Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nová vlajková loď od Hewlett-Packard

29.8.2003, Marek Kuřina, aktualita
Většina modelů od HP jsou velmi jednoduché automaty, které lákají zákazníky především na přitažlivě nízké ceny. Z hlediska fotografických funkcí se ale často jedná o velice "primitivní" fotopřístroje. Samozřejmě i v moři jednoduchosti se občas objevil velice zajímavý model, jako je například osmset padesátka. A tu asi právě nahradí novinka, kterou si dnes přiblížíme. Nese označení HP Photosmart 945 a díky svému snímači patří do pětimegapixelové kategorie, navíc má velice kvalitní objektiv.
To, že nová 945 skutečně nepatří k žádným laciným automatům (i když jak se dočtete na závěr, cena této novinky je také velice zajímavá), zjistíte, jakmile vám prozradíme, že objektiv (od Fuji), kterým je vybavena, nabízí až osminásobný optický zoom. Celkové přiblížení včetně sedminásobného digitálního zoomu je potom až 56-násobné.

Rozsah ohniskových vzdáleností je totiž 37 - 300 milimetrů při velmi solidní světelnosti F2,8 - F3,1. Objekty je možné snímat v režimu Makro od průměrných deseti centimetrů, jinak model ostří od padesáti centimetrů, kromě toho můžete ostřit i manuálně. Při ostření jistě také využijete přisvícení, které se používá při fotografování za špatných světelných podmínek.

CCD snímač tedy obsahuje přibližně 5,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk a jeho citlivost se pohybuje v rozsahu od 100 - 400 ISO. S modelem proto pořídíte fotografie s maximálním rozlišením 2608 x 1952 bodů. V menu ještě objevíte jedno nižší rozlišení, které má hodnotu 1296 x 976. Snímky se dají ukládat bohužel pouze ve formátu JPEG (bezztrátový TIFF by modelu určitě slušel). Jako paměťové médium jsou použité karty typu Secure Digital (ve standardním balení je karta o kapacitě 32 MB). Rychlost závěrky se pohybuje od 1/2000 až do 16 sekund.Jak jsme se již zmínili, 945 nabízí celou řadu funkcí a především expozičních režimů včetně zcela manuálního. U fotopřístroje je možné upravit nastavení clony, citlivosti, času, vyvážení bílé barvy (kromě čtyř přednastavených hodnot lze vykalibrovat teplotu bílé i manuálně) a ostrosti. Technologie HP Imaging se zcela novou funkcí digitálního blesku by měla zaručit podle výrobce velmi vysokou kvalitu snímků.

Z dalších vlastností se zmíníme o technologii HP Instant Share, která umožňuje předem nastavit cestu k zařízením, kam se mají jednotlivé snímky odeslat, ať už se jedná o tiskárnu, nebo e-mail. Systém umožňuje zadat 34 adres. Díky nástroji HP Direct Print si můžete připojit fotopřístroj pomocí USB kabelu na některou tiskárnu od HP a snímky vytisknout, aniž byste k tomu potřebovali počítač.

Pro snadné a rychlé sdílení snímků lze k novému fotoaparátu HP Photosmart 945 připojit dokovací stanici HP Photosmart 8881 (cena: 2 700 Kč včetně DPH). Dokovací stanice umožňuje stahovat snímky, odesílat je e-mailem nebo je snadno tisknout přímo na tiskárně bez pomoci počítače. Dokovací stanice rovněž prostřednictvím přiloženého síťového adaptéru nebo akumulátoru zajišťuje dobíjení baterie bez nutnosti vyjímat ji z fotoaparátu.

Jinak HP Photosmart 945 není žádná mrňavá miniaturka, ale pořádný kus fotoaparátu. Posuďte sami, i s bateriemi váží půl kilogramu při rozměrech 123 x 85 x 85 milimetrů. K pořádnému fotopřístroji patří i náležitě "obří" LCD zobrazovač, což v tomto případě platí doslova, protože na zadní straně je umístěn dvoupalcový (pět centimetrů) barevný displej s rozlišením 180 tisíc bodů. Fotoaparát HP Photosmart 945 je také vybaven funkcí záznamu ozvučených videosekvencí, a to v rozlišení 288 x 208 bodů, délka záznamu je ovšem pouze šedesát sekund.

Model Photosmart 945 disponuje rychlým rozhraním USB 2.0, takže přetahování snímků do počítače bude dílem okamžiku. Fotopřístroj je napájen čtyřmi Ni-MH tužkovými akumulátory.

Fotoaparát HP Photosmart 945 by se měl objevit na našem trhu již od září, a to za doporučenou cenu 18 990 včetně DPH.

Specifikace:

HP Photosmart 945
  • Snímač: 5,3 milionů buněk
  • Objektiv: 8x optický zoom, 7x digitální zoom
  • Světelnost: 2,8 - 3,1
  • Paměťové médium: Secure Digital
  • LCD displej: dvoupalcový barevný s rozlišením 180 000 bodů
  • Rozměry: 123 x 85 x 85 milimetrů
  • Hmotnost: 500 gramů
  • Cena: 18 990 Kč