Nový ultrazoom Panasonic FZ38 je tady

Nový ultrazoom Panasonic FZ38 je tady
, , Aktualita
Panasonic Lumix FZ28 se právem těšil vysoké popularitě. Na jeho základu staví i nástupce FZ38. Přináší totožný velmi kvalitní objektiv, 12MPx rozlišení, procesor Venus Engine HD, podporu AVCHD videosekvencí, rychlejší ostření, lepší stabilizaci POWER O.I.S. a mnoho dalších vychytávek.
K oblíbeným
reklama
Velmi úspěšný ultrazoom Panasonic Lumix FZ28 zůstal i po roce králem ve své třídě. Přesto Panasonic přichází s jeho náhradou v podobě modelu FZ38. Ten překvapivě využívá stejný objektiv jako předchůdce, tedy 18× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 27 mm po dostatečně dlouhých 486 mm. Výrobce si tak patrně uvědomil, v čem bylo a stále je hlavní kouzlo modelu FZ28. Opravdu kvalitní optika, která díky svému menšímu rozsahu ohnisek nabídne méně optických chyb a opravdu výrazně lepší světelnost (nejen mezní hodnoty, ale i celkový průběh).Světelnost objektivu je tedy F2,8 na širokém konci a velmi dobrých F4,4 na nejdelším. Objektiv je navíc vybaven i účinnější optickou stabilizací POWER O.I.S. Ta má dle výrobce nabídnout dvakrát lepší výsledky než u předchůdce. Fotoaparát má klasický malý 1/2,33" CCD čip, na který výrobce umístil 12 megapixelů. Dá se tedy předpokládat, že i přes novější procesor Venus Engine HD bude FZ38 šumět o něco více než předchůdce.

HD videosekvence lze nyní nahrávat nejen ve formátu Quick Time, ale i v úspornějším AVCHD kodeku. Nechybí ani stereo mikrofon, takže zvuk by už konečně nemusel jinak velmi kvalitní videosekvence tolik srážet. Protože videosekvence jsou zde odděleny, lze na ně aplikovat většinu nastavení z fotografování statických snímků, tedy i expoziční čas a tvořit tak zajímavé efekty.Pochopitelně je k dispozici inteligentní automatika iA nyní doplněna o detekci tváří s rozpoznávání jednotlivých obličejů. Lze sem uložit až šest osob, přičemž každé lze přiřadit až tři snímky, díky čemuž se má zlepšit úspěšnost detekce. Při snímání dětí do tří let se automaticky zapne scénický režim dítě. Při prohlížení fotografií lze kategorizovat snímky, a tak si prohlížet např. fotografie jen jedné osoby.

Novinka obsahuje vylepšený ultra high-speed autofokus, který má být dvakrát rychlejší než u předchůdce. To by v praxi znamenalo rychlost ostření mírně lepší než u levnějších zrcadlovek. Zkrácen byl i startovací čas o 20 %, takže nyní je možno fotit již po 1,2 sekundy. Za tato zrychlení může také to, že procesor Venus Engine HD je složen vlastně ze dvou čipů a algoritmy byly napsány pro paralelní zpracování a nikoli jen pro lineární. Výsledkem je až 2,4× rychlejší práce procesoru. Zpoždění spouště je jen 0,007 sekundy. V plném rozlišení se nabízí sekvenční snímání s 2,3 snímky za sekundu (max. 5 standard nebo 3 fine snímky) a až 10 fps při rozlišení do 3 megapixelů.FZ38 dále nabízí režimy My COlour pro úpravu barev a High Dynamic. Na výběr jsou tři možnosti, Standard, Art pro umělecké ztvárnění a B&W pro černobílé snímky. Uživatel má k dispozici automatické nastavení expozice, prioritní režimy i plně manuální režim. Expozici lze nastavit s časy od 1/2000 s do 60 sekund, citlivost pak od ISO 80 po ISO 1600, ve scénickém režimu Vysoká citlivost s rozlišením 3 MPx pak ISO 1600 až ISO 6400. Fotoaparát je vybaven malým 0,2" EVF hledáčkem s rozlišením 201.000 bodů. LCD displej má 2,7" úhlopříčku a rozlišení 230.000 bodů. Škoda, že nenabízí větší velikost a rozlišení. Snad ale bude mít lepší pozorovací úhly ve srovnání s FZ28, které byly skutečně špatné.

Fotoaparát má interní paměť o kapacitě 40 MB. Tu lze rozšířit SD a SDHC kartami. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor CGR-S006 (totožný s FZ řadou posledních tří let), který má vydržet na 470 snímků. Při rozměrech 118×76×89 mm váží přístroj jen 367 gramů. Prodej začne v září za cenu $399.

Zdroj: www.dpreview.com, www.dcresource.com
Nejnovější články
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala