Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ocenění TIPA 2014 pro Pentax, Tamron a Zeiss

3.5.2014, Milan Šurkala, aktualita
Po jednom ocenění TIPA Awards 2014 se dostalo i na společnosti Pentax (Ricoh), Tamron a Zeiss. V prvním případě to byla nejlepší zrcadlovka pro experty, ve druhém nejlepší objektiv pro experty a ve třetím nejlepší pevný objektiv pro CSC.
Výčet výrobců, kteří získali letos ocenění TIPA Awards 2014, zakončíme Pentaxem (Ricohem), Tamronem a společností Zeiss. Ricoh získal ocenění za nejlepší digitální zrcadlovku pro experty, model Pentax K-3. Fotoaparát má 24MPx CMOS snímač bez AA filtru s jedinečnou funkcí jeho zapnutí na vyžádání pomocí systému mechanické stabilizace senzoru. Tělo z hořčíkových slitin je odolné vůči vodě. Fotoaparát nabídne sekvenční snímání s rychlostí 8,3 fps pro 23 RAWů nebo 60 JPEG snímků. Umožňuje nahrávat Full HD videosekvence se stereo zvukem. Využívá ostřícího modulu SAFOX 11 s 27 ostřícími body, z čehož je 25 křížových. Závěrka je testována na 200 tisíc cyklů.


Ricoh Pentax K-3


Nejlepším DSLR objektivem pro experty se stal Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD. Je určen nejen pro APS-C, ale i full frame zrcadlovky a nechybí mu ani optická stabilizace obrazu. K ostření je využit ultrazvukový USD motorek. Pro snížení odlesků a závojů je tu technologie eBAND. Celkem se skládá ze 20 optických členů ve 13 skupinách, 3 členy jsou z ED skla. Clona má 9 lamel a ve velkém rozsahu clon si zachovává kulatý tvar.


Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD


Titul nejlepšího pevného objektivu pro CSC systémy si odnesla řada objektivů Zeiss Touit. Ta zahrnuje modely 12mm F2,8, 32mm F1,8 a nově 50mm F2,8 Macro. Posledně jmenovaný nabídne 1:1 zvětšení a ohniskovou vzdálenost vhodnou i pro portréty. Najdete tu dva asférické členy, dva LD členy a 9lamelovou clonu. 12mm F2,8 verze je postavena na optickém návrhu objektivů Distagon, 32mm F1,8 varianta pak využívá optického návrhu Planar. Všechny tři objektivy využívají antireflexních vrstev T*.


Objektiv Zeiss Touit


Zdroj: www.tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.