Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia Lumia 920 s PureView 2. fáze a PureMotion displejem

6.9.2012, Milan Šurkala, aktualita
Po Nokii 808 PureView byl představen další fotomobil Lumia 920 s technologií PureView druhé fáze. Tentokrát se výrobce zaměřil na zavedení optické stabilizace, lepší světelnosti a mnohem lepšího displeje s PureMotion technologií.
Technologie PureView se dočkala v novém fotomobilu Nokia Lumia 920 druhé fáze, která přináší trochu jiný pohled na fotografování. Tentokrát zde není použito slučování pixelů, velký snímač a téměř bezeztrátový digitální zoom. I přesto bude mít Lumia 920 určitě co nabídnout. Základem je naopak velmi malý snímač s 1/3" úhlopříčkou typu CMOS s BSI technologií a rozlišením 8,7 megapixelů (3552 ×2448 pixelů). Zde funguje podobně jako v 808 PureView a nabízí poměr stran 4:3 s 3264×2448 pixely nebo 16:9 s 3552×1998 pixely. 4:3 tedy využívá plnou výšku čipu, 16:9 pak plnou šířku a nedochází k pouhým ořezům ze 4:3 snímků jako u většiny kompaktů. Díky tomu má při poměru stran 16:9 asi o 10 % více pixelů ve srovnání s jinými 8MPx fotomobily, u kterých dochází k onomu ořezu.

Velikost pixelů je 1,4 mikrometru, tedy srovnatelná se 14MPx 1/2,3" čipy a s čipem z Nokie 808 PureView, který překvapil velmi nízkým šumem (s ohledem na vysokou pixelovou hustotu). I přes mnohem menší snímač a absenci přesamplování je Nokia Lumia 920 mířena na co nejkvalitnější snímky za horšího světla. Už bylo zmíněno, že pixely jsou stejně velké jako u 808 PureView a ta fotila i při vyšších ISO velmi pěkně. Objektiv Carl Zeiss Tessar nabízí 26mm ohniskovou vzdálenost při poměru stran 16:9 a 28 mm při 4:3. Reálné ohnisko objektivu činí 3,73 mm, digitální zoom (tentokrát plně ztrátový) je 4násobný. Ostřit je možno od 8 centimetrů.
Hlavními pomocníky při focení za špatného světla je jednak vynikající světelnost F2,0, jednak u fotomobilů netradičně optická stabilizace obrazu. Na rozdíl od kompaktů, kde se posouvá jeden optický člen, zde se posouvá celá soustava čoček (objektiv) skládající se z 5 optických elementů, z nichž všechny jsou asférické. Nokia hovoří o 500 pohybech optiky za sekundu, což je asi o 50 % více než u tradičních fotoaparátů. Také odezva na detekci pohybu mobilu je kratší. Nokia slibuje 3EV účinek stabilizace a ostré snímky i při expozičním času 1/4 sekundy! Velkou výhodou optické stabilizace je pak i účinné stabilizování při natáčení videosekvencí, kdy by neměla být poznat ani chůze. Pořizovat lze až Full HD video (1920×1080 / 30 fps).

Další novinkou je LED blesk. I když 808 PureView měla jak LED, tak xenonový blesk, zde najdete jen LED. Jeho výkon je ale oproti starším LED bleskům podstatně zvýšen a jeho chování se přibližuje xenonovému blesku (výkon byl zvýšen, délka záblesku naopak snížena pro lepší zmražení pohybu). LED blesk lze samozřejmě použít jako trvalé přisvícení u videa a také jako baterku.

Mobilní telefon pracuje s operačním systémem Windows Phone 8. Novinkou je displej s technologií PureMotion. Ten zkracuje odezvy displeje a obnovuje obraz 60krát za sekundu. Díky tomu je obraz plynulejší a méně rozmazaný. Nokia Lumia 920 využívá IPS technologii a rychlejší odezvy je dosaženo pomocí technologie overdrive (nutno dosáhnout méně než 16,7 ms pro 60Hz obraz). Díky tomu je přechod pixelu dosažen dříve než se zpracovává další obraz. U běžných displejů mobilních telefonů se pixel ještě ani úplně nezmění a už by se měl změnit znovu, což se právě projevuje rozmazáním a duchy, které řeší technologie PureMotion od Nokie.klikněte pro zvětšeníNa grafech je to dobře vidět. Zatímco běžné displeje mají průměrný čas přechodu jasu pixelu z jedné hodnoty na druhý okolo 23 ms, Nokia totéž zvládne během 9 ms. Pro lepší čtení displeje na slunci přidává Nokia technologii ClearBlack a lepší LED podsvícení. Potěší také velmi vysoké WXGA rozlišení 1280×768 pixelů a úhlopříčka dosahuje obrovských 4,5" (rozlišení 332 ppi). Displej je kapacitně dotykový a také mnohem citlivější, mělo by být možno ovládat jej i v rukavicích, s dlouhými nehty nebo perem. Svítivost je 600 nitů a pozorovatelnost na slunci je ještě lepší než u AMOLED displeje Lumie 900. Poměr stran činí 15:9 a využito je již tradičně Corning Gorilla Glass se zvýšenou odolností vůči poškrábání.

Zajímavou technologií je bezdrátové nabíjení fotomobilu s podporou standardu Qi. Lze tedy použít jakoukoli bezdrátovou nabíječku splňující tento standard. Nokia Lumia 920 měří 130,3×70,8×10,7 mm a váží docela hrozivých 185 gramů. Objem činí 99 cm3. Operační paměť má kapacitu 1 GB, vnitřní paměť je 32 GB + dalších 7 GB na cloudové službě SkyDrive. Baterie BP-4GW má napětí 3,7 V a ohromnou kapacitu 2000 mAh. Je vestavěná a vydrží na 17 hodin 2G hovoru (10 hodin na 3G), v pohotovostním režimu až 400 hodin a zvládne přehrávat hudbu po dobu 67 hodin, video pak 6 hodin a natočit 3 hodiny videozáznamu. Využit je dvoujádrový procesor Snapdragon S4 s frekvencí 1,5 GHz.

Zdroj: www.nokia.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.