Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Odrazné plochy na blesky - solidní business nebo lichva?

17.10.2006, Jaroslav Kopečný, článek
Všichni to vědí - fotografování v interiéru s přímým bleskem nepřináší kýžené výsledky. Na řadu přicházejí odrazné plošky a mnoho zájemců z neznalosti podléhá nabídkám hotových výrobků za horentní sumy.
Není žádným tajemstvím, že za účelem změkčení zábleskového světla a zmírnění ostrých stínů se při fotografování v interiérech využívají bílé destičky umístěné na vzpřímené bleskové hlavě. Tyto malé odrazné plošky rozptýlí světlo jdoucí přímo k fotografovanému objektu a výsledkem je fotografie bez tvrdých stínů a přepalů, navíc s prokreslenějším pozadím. Zbytek světla je veden směrem nahoru, kde je většinou odraženo o strop a ještě více tak napomůže dosvětlení celé scény měkkým světlem. Je třeba ovšem dát pozor na barvu stropu a jeho výšku. Při příliš vysokém stropu může dojít k podexpozici a při barevném stropu zase k barevnému nádechu fotografie např. do zelena. Vedle menších plošek se používají také poněkud větší a malinko složitější konstrukce a zcela běžně jsou k vidění i jakási plastová víčka nasazená na zábleskové hlavě.




Někdo může namítnout, že dražsí blesky už mají odrazné destičky a rozptylky zabudovány přímo v těle blesku. Ne každý si ovšem může dovolit pořídit si top model blesku dané značky, a tak je většina fotoamatérů odkázána na zhotovení si podobného udělátka svépomocí nebo v horším případě sáhnou po finálním výrobku vykoupeném nehoráznou sumou. Co je běžné pro české fotografy a co si každý vyrobí sám doma z kousku bílého papíru nebo plastu, však není evidentně běžné za hranicemi naší země. Tam si z této maličkosti udělala celá řada lidí docela slušně vynášející živnost.

Asi nejznámější firmou v oboru je americký LumiQuest, jehož výrobky se prodávají po celém světě za docela horentní sumy. Na obranu této firmy však nutno dodat, že její výrobky jsou opravdu precizně zpracovány a velmi široké spektrum produktů umožňuje naprosti přesnou kontrolu nad fotografovým záměrem. Je to také jedna z mála firem, která kromě obyčejných odrazných ploch nabízí také jakési mini softboxy známé ze studiových zábleskových hlav. A právě tyto softboxy už by tak jednoduché vyrobit svépomocí nebylo.



Princip takových odrazných udělátek od LumiQuestu je patrný z následující animace:



Dalším "kutilem" je Peter Gregg, na jehož webových stránkách www.abetterbouncecard.com můžete shlédnout celkem dlouhé video prezentující právě systém odrazu zábleskového světla přes pomocné destičky a další udělátka. Nelekněte se designu stránek - jsou typicky americké, tedy téměř odporné. Video je na tom výrazně lépe. Kladem je, že opravdu nemusíte umět anglicky, jelikož prezentace je velmi zřetelná i bez jazykových znalostí. Peter na videu velmi názorně předvádí, jak tento starý a osvědčený systém používat. Nezapomene vás ale hezky po americku upozornit na to, že ačkoliv vám prozradil návod na výrobu takové odrazné plochy, můžete se třeba smrtelně bát nůžek (to je holý fakt z jeho stránek :-) nebo nemáte na výrobu čas a proto vám nabízí svůj produkt již hotový. Ceny začínají na "pouhých" 20 USD, no nekupte to!

Ze svých stránek Peter navíc paradoxně odkazuje na své podobně pěnězuchtivé kolegy, kteří rovněž přichází s nejrůznějšími zajímavými nápady. Dokonce ve své videoprezentaci jejich produkty předvádí. Takže třeba Gary Fong používá "Lightsphere" z obyčejného kelímku, v němž koupíte v potravinách kdejaký pokrm za pár korun - že je vám fotografie čímsi povědomá? Ovšem Gary jde v podnikání podstatně dál a svůj produkt nabízí tentokrát už za 49 USD. Obávám se, že v ČR by mu podobná cena na trhu neprošla a byl by ušlapán davem fotografů alias českých kutilů. Na jeho stránkách je taktéž prezentační video a aby byl dojem z amatérského počínání dokonalý, pro jistotu nechal na záznamu viditelné všechny informační hodnoty své videokamery. Výraz modelky Jenny a její přinejmenším prapodivný výraz je už jen nepatrným detailem konajícím poslední snahy o mé upadnutí pod stůl v záchvatu smíchu.



Další nabídkou v pořadí je stránka www.stofen.com nabízející poněkud jednodušší odrazné destičky a také krytky Omni-Bounce. Cena se ovšem stále drží na 20 USD. To, co dokáže podprůměrně zručný člověk doma vystřihnout z tvrdší lepenky nebo vyrobit z průsvitného víčka nějaké krabičky, se tady nabízí za opravdu luxusní peníz.



Také Joe Demb přišel s podnikavým nápadem a na stránkách www.joedembphotography.com/flipit nabízí svůj produkt Flip-It. Startovací cena za nejmenší provedení je 23 USD.





Pokud máte pocit, že tento článek je zaujatý, věřte, že tomu tak není. Jde pouze o jakési osvětlení situace na mezinárodní scéně týkající se toho, co všechno jsou fotografové (a zejména fotografové v USA) utratit v honbě za kvalitnějšími fotografiemi. Ten, kdo zná americký trh a americké fotografy však také ví, že právě tam je možné téměř vše. A tak není výjimkou, když vám po prezentaci černobílých fotografií na všelijakých amerických serverech začnou chodit dotazy typu: "To je neuvěřitelné, u vás se opravdu fotí ještě černobíle? Jak to děláte, to je úžasné!". Nebojte se tedy občas vyjít na denní světlo reality a než podlehnete inzerci na výhodný nákup nějakého nesmyslu, poohlédněte se někde v diskusích (a zejména těch českých), zda pro vás neexistuje nějaké levnější řešení.

Cílem tohoto článku bylo tedy také poukázat na to, že velmi často nemusí velká investice znamenat velké výsledky.

A nezapomeňte: až se vám budou bořit nohy stativu do sněhu, kupte si sítka do umyvadla - stojí pakatel a udělají medvědí službu! Tento a jiné fígle najdete v článku o stativech.

Zdroje:
www.abetterbouncecard.com
http://store.garyfonginc.com
www.lumiquest.com
www.stofen.com
www.joedembphotography.com/flipit/