Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Novinky u Nikonu: zrcadlovka i 2 objektivy

2.7.2008, Pavel Bureš, aktualita
Společnost Nikon představila novou jednookou digitální zrcadlovku, která je zmenšenou verzí známého fotoaparátu Nikon D3. Kromě této DSLR byly poodhaleny informace o dvojici objektivů pro fotografování architektury, na své si přijdou i ti fotografové, kteří právě vybírají blesk.

Nikon D700


Pokud se vám libí jednooká digitální zrcadlovka Nikon D3, ale preferujete menší přístroje, tak zbystřete, neboť nedávno představený Nikon D700 je modelu D3 velmi podobný, nabízí ale menší rozměry. Nikon D700 je vybaven CMOS snímačem s 12,1 megapixely, 14bitovou A/D konverzí a 16bitovým zpracováním dat. Nechybí ani technologie pro čištění snímače od prachových částeček a vestavěný blesk systému i-TTL s vyzařovacími úhly pokrývajícími ohniskovou vzdálenost 24 mm.
Rychlost snímání je závislá na použité akumulátoru. Pokud vsadíte na kompaktní lithiový zdroj En-EL3e s kapacitou 1500 mAh, budete mít k dispozici snímací frekvenci 5 snímků/s. Pokud si však pořídíte akumulátor EN-EL4a o kapacitě 2500 mAh, lze využít frekvenci 8 obr./s.

Z dalších parametrů zmiňme ještě závěrku se spožděním 40 ms, živý náhled a 51bodový AF systém. Nikon D700 je vybaven 3" LCD, k tělu lze připojit většinu objektivů Nikkor s bajonetem F. Cena fotoaparátu není v tuto chvíli známá, přístroj by se na českém trhu měl objevit během července letošního roku. Kromě digitálního těla v krabici najdete také akumulátor EN-EL3e, nabíječky a Nikon Software Suits.


Objektivy Nikkor


Kromě digitální zrcadlovky bylo představeno také několik objektivů, šlo konkrétně o NIKKOR 45 mm F2,8D ED a PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D, oba byly vytvořeny zejména pro snímání architektury a také pro krajinářskou fotografii. Výrobce dal objektivům do vínku technologii Nano Crystal Coat pro redukci světelných reflexů. Za zmínku stojí také elektromagnetický mechanismus umožňující u kompatibilních fotoaparátů automatické ovládání devítilamelové kruhové clony a systém zabraňující vnikání prachu a vlhkosti.


NIKKOR 45 mm F2,8D ED


Nikon SB-900


Třetím a zároveň posledním představeným produktem Nikonu je blesk s modelovým označením SB-900, který je vybaven širokoúhlou rozptylkou, vyzařovací úhly pokrývají ohniskové vzdálenosti 17 - 200 mm. Blesk Nikon SB-900 nabízí tři režimy rozložení osvětlení (zdůraznění středu/standardní/vyvážené). Potěšitelné je, že blesk automaticky volí vyzařovací úhly podle formátu snímače fotoaparátu, rovněž dochází k detekci barevných filtrů pro zářivkové nebo žárovkové osvětlení. Hlavu blesku Nikon SB-900 lze vyklopit směrem nahoru až o 90 stupňů a dolů až o 11 stupňů. Nikon SB-900 se začne prodávat v nejbližších dnech.
Zdroj: TZ Nikon