reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Olympus PEN E-P3 s nejrychlejším ostřením

, , aktualita
Společnost Olympus uvedla na trh novou generaci PENů. Jedním z nich je PEN E-P3, který podle provedených změn vyřešil většinu toho, co trápilo předchůdce. Máme zde nejrychlejší AF systém na světě, vylepšený čip i interní blesk.
Olympus PEN E-P1 a E-P2 byly bezesporu velmi zajímavé stylové CSC fotoaparáty. S příchodem dalších fotoaparátů téže kategorie ale začaly ztrácet. Nový Olympus PEN E-P3 už podle prvních specifikací vrátí PENům lehce zašlou slávu zpět, a to i přesto, že se na první pohled od svých předchůdců téměř neliší. Elektronického hledáčku jsme se sice nedočkali, ale máme zde stále velmi pěkné stylové tělo fotoaparátu, které má konečně i interní blesk, který předchůdcům tolik chyběl.

Další vítanou novinkou je nový snímací čip. Má stále 4/3" úhlopříčku a 12MPx rozlišení, výrobce ale slibuje mnohem zajímavější výkony, zejména ve spolupráci s novým dvoujádrovým procesorem TruePic VI. Podle prvních snímků na internetu lze říci, že kvalita obrazu skutečně doznala znatelného zlepšení. High Speed Live MOS čip navíc podporuje 120fps live view, což je dvakrát tolik, co předchůdci. Výhodou nebude ani tak plynulejší obraz na displeji, ale především rychlejší ostření. To je nyní 35bodové, plnou rychlost si nicméně užijete jen s novými objektivy optimalizovanými pro tento systém (na trhu bude i nová verze objektivu M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II R).

Se staršími objektivy bude ostření i tak mnohem rychlejší. Nově je k dispozici i přisvětlovací dioda. Čip je mechanicky stabilizovaný až s 3EV účinkem. K dispozici je tentokrát i Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů při 60 prokládaných snímcích za sekundu, případně HD video (1280×720 pixelů) při 60 progresivních snímcích. Nepřekvapí, že zde najdete bohatou nabídku uměleckých filtrů (Pop Art, Soft Focus, Pale & Light Colour, Light Tone, Grainy Film, Pinhole, Diorama, Cross Process, Gentle Sepia a Dramatic Tone).

Fotoaparát nabízí citlivosti od ISO 200 do ISO 12800, v manuálním režimu lze navolit i ISO 100 (po 1/3EV nebo 1EV krocích). Časy mají širokou nabídku od 1/4000 s do 60 sekund, synchronizační čas blesku je pak 1/180 sekundy. Interní blesk je další vítanou novinkou se směrným číslem 10 při citlivosti ISO 200. Podpora bezdrátových blesků je u Olympusu již samozřejmostí.

Sekvenční snímání nabídne průměrných 3,0 fps (max. 17 RAWů, počet JPEGů není omezen). Korekci expozice lze nastavit od -3 EV do +3 EV, potěší i bohaté možnosti bracketingu (2, 3, 5 snímků s rozestupy do 1 EV nebo dokonce 7 snímků s rozestupy do 0,7 EV). Je zde i bracketing vyvážení bílé. Potěší 3 programovatelná tlačítka i digitální vodováha.

Na zádi je 3,0" OLED displej s poměrem stran 3:2 a vyšším rozlišením 614.000 bodů (patrně 640×480 pixelů v matici PenTile). Displej je dotykový, umožňuje například vybírat AF body. Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, a to včetně modelů s UHS-I rozhraním, použít lze i Eye-Fi karty. Rozměry přístroje činí 122×69,1×34,2 mm, hmotnost je 321 gramů bez příslušenství a 369 gramů s ním. BLS-5 akumulátor má vydržet na pořízení 330 snímků. K dispozici bude černá, stříbrná a černá varianta, prodej začne v červenci.

Zdroj: www.dpreview.com
reklama
reklama
reklama