www.digimanie.cz
>
>
>

Nokia 5235: Multimédia do kapsy

Nokia 5235: Multimédia do kapsy
, , Aktualita
Společnost Nokia oficiálně představila smartphone vybavený 3,2" dotekovým displejem, rychlými datovými technologiemi a 2 Mpix fotoaparátem. Zákazníky se telefon pokusí zaujmout také velkou interní pamětí, GPS přijímačem a také tlačítky pro jednoduché ovládání přehrávače.
K oblíbeným
reklama
Nejnovější přírůstek do rodiny mobilních telefonů z rodiny finského výrobce respektuje moderní trendy v oblasti ovládání. Nokia 5235 patří mezi multimediální dotekové telefony, takže pod displejem nenajdeme obvyklou klávesnici, ale jen několik nejnutnějších tlačítek, např. pro přijmutí a odmítnutí hovoru, spuštění fotoaparátu a pro ovládání hudebního přehrávače. Hlavní interakce s uživatelem se děje prostřednictvím 3,2" displeje, jeho rozlišení činí 640 x 360 obrazových bodů. LCD je schopno zobrazit až 16 milionů barev, použit byl rezistivní panel, takže kromě prstu lze pracovat také se stylem, jehož úloha je stále v mnoha případech nezastupitelná.

Během posledních let se rychlé datové technologie dostaly do naprosté většiny mobilních telefonů, takže není divu, že jimi disponuje také Nokia 5235. Kromě vytáčeného CSD, které dnes takřka nikdo už nepoužívá, můžeme používat GPRS třídy B, nechybí ani rychlejší EDGE, HSCSD, HSDPA a WCDMA. Telefon dokáže rovněž posloužit jako datový modem pro počítač. S ostatními mobilními zařízeními smartphone komunikuje prostřednictvím Bluetooth 2.0, Wi-Fi v seznamu podporovaných bezdrátových technologií není. S novou Nokií se dovoláme takřka po celém světě, resp. všude tam, kde jsou GSM sítě podporující frekvence 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Podle specifikace výrobce vydrží telefon v pohotovostním režimu 438 hodin, tyto údaje je však třeba brát s rezervou, neboť kapacita akumulátoru je pouhých 1320 mAh.
Co by to bylo za multimediální telefon, který by nenabízel digitální fotoaparát? Nokia 5235 dostala do vínku 2 Mpix snímač, který kromě pořizování statických snímků dokáže natáčet videosekvence o rozlišení 640 x 480 pixelů rychlostí 30 snímků za sekundu. Nechybí ani 4x digitální přiblížení. Z dalších multimediálních funkcí zmiňme ještě přehrávač hudby, který si poradí se soubory MP3, MP4, AAC, eAAC+ a WMA, uživatelé ve vybraných státech si mohou hudbu stahovat přímo do telefonu bez nutnosti zapnout počítač. Nejen hudbu, ale i další data lze uložit do 320 MB interní paměti, v případě potřeby je možno sáhnout po microSD kartě, telefon podporuje média o maximální kapacitě 16 GB.

Nokia 5235 využívá operační systém Symbian S60 5. edice umožňující aktualizaci firmwaru prostřednictvím mobilních datových přenosů. Vzhledem k tomu, že se jedná o smartphone, můžeme funkcionalitu přístroje rozšířit instalací vhodných programů, již v základu však najdeme řadu užitečných aplikací. Jedná se mj. o emailového klienta s podporou Exchange serveru a jednoduchý webový prohlížeč, který sice nemůže konkurovat např. Opeře Mobile, ale na základní úkony stále stačí. V paměti smartphonu najdeme navigační aplikaci Nokia Maps 3.0, telefon disponuje integrovaným A-GPS přijímačem, takže nám nic nebrání se po vybalení smartphonu z krabice vydat na cestu po neznámých krajích.

Nokia 5235 váží i se stylem 115 gramů, rozměry smartphonu činí 111 x 52 x 15 mm. Kromě telefonu v balení najdeme již zmíněnou baterii, nabíječku, stereo sluchátka, USB kabel a uživatelský manuál.

Zdroj: Nokia
Nejnovější články
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala