Nový ultrazoom Panasonic FZ38 je tady

Nový ultrazoom Panasonic FZ38 je tady
, , Aktualita
Panasonic Lumix FZ28 se právem těšil vysoké popularitě. Na jeho základu staví i nástupce FZ38. Přináší totožný velmi kvalitní objektiv, 12MPx rozlišení, procesor Venus Engine HD, podporu AVCHD videosekvencí, rychlejší ostření, lepší stabilizaci POWER O.I.S. a mnoho dalších vychytávek.
reklama
Velmi úspěšný ultrazoom Panasonic Lumix FZ28 zůstal i po roce králem ve své třídě. Přesto Panasonic přichází s jeho náhradou v podobě modelu FZ38. Ten překvapivě využívá stejný objektiv jako předchůdce, tedy 18× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 27 mm po dostatečně dlouhých 486 mm. Výrobce si tak patrně uvědomil, v čem bylo a stále je hlavní kouzlo modelu FZ28. Opravdu kvalitní optika, která díky svému menšímu rozsahu ohnisek nabídne méně optických chyb a opravdu výrazně lepší světelnost (nejen mezní hodnoty, ale i celkový průběh).Světelnost objektivu je tedy F2,8 na širokém konci a velmi dobrých F4,4 na nejdelším. Objektiv je navíc vybaven i účinnější optickou stabilizací POWER O.I.S. Ta má dle výrobce nabídnout dvakrát lepší výsledky než u předchůdce. Fotoaparát má klasický malý 1/2,33" CCD čip, na který výrobce umístil 12 megapixelů. Dá se tedy předpokládat, že i přes novější procesor Venus Engine HD bude FZ38 šumět o něco více než předchůdce.

HD videosekvence lze nyní nahrávat nejen ve formátu Quick Time, ale i v úspornějším AVCHD kodeku. Nechybí ani stereo mikrofon, takže zvuk by už konečně nemusel jinak velmi kvalitní videosekvence tolik srážet. Protože videosekvence jsou zde odděleny, lze na ně aplikovat většinu nastavení z fotografování statických snímků, tedy i expoziční čas a tvořit tak zajímavé efekty.Pochopitelně je k dispozici inteligentní automatika iA nyní doplněna o detekci tváří s rozpoznávání jednotlivých obličejů. Lze sem uložit až šest osob, přičemž každé lze přiřadit až tři snímky, díky čemuž se má zlepšit úspěšnost detekce. Při snímání dětí do tří let se automaticky zapne scénický režim dítě. Při prohlížení fotografií lze kategorizovat snímky, a tak si prohlížet např. fotografie jen jedné osoby.

Novinka obsahuje vylepšený ultra high-speed autofokus, který má být dvakrát rychlejší než u předchůdce. To by v praxi znamenalo rychlost ostření mírně lepší než u levnějších zrcadlovek. Zkrácen byl i startovací čas o 20 %, takže nyní je možno fotit již po 1,2 sekundy. Za tato zrychlení může také to, že procesor Venus Engine HD je složen vlastně ze dvou čipů a algoritmy byly napsány pro paralelní zpracování a nikoli jen pro lineární. Výsledkem je až 2,4× rychlejší práce procesoru. Zpoždění spouště je jen 0,007 sekundy. V plném rozlišení se nabízí sekvenční snímání s 2,3 snímky za sekundu (max. 5 standard nebo 3 fine snímky) a až 10 fps při rozlišení do 3 megapixelů.FZ38 dále nabízí režimy My COlour pro úpravu barev a High Dynamic. Na výběr jsou tři možnosti, Standard, Art pro umělecké ztvárnění a B&W pro černobílé snímky. Uživatel má k dispozici automatické nastavení expozice, prioritní režimy i plně manuální režim. Expozici lze nastavit s časy od 1/2000 s do 60 sekund, citlivost pak od ISO 80 po ISO 1600, ve scénickém režimu Vysoká citlivost s rozlišením 3 MPx pak ISO 1600 až ISO 6400. Fotoaparát je vybaven malým 0,2" EVF hledáčkem s rozlišením 201.000 bodů. LCD displej má 2,7" úhlopříčku a rozlišení 230.000 bodů. Škoda, že nenabízí větší velikost a rozlišení. Snad ale bude mít lepší pozorovací úhly ve srovnání s FZ28, které byly skutečně špatné.

Fotoaparát má interní paměť o kapacitě 40 MB. Tu lze rozšířit SD a SDHC kartami. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor CGR-S006 (totožný s FZ řadou posledních tří let), který má vydržet na 470 snímků. Při rozměrech 118×76×89 mm váží přístroj jen 367 gramů. Prodej začne v září za cenu $399.

Zdroj: www.dpreview.com, www.dcresource.com
Nejnovější články
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru
Společnost Lensrentals je známá především jako půjčovna objektivů v USA. Zdejší zaměstnanci si ale i rádi hrají a tak se rozhodli vytvořit doslova šílený objektiv C-4 Optics 4.9mm, f/3.5 Hyper Fish-Eye, který vidí i daleko za sebe.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth
Druhou dnes představenou fotografickou novinkou společnosti Panasonic je kapesní ultrazoom Lumix TZ95. Ten má 20MPx senzor, 30× optický zoom a nově dostává podporu Bluetooth a např. i lepší elektronický hledáček s vyšším rozlišením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II
I když je na trhu už dlouhou domu Lumix FZ2000, společnost Panasonic aktualizovala i jeho předchůdce Lumix FZ1000. Ten dostal dvojku do názvu, přináší např. vyšší rozsah clon, Bluetooth a další změny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů