www.digimanie.cz
>
>
>
>

Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou

Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
, , aktualita
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
K oblíbeným
reklama
Populární outdoorové kompakty společnosti Olympus se dostávají do další generace v podobě nového modelu Tough TG-6. Ten navazuje na variantu Tough TG-5, nicméně jde spíše o softwarová vylepšení než hardwarová. Zapracovalo se např. na režimech pro focení makra. Microscope Mode dovoluje fotit ze vzdálenosti 1 cm včetně použití optického zoomu a dosáhnout údajně až 7× zvětšení s výřezem. V Microscope Control Mode lze zvětšovat náhled na displeji až na 44,4násobek (1mm objekt se zobrazí na obrazovce jako 44,4 mm). Dále tu máme Focus Stacking pro slučování 3 až 10 snímků s různým zaostřením pro zvýšení hloubky ostrosti a Focus Bracketing, který umí vyfotit až 30 snímků s různým zaostřením. Focení v režimu s největším zvětšením je nyní možné i v expozičním režimu P a A.
 
Olympus Tough TG-6
 
Dále přibyly režimy pro focení pod vodou. Underwater Macro umožňuje na maximálním zoomu fotit ze vzdálenosti 10 cm s bleskem. Underwater Microscope pak dovoluje jít až na jediný cm a doporučuje se použít světelný difuzér FD-1. Underwater Wide pak optimalizuje podmínky pro běžné focení pod vodou a máte tu také Underwater Snapshot pro snímání s přirozeným světlem pod vodou. Nakonec je tu ještě Underwater HDR, které vytváří HDR z více expozic.
 
Tough TG-6 má 1/2,33" snímač s rozlišením 12,7 MPx (efektivně 12,0 MPx). Fotografie ukládá do JPEGu, nicméně podporuje i 12bitový RAW. Snímač je navíc mechanicky stabilizovaný, slibuje však jen 2,5EV účinek, což na dnešní dobu není mnoho. Objektiv nabídne tradičně 4× optický zoom v rozsahu 25 až 100 mm s velmi slušnou světelností F2,0 až F4,9. Skládá se z 9 optických členů v 7 skupinách. Je výborný pro makro, a tak v celém ohniskovém rozsahu může ostřit od 10 cm, v režimu Super Macro pak i na delších ohniskových vzdálenostech umí fotit dokonce od 1 cm. Podporováno je i manuální zaostřování.
 
Olympus Tough TG-6
 
Nastavení expozice má na starosti automatika nebo režim priority clony. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 12800, automatice lze nastavit horní limit, který nemá překročit. Expoziční časy pak ale mají jen krátký rozsah 1/2000 až 1/2 sekundy, v nočním režimu lze dosáhnout 4 sekund. Korekce expozice pak nabídne +/-2 EV. Blesk lze řídit automaticky i manuálně (1/1 až 1/64). Dokonce je podporováno i řízení bezdrátových blesků Olympus (1 skupina na 1 kanále). K dispozici je také funkce Live Composite s intervalem 0,5 až 4 sekundy. 
 
Olympus Tough TG-6
 
Sekvenční snímání dosahuje rychlosti 5 (L) až 20 fps (H) dle zvoleného módu, v režimu Pro Captura pak 10 fps (uloží max. 5 snímků). Buffer postačí na 14 RAWů (H), resp. 40 RAWů (L). Tough TG-6 umí také natáčet videosekvence, a to až v UHD 4K rozlišení 3840×2160 pixelů při 30 fps. Maximální datový tok dosahuje 102 Mbps. Ve Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů pak zvládá i 60 fps (slow motion až do 120 fps) a k dispozici je také time-lapse (4K při 5 fps, Full HD 5-15 fps, HD 5-30 fps). U videa funguje i digitální stabilizace, expozici řídí automatika. Fotoaparát má stereo mikrofon.
 
Samozřejmostí je dnes i bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi (umožňuje dálkové ovládání nebo např. přidávání GPS souřadnic). I sám fotoaparát má však modul pro GPS, Glonass, QZSS, kompas, tlakoměr, teploměr a akcelerační senzor. Fotoaparát se pochopitelně vyznačuje i zvýšenou odolností, je vodotěsný (IPX8, do 15 metrů), prachu vzdorný (IP6X), odolá mrazu do -10 °C, vydrží zatížení 100 kg a pád z výšky až 2,1 metru na tvrdou podložku.
 
Olympus Tough TG-6
 
Fotoaparát využívá paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně verzí s UHS-I rozhraním. Vybaven je 3,0" displejem LCD s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Najdete zde micro USB rozhraní a micro HDMI (typ D). Li-Ion akumulátor LI-92B má vydržet na pořízení 340 snímků. Rozměry fotoaparátu činí 113×66×24 mm a váží 253 gramů s baterií a kartou.
 
K přístroji lze zakoupit LED světlo LG-1, difuzer blesku FD-1, 1,7× telekonvertor TCON-T01, předsádku typu rybí oko FCON-T02 a FCON-T01 (130° úhel záběru), adaptér CLA-T01 pro připojení těchto předsádek a mnoho dalších pouzder a podobného příslušenství včetně podvodního pouzdra PT-059 pro potápění do hloubky až 45 metrů. tG-6 bude v prodeji za $449 od konce června.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala31 komentářů