Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-300 – zrcadlovka v těle kompaktu

27.9.2004, Petr Svoboda, aktualita
Olympus dnes slavnostně odhalil svou nejnovější digitální SLR zrcadlovku, určenou širokým řadám fotografických nadšenců. Na první pohled vypadá skromně a připomíná nejspíše zašlou slávu populárních východoněmeckých Praktik. V nevelkém těle však sídlí duch, zvící mnoha nejmodernějších technologií...
Olympus E-300, jak už název napovídá, patří do dříve ryze profesionálního systému E. Vytvořit rozměry kompaktní přístroj, který se nebude prodávat draho, a který zároveň umožní využít profesionální objektivy a další příslušenství – tomu říkám skutečně ďábelský plán. Ovšem cenu zatím neznáme a do konce roku, kdy má být přístroj uveden na trh, zbývá ještě hodně času, takže raději událostem nepředbíhejme a podívejme se, čím je vlastně tento fotoaparát výjimečný.




Elév v řadě E
E-1, nejdokonalejší digitální fotoaparát z dílny Olympusu, je založen na standardu 4/3, který firma vyvinula společně s Kodakem. Znamená to, že snímač FFT CCD má rozměry 13 x 17,3 mm a jim je přizpůsobena i konstrukce výměnných objektivů. Oproti rozměru kinofilmu umožňuje formát 4/3 objektivy konstruovat menší a lehčí, nevýhodou je ovšem dosud stále nevelká řada kompatibilních skel. Nová „třístovka“ používá stejný formát, a tak k ní můžete využít hned osm dosud uvedených objektivů Zuiko Digital. Těšit se snad můžeme i na celou řadu alternativních objektivů, na nichž pracují například konstruktéři společnosti Sigma.

Lekce z italské astronomie
Snímač E-300 má s E-1 společné rozměry, nikoliv však rozlišení. To činí 8 MPix, tedy dnešní poloprofesionální standart, jenž umožňuje zhotovit vysoce kvalitní zvětšeninu formátu A4. Snad nejzásadnějším rozdílem jsou rozměry, které E-300 posunují blíže ke kompaktům, než je tomu u kterékoliv z konkurenčních zrcadlovek. Zásluhu na tom má především systém Porro prismatického hledáčku. Tady se zřejmě konstruktéři inspirovali řešením mnoha dalekohledů. Nakonec sám I. Porro byl astronomem, který roku 1875 umístil do dalekohledu soustavu zrcadel, která zachovala dlouhou optickou vzdálenost čoček, ale dramaticky zkrátila konstrukci. Porrova soustava zrcadel se dnes běžně nahrazuje kvalitním optickým hranolem.

Za zmínku stojí ještě jedna věc – zatímco tělo profesionální E-1 je z hořčíkové slitiny, E-300 má kovový (hliníkový) jen plášť, šasi je z plastu. Inu, nemůžeme to výrobci zazlívat, je-li to důvod pro příznivou cenu.




Oslíčku, otřes se
Má-li mít fotoaparát výměnné objektivy, lze se jen těžko ubránit tomu, aby se dovnitř dostal prach – to je problém, se kterým se s větším či menším úspěchem potýkají všichni výrobci. Na rozdíl od filmových aparátů je čištění digitálních snímačů složité a drahé – co tedy s tím? Olympus vymyslel nadzvukový vibrátor (Supersonic Wave Filter) – vysokorychlostní vibrace, které se spustí při každém zapnutí fotoaparátu nebo na vyžádání, „setřesou“ prach ze snímače a spadnou do lapače, na kterém se přichytí. Tento systém se už osvědčil v profesionální é jedničce.

Vybalancované ovládání
Ovládání fotoaparátu věnovali u Olympusu náležitou pozornost. Výsledek je takový, aby na jednu stranu umožnil skutečně kreativní přístup k fotografování a nabídl jak automatické, tak i plně manuální řízení, na druhou stranu zase nezatěžoval uživatele nepochopitelnými menu a funkcemi. Z pokročilých funkcí stojí za zmínku bracketing nebo kontrola hloubky ostrosti. Snímky lze ukládat v tradičním JPEGu, TIFFu nebo 12bitovém formátu RAW. Podporované paměťové karty jsou Compact Flash a Microdrive – podporu karet xD tentokrát Olympus neimplementoval.

Bohaté příslušenství
Jak už jsme zmínili, k nové zrcadlovce můžete použít většinu ze stávajícího příslušenství éčkové řady. Prodejní balíček bude kromě těla obsahovat i základní objektiv Zuiko Digital 14–45 mm (28–90 mm po přepočtu na kinofilm, světelnost f3,5–f5,6). Olympus navíc speciálně pro použití s E-300 uvádí nový objektiv 40–150 mm (80–300 mm, f3,5–f4,5). Připojit lze také blesk FL-36 nebo Držák baterií HLD-3, se kterým konečně přístroj dostane důstojný profesionální vzhled.



Specifikace Olympus E-300
  • Snímač: 4/3 FFT CCD 8,89 MPix celkem, 8,0 efektivně
  • Max. rozlišení snímku: 3264 x 2448 obrazových bodů
  • LCD displej: 1,8“ TFT, 134.000 bodů
  • Paměťové médium: Compact Flash I/II, Microdrive
  • Rozměry: neudáno
  • Hmotnost: neudáno