Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nvidia představila AI pro generování dokonalých portrétů

18.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Umělá inteligence začíná být vskutku všehoschopná. Nvidia za poslední 4 roky udělala přímo neskutečné pokroky a její AI nyní dokáže generovat portréty v takové kvalitě, že je mnohdy nerozeznáte od pravých.
Systém umělé inteligence se dokáží naučit téměř na cokoli. Otázkou je úspěšnost, nicméně pokud jde o generování portrétů, zde za poslední roky došlo k obrovským pokrokům. Ještě před pár lety byly snímky vygenerované pomocí AI plné artefaktů a nepřesností, nicméně už v minulém roce Nvidia představila dosti slušné realistické portréty vygenerované počítačem. Podobných systému se začalo využívat např. i ke generování pornografie s tvářemi celebrit. Nyní Nvidia představila poslední verzi své GAN (generative adversarial network), která přidává mnoho zajímavých vymožeností a výsledky jsou skutečně působivé.
 
 
Předně jde o to, že systém dokáže tvář rozdělit na několik stylů a ty upravovat zvlášť. Hrubý styl vytvoří základní pohled na hlavu člověka, jeho základní rysy, zda jde o muže či ženu. Střední styl pak tuto podobu upraví pro dané etnikum zejména pokud jde o další úpravu rysů (tvar očí, úst, věk,...). Nejjemnější styl si pak vezme na paškál poslední detaily, jako je další úprava barvy kůže. Systém zkusili i na jiných fotografiích, např. tímto generovali auta, ložnice a kočky.
 
Je zde ale současně etický problém. Pokud umělá inteligence dokáže vytvořit bezproblémově takto realistické obrázky, jakýkoli vizuální důkaz přestává mít hodnotu, protože jej lze takovým systémem zfalšovat, aniž by to šlo snadno poznat (pokud vůbec). Jde především o dnes velmi populární fake news a různé formy propagandy, kdy bude piplání se s Photoshopem nahrazeno využitím umělé inteligence. Umělou inteligencí se dá zfalšovat nejen vizuální snímek, ale např. i zvuková nahrávka. Zatím se ještě občas dají nějaké menší chybičky, ale s takto rychlým pokrokem je už jen otázkou velmi krátkého času, kdy půjde zfalšovat úplně cokoli k nerozeznání.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.