Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv, který vidí za roh: nová Laowa 24mm T14 2x PeriProbe

31.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
Objektiv, který vidí za roh: nová Laowa 24mm T14 2x PeriProbe
Společnost Venus Lens uvádí novou verzi svého pozoruhodného objektivu 24mm T14 2x PeriProbe. Oproti původní verzi Macro Probe nabízí jednu užitečnou funkci navíc. Může totiž díky periskopu vidět až za roh a přinést nové perspektivy.
Objektiv Laowa 24mm f/14 Macro Probe je pozoruhodným objektivem, který přinesl nové možnosti ve focení a natáčení. S jeho 2× zvětšením a dlouhým úzkým tvarem se vešel téměř všude. Aby byl ještě univerzálnější, přichází nyní verze 24mm T14 2x PeriProbe. Ta totiž dělí objektiv na dva díly, hlavní část objektivu a pak dlouhý tubus, který zde bude dodáván ve dvou variantách.
 
Laowa 24mm T14 2x PeriProbe
 
Klasický rovný se stejnou funkčností jako u původního objektivu a druhý s periskopickým zakončením, který umožní snímat v 90° úhlu, tedy i "za roh". Umožní tak natáčet i tam, kam by se původní verze nikdy nedostala. Na zakončení nechybí ani několik LED, takže si můžete přisvítit. Na konci je ještě klasický závit 1/4"-20 pro montáž dalšího příslušenství, např. dalších světel.
 
Laowa 24mm T14 2x PeriProbe
 
Aby toho nebylo málo, celý objektiv lze otáčet o 360° a tedy směrovat periskop v tomto rozsahu. Novinka má 24mm ohniskovou vzdálenost a 85° úhel záběru, světelnost je T14. 7lamelová clona dovoluje přiclonit až na T40. V optické konstrukci je 28 členů v 19 skupinách. Zaostřovat je možné od 2 cm, maximální zvětšení je 2×.
 
Laowa 24mm T14 2x PeriProbe
 
Objektiv je určen nanejvýš pro full frame a dostupný bude ve verzích pro Arri PL (tedy profesionální video kamery), Canon EF/RF, Nikon F/Z, Sony E a L-Mount, další bajonety jsou podporovány pomocí adaptérů za 30 USD (např. Fujifilm X nebo Micro Four Thirds). Cena není nízká a činí 2299 USD.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.