111:13
Uplatnenie? Žeby kamery do áut?

A tá irónia na začiatku je zbytočná. Možno vám uniklo, že Číňania plánujú výstavbu dialnice až k základnému táboru Mount Everestu. Však už majú dialnicu do Nepálu China National Highway 318. Vôbec by som sa nečudoval, keby ich potom napadol šialený nápad,, vybudovať hore lanovku. :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Absolutní vrchol | od: Choakinek (3058)  19.2.202113:18
Tak to mi uniklo, tak to je ­"masakr­" :­-­). Otázka ovšem je, zdali by lanovka unesla povětrnostní vlivy. Ale někde jsem viděl, že Číňané vybudovali na nějakou vysokou skálu výtah, takže si asi umí poradit se vším.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: Absolutní vrchol | od: Milan Šurkala (5869)  19.2.202111:51
"Tak jde o to, že takový snímač by uplatnění ve fotoaparátech rozhodně našel­"

Jako technologie to má skvělé, což o to, ale je dobré si uvědomit pár věcí. Ta elektronika kolem toho žere hodně elektřiny, to by se výdrž nepohybovala v moc pěkných číslech. Ono se stačí podívat na RX100 s DRAM, co to dělá u vysokorychlostního snímání. Je to dost velké, což ubere místo na chlazení, které naopak potřebuje posílit, to by z toho malý fotoaparát zrovna nebyl. Ale rozhodně to vypadá zajímavě.

"Naopak netuším, kde v průmyslu by se to mohlo uplatnit. Má někdo nějakou konkrétní představu?­"

Našla by se toho spousta. Především automobilový průmysl, tam by HDR mělo velký smysl. Vizuální inspekce, vědecké kamery, laboratoře, robotika,...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: Absolutní vrchol | od: Choakinek (3058)  19.2.202113:22
No právě jestli tam všude už nestačí snímač s běžným DR, vyjma tedy toho automobilového průmyslu, když zdůrazňujete význam HDR, to nedovedu posoudit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Absolutní vrchol | od: Milan Šurkala (5869)  19.2.202113:55
Tak funguje to už dnes, ale lepší obraz se vždycky hodí. Algoritmy pro zpracování obrazu mají jednodušší práci. Šum a přepálené plochy dokáží algoritmům pěkně zamotat hlavu, takže mít stabilnější výsledky bude rozhodně něco, kvůli čemu to může fungovat spolehlivěji. Např. když jsme vyvíjeli před lety detekci pohledu řidiče do aut, tak stíny A sloupků na tváři byly hodně nepříjemným problémem a byla docela sranda z jednoho snímku z běžné kamery vytvořit simulované HDR, aby se algoritmus měl vůbec čeho chytit a fungovala na tom detekce tváří a očí ­(největší problém byl normalizovat to dostatečně hodně tak, aby stín nevytvářel vysoký kontrast, ale na druhou stranu dostatečně málo tak, aby zůstaly typické kontrasty na tváři, aby šlo detekovat oko a podobně­).

I jiné detekční algoritmy měly s odlesky na hladkých plochách často problém, protože bez dat ­(přepal­) se těžko pracuje. Resp. je problém, že tam kamera vidí něco, co si nedokáže zaškatulkovat ­(vyšší DR minimalizuje plochu přepalů ­- nechává více užitečných dat a snižuje množství dat, které se nedají vysvětlit a nabourávají algoritmus­). A zas není možné to podexponovat příliš, protože to se zas vše topí v černi a detekuje se leda tak šum.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.