Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nový tilt-shift objektiv Canon TS-E 50mm f/2.8L Macro

30.8.2017, Milan Šurkala, aktualita
Canon představil tři nové tilt-shift objektivy a my se nyní podíváme na první z nich, nejširokoúhlejší TS-E 50mm f/2.8L Macro. V konstrukci lze nalézt lisované skleněné asférické členy a potěší i solidní 0,5× zvětšení objektivu.
Canon představil najednou několik nových produktů. Fotoaparát EOS M100 a 85mm F1.4L IS objektiv jsme si už představili. Nyní přichází na řadu první z trojice tilt-shift objektivů, Canon TS-E 50mm f/2.8L Macro. Ten umožňuje náklon objektivu o 8,5° a posun o 12 milimetrů. To vše je možné ještě zarotovat o +/- 90°. Při 50mm ohniskové vzdálenosti pak objektiv nabídne úhly záběru 46° diagonálně, 40° horizontálně a 27° vertikálně na full frame senzoru.
 
Canon TS-E 50mm f/2.8L Macro
 
I když je v názvu slovo "Macro", o úplný makro objektiv se nejedná. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 27,3 centimetru, což dostačuje na 0,5× zvětšení. I to je však pěkné číslo. Objektiv se skládá z 12 optických členů v 9 skupinách, lze tu najít i lisované asférické členy ze skla a UD členy. Využila se také povrchová vrstva SubWaveLength Structure Coating (SWC) pro minimalizaci odlesků a světelných závojů, je tu i Air-Sphere Coating (ASC) pro další zvýšení antireflexní ochrany. Světelnost objektivu dosahuje slušné hodnoty F2,8, s 9lamelovou clonou lze pak dosahovat maximální hodnoty F32.
 
Optickou stabilizaci tu však nenajdete a marně byste zde hledali i konstrukci se zvýšenou odolností nebo dokonce autofokus. Ostření je jen manuální. Objektiv má 86,9 mm v průměru a jeho délka činí 114,9 milimetru. Poradí si s filtry o průměru 77 milimetrů a hmotnost je pak 945 gramů. Prodej začne v listopadu za cenu $2199.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.