Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art

7.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Lomography uvedla na Kickstarteru nový objektiv Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art. Jde o zakladatele fotografických obejktivů, přičemž lze použít clony s různým tvarem pro zajímavé efekty v bokehu.
Na Kickstarteru se objevil nový objektiv od společnosti Lomography. Nese název Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art a dle názvu je jasné, že má 64mm ohniskovou vzdálenost (úhel záběru 37°) a světelnost F2,9. Základ jeho optické konstrukce vznikl už v roce 1839, mají jej na svědomí pánové Louis Daguerre a Charles Chevalier. Jde o objektiv, který stál u zrodu fotografie po vzniku camery obscury.


Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art


Po přiclonění (od F5,6) umí kreslit velmi ostře, naopak při odclonění (do F4) dává velmi jemný obraz (soft focus). Nová verze bude k dispozici pro bajonety Canon EF a Nikon F, nicméně pomocí adaptérů na tyto bajonety je můžete použít na drtivé většině CSC fotoaparátů.


Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art na Canonu


Objektiv využívá clon, které se vkládají do objektivu. Maximální hodnota činí F16. K dispozici jsou ale i clony s různorodě tvarovanými otvory, které pak dokážou netradičně tvarovat bokeh, viz ukázkové snímky na Kickstarteru. Nejmenší ostřící vzdálenost činí 50 centimetrů.


Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art clony


Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art se skládá z pouhých 2 optických členů v jedné skupině. Používat lze filtry s průměrem 40,5 milimetru. Dnes lze tento objektiv v kampani sehnat od $400.


Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art konstrukce


Zdroj: lomography.com, kickstarter.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.