Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO

2.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Olympus přichází s aktualizovanou roadmapou připravovaných objektivů. Jednou z novinek bude např. širokoúhlý zoom M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO, ale to zdaleka není jediná věc, která se připravuje.
Ačkoli se fotografická divize společnosti Olympus stěhuje pod jiná křídla, to neznamená, že by měl ustat vývoj. Divize totiž představila novou verzi roadmapy objektivů, tedy plánu toho, co uvede v blízké budoucnosti. Pokud jde o telezoom M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC 1.25x IS PRO, který byl oznámen v lednu 2019, jeho návrh byl dokončen a nyní se už jen čeká na jeho oficiální uvedení. To má ale proběhnout až v průběhu zimy, takže si ještě počkáme zhruba půl roku.
 
Roadmapa objektivů Olympus
Roadmapa objektivů Olympus, klikněte pro zvětšení
 
Fotoaparát Olympus O-MD E-M1X v zimě dostane novou verzi firmwaru, která přinese funkci Bird Detection, tedy detekci ptáků pro snazší focení ptactva. Těšit se můžeme také na nově ohlášený širokoúhlý zoomovací objektiv M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO a blíže nespecifikovaný makro teleobjektiv řady PRO. Podle jeho pozice v roadmapě bude mít zhruba 100mm reálnou ohniskovou vzdálenost.
 
Roadmapa dále obsahuje (už z minula) tři další blíže neurčené teleobjektivy v řadě PRO. Opět ale můžeme hádat dle pozice v roadmapě a vypadá to zhruba na varianty 40-150mm, 50-200mm a 50-250mm. Tato čísla se pochopitelně mohou lišit. Chystají se také nějaké světelné pevné objektivy. V klasické řadě M.Zuiko se počítá s objektivem ED 100-400mm F5.0-6.3 IS.
 
Další novinkou je software OM-D Webcam Beta, který vybrané fotoaparáty řady OM-D (E-M1X, E-M1 Mark III, E-M1 Mark II, E-M1 a E-M5 Mark II) dovolí použít jako webkameru. Software je určen pro operační systém Windows 10 v 32bitové i 64bitové verzi a je ke stažení na stránkách výrobce.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.