Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nová Z3-ka má Anti-Shake

13.7.2004, Marek Kuřina, aktualita
Líbila se vám A2-ka od společnosti Konica Minolta, ale připadala vám příliš drahá a u Z2-ky vám chybělo to možná nejzajímavější z A2-ky, tedy její Anti-Shake systém? Pak vás jistě zaujme novinka, která nese označení DiMAGE Z3, protože tento čtyřmegapixel je již stabilizátorem obrazu vybaven a zároveň je jen nepatrně dražší než byla při uvedení na trh Z2-ka. Navíc disponuje Z3-ka objektivem, jenž nabízí až 12-násobné optické přiblížení.
Design Z3-ky nezapře příslušnost k této "zetkové" řadě (novinka je oproti předchůdkyním o trochu větší a těžší - asi o 30 gramů), ovšem řadu zájemců na první pohled zaujme především to, že novinka se bude prodávat také ve variantě "black", a profesionální černá bude Z3-ce určitě hodně slušet (viz. ilustrační foto). Atraktivní vzhled je sice možná to první, čeho si u Z3-ky všimnete, ovšem daleko důležitější je například kvalita optické soustavy. A ta bude podle uvedených parametrů určitě na špičkové úrovni. Posuďte sami: nový objektiv GT APO složený z třinácti elementů (včetně dvou asférických) v deseti skupinách je dvanáctinásobný optický zoom (rozsah ohniskových vzdáleností je 5,83 – 69,9 milimetrů, což odpovídá 35 – 420 mm pro 35mm kinofilm při světelnosti od F2,8 do F4,5), který můžete ještě doplnit maximálně čtyřnásobným digitálním přiblížením. Abyste ovšem takový teleobjektiv udrželi v klidu v ruce, k tomu vám pomůže zabudovaný Anti-Shake systém, který podobně jako u áčkové řady stabilizuje obraz posuvem CCD snímače. Novinka je také vybavena velice rychlým systémem automatického zaostřování Rapid AF, který navíc disponuje prediktivním řízením, což by vám mělo pomoci bez problémů zachytit především pohybující se objekty. Aby nebylo chvály dost, tak se musíme ještě zmínit o dalším nepřehlédnutelném parametru: v režimu Super Makro můžete snímat objekty už ze vzdálenosti jednoho centimetru od objektivu. Ve standardním Makru pak z deseti centimetrů, jinak optika ostří od šedesáti centimetrů.


U snímače se také na chvíli zastavíme. Ten obsahuje celkem 4,2 milionů obrazových buněk, z toho jsou efektivně využitelné přibližně čtyři miliony. Proto s modelem nasnímáte fotografie v těchto čtyřech rozlišeních: 2272 × 1704, 1600 × 1200, 1280 × 960 a 640 × 480 bodů. Není tedy k dispozici třímegapixelové rozlišení. Citlivost snímače se opět pohybuje od 50 do 400 ISO, lze jí nastavit i manuálně. O zpracování obrazu se stará technologie CxProcess II. Snímky se ukládají (ve třech kompresních poměrech) opět pouze v JPEGu na paměťové karty Secure Digital (případně MultiMediaCard).

Podobně jako předcházející Z2-ky nabízí i Z3-ka plnou kontrolu nad expozicí, a to nejenom pomocí režimů s prioritou clony nebo času, ale pochopitelně je k dispozici i plný manuál. Rychlost závěrky se pohybuje opět v rozsahu od 1/1000 až do 15 sekund (včetně maximálního otevření závěrky: Bulb - 30 sekund). Korekce expozice má standardní rozsah: +- 2EV (po třetinových krocích). Novinka využívá tři režimy měření expozice: vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové. Při vícesegmentovém měření se pro určení expozice používá 256 segmentů. Fotografování vám usnadní i čtyři přednastavené scény: Portrét, Sportovní akce, Krajina, Západ slunce. Dosah blesku se sice oproti Z2-ce o něco zkrátil, přesto je určitě dostatečný: při širokoúhlém snímání je přibližně čtyři metry. Mezi to nejzajímavější, co Z3-ka nabízí, budou opět patřit sekvenční režimy: při progresivním snímání se na paměťovou kartu uloží několik posledních snímků ze série snímků: až pět snímků (standardní série snímků) nebo patnáct snímků (série snímků UHS). V sekvenčním snímání UHS (Ultra High Speed – Velmi vysoká rychlost) nafotíte až patnáct snímků za sebou rychlostí deseti snímků za sekundu (v rozlišení 1280 x 960 bodů). V nejvyšším rozlišení pak nafotíte dvě fotografie za sebou rychlostí přibližně 2,5 snímků za sekundu.


Nesmíme zapomenout ani na videozáznam. Zde se nečekaně u Minolty vrátili trochu zpět, protože jsem namlsaně očekával možnost natáčení videa opět v rozlišení 800 x 600 bodů ovšem již při rychlosti třiceti snímků za sekundu, jenomže všechno je jinak. DiMAGE Z3 nabízí "pouze" maximální rozlišení 640 x 480 bodů při rychlosti třiceti snímků za sekundu. Na druhou stranu je sympatické, že se u Minolty raději nehoní za rekordy a rozhodli se spíše zkvalitnit samotný záznam videa, protože je model nově vybaven funkcí Tichý zoom, která by měla využívat mechanizmus pro tichý pohon transfokátoru, takže by se měla výrazně snížit úroveň hluku při natáčení videa, na kterou si řada majitelů Z2-ky i Z1-čky oprávněně stěžovala. Nově si můžete také vybrat ze dvou režimů záznamu v rozlišení 640 x 480 (standardní a vysoká kvalita).

Pokud by nabízela novinka rozsah citlivosti 800 ISO, ukládání snímků v bezztrátovém TIFFu a video by se natáčelo opět v rozlišení 800 x 600 (třeba už při rychlosti 30 snímků za sekundu), tak by tento model asi jenom stěží hledal na trhu ve své kategorii konkurenci. Ovšem i s parametry, které skutečně nová Z3-ka nabízí, si myslím, že novinka velice razantně rozvíří prázdninami trochu ukolébaný trh s elektronickými zrcadlovkami. Předešlou větu ještě potvrdí poslední informace, kterou je cena modelu: v polovině srpna se začne DiMAGE Z3 prodávat za 17 990 Kč.

Specifikace:

Konica Minolta DiMAGE Z3
  • Snímač: 4,2 milionů obrazových buněk
  • Maximální rozlišení snímku: 2272 x 1704 bodů
  • Objektiv: 12x optický a 4x digitální zoom
  • LCD displej: 1,5 palcový barevný TFT, rozlišení: 78 000 pixelů
  • Paměťové médium: SD/MMC
  • Rozměry: 108,5 x 80 x 83,5 milimetrů
  • Hmotnost: 335 gramů