reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Nový kompakt od Minoxu - tentokrát s CCD

, , aktualita
Neuplynul ani celý den od chvíle, kdy jsme ohlašovali podivuhodný miniaparát od Minoxu, a už je tu tisková zpráva oznamující nový digitální fotopřístroj téže firmy, Minox DC 5211. Na rozdíl od včera oznámené DD1 Diamond má novinka snímač typu CDD, což není u Minoxu zrovna zvykem - výrobce často, i když ne výhradně, používá zobrazovací element CMOS. Nový fotoaparát z Wetzlaru s rodokmenem sahajícím do počátku minulého století se pyšní 5,25 megapixely a objektivem MINOCTAR s trojnásobným optickým zoomem.
Další z kompaktů se souhrnným označením Minox DC vybočuje z řady stříbrným tělem a mírně excentricky umístěným objektivem - předchozí digitální fotoaparáty od Minoxu vyhlížely spíše jako klasické kompakty na kinofilm. Přesto je i design DC 5211 spíše konzervativní, takový, jaký se od tradičního německého výrobce očekává.
Již zmíněný objektiv MINOCTAR s trojnásobným zoomem je dle tvrzení výrobce konstruován především s ohledem na přirozené podání barev. Jeho světelnost činí f/2,8 - f/4,7, v makro režimu ostří od 9 cm, v módu Macro Tele od 30 cm a běžně od 80 cm. Velkou výhodou je možnost manuálního ostření, která se u lepších kompaktů pomalu stává standardem. 1,5 palcový TFT displej na zadní straně přístroje doplňuje průhledový hledáček (nebo je to naopak?). Co se týče expozice, je možné spolehnout se na automatiku, zvolit některý z přednastavených režimů - v tomto případě Portrét, Sport a Noční snímek (což není mnoho), prioritu clony, prioritu času a pro individualisty plně manuální nastavení. Korekce expozice ve standardním rozsahu +/-2 EV má neobvyklý krok po 0,5 EV (u digitálních fotoaparátů bývá zvykem 0,3 EV).

Stran vyvážení bílé si výrobce v tiskové informaci pochvaluje, jak se mu podařilo kalibrovat v tomto směru automatiku. Přesto DC 5211 nabízí ještě přednastavené programy a manuální nastavení vyvážení bílé. Rozsah citlivosti fotoaparátu je standardních 100 - 400 ISO. Dostáváme se ke spoušti - její prodlevu se v Minoxu pokusili stlačit na minimum, jak se jim to povedlo, nezjistíme dříve, než budeme mít přístroj k dispozici (marketingové informace v tomto směru je dobré vždy brát s určitou rezervou). Blesk je integrován v těle přístroje a marně bychom hledali sáňky pro blesk externí, které by fotoaparátu tohoto typu určitě slušely. Kromě fotografování lze točit video v rozlišení 320 x 240 nebo 160 x 120 pixelů, ke každé fotografii lze uložit mluvené poznámky.

Je asi předčasné vycházet z kusých informací při hodnocení tohoto přístroje: Nebudeme asi daleko od pravdy, když vyslovíme předpoklad, že půjde o typického představitele německých digitálů – precizně zpracovaný, konzervativní, avšak za nekonkurenceschopnou cenu, v níž se promítnou vyšší náklady na pracovní sílu ve srovnání s asijskými výrobci.

Specifikace:

· CD senzor: 1/1.8’’, 5.25 Mpix
· Rozlišení fotografií: 2,560x1,920/2,048x1,536/1,280x960/640 x 480 (still) Rozlišení videa: 320x240/160x120
· Barva: 24-bit Color (RGB)
· Objektiv: Autofocus MINOCTAR
· Clona: f/2.8 ~ f/4.7
· Ostření: 0.30 m až nekonečno (Macro Tele)
· 0.09 m až nekonečno (Macro)
· 0.80 m až nekonečno (Standard)
· Manuální ostření: Ano
· Expozice: Program/TV/AV/Manual/Portrét/Sport/Noc
· Korekce: -/+2 EV, krok po 0,5 EV
· Ohnisko: 7.2 mm-21.6 mm
· Rychlost závěrky: 8 - 1/1500 sec
· Zoom: 3x optický, 2x digitální
· Vyvažování bílé: Auto, Incandescent, Fluorescent 1, FluoresceDaylight, Cloudy, Manual
· Displej: 1,5 palce, TFT
· Blesk: Auto, Fill-In, OFF a Red-Eye-Reduction
· Citlivost: 100-400 ISO
· Zvuk: Může být nahrán ke každé fotografii
· Samospoušť: 10 sec., 2 sec., 12 sec.
· Formát souborů: JPEG (EXIF 2.2), DCF, DPOF, M-JPEG, AVI
· Paměť: SD card, maximálně 512 MB.
· Napájení: dobíjecí Lithium-Ion baterie, AAdapter (5 V)
· Rozměry: 93 x 35 x 58 mm
· Váha: 170 g
· Příslušenství:dobíjecí Li-Ion baterie, pohotovostní taška, USB-kabel, video kabel, CD-ROM, manuál, SD karta (16 MB)
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
reklama
reklama
reklama