Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Tough TG-3 s Wi-Fi a focus stackingem

31.3.2014, Milan Šurkala, aktualita
Nový Olympus Tough TG-3 staví na úspěchu svých předchůdců TG-1 a TG-2. Novinka přináší snímač s vyšším rozlišením, bezdrátové připojení Wi-Fi a např. i technologii focus stacking pro zvětšení hloubky ostrosti u makro snímků.
Společnost Olympus dnes představila nový outdoorový kompakt Tough TG-3, který navazuje na starší modely TG-1 a TG-2. Spolu s nimi sdílí stejný objektiv, přináší ale nový 1/2,3" CMOS BSI senzor, u kterého bylo zvýšeno rozlišení z 12 na 16 megapixelů (celkové rozlišení 16,76 MPx). To ale nebylo nutné, 12 megapixelů bohatě stačilo a vyšší rozlišení pravděpodobně nepřinese zvýšenou kvalitu obrazu, ale spíše o trochu vyšší šum, jak už je u těchto malých senzorů obvyklé. Snímač je mechanicky stabilizovaný.


Olympus Tough TG-3


Fotoaparát vydrží pád z výšky 2,1 metru na tvrdou zem, dále se s ním můžete potápět až do hloubky 15 metrů. Je mrazuvzdorný do -10 °C a vydrží tlak 100 kilogramů. Videosekvence můžete nahrávat ve Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů i nižších, vždy jde o progresivní záznam. Ukládají se do formátu MOV s kodekem H.264. Můžete využít stabilizaci Multi-motion Movie IS. Nechybí ale ani zpomalené videosekvence 640×480 pixelů při 120 fps a 320×240 pixelů při 240 fps (v obou případech max. 20 sekund záznamu). Fotoaparát podporuje i časosběrná HD videa.


Olympus Tough TG-3 seshora


Objektiv je znám už z modelů TG-1 a TG-2. Má 4× optický zoom v rozsahu od 25 do 100 milimetrů při výborné světelnosti F2,0 na nejširší ohniskové vzdálenosti. Na maximálním zoomu má mnohem horší hodnotu F4,9, nicméně i ta patří v dnešní době k nadprůměru. Objektiv se skládá z 9 členů v 7 skupinách, 4 členy jsou asférické. Podporovány jsou dokonce filtry o průměru 40,5 mm. Minimální ostřící vzdálenost činí 10 cm v režimu makro v celém ohniskovém rozsahu, v režimu super makro je to dokonce od jediného centimetru. Protože je v takovém případě hloubka ostrosti velmi malá, nabídne novinka funkci focus stacking (vyfocení několika snímků s různým zaostřením a výsledek se poskládá ze zaostřených rovin). S funkcí Super Resolution Zoom výrobce slibuje, že 1mm objekt zabere po vyfocení 44,4 mm na displeji.


Olympus Tough TG-3 makro světlo


Olympus Tough TG-3 nabídne vedle automatiky také prioritu clony. Expoziční časy mohou být od 1/2000 sekundy do 1/2 sekundy, v nočním režimu se dá dostat na 4 sekundy. Podporována je i funkce HDR. Citlivosti mají rozsah od ISO 100 do ISO 6400. Sekvenční snímání zvládá pořídit 5 snímků za sekundu v plném rozlišení. V rozlišení 3 megapixelů pak může dosáhnout rychlosti 15 fps a dokonce 60 fps (max. 100 snímků v sérii). Obraz je zpracováván procesorem TruePic VII.


Olympus Tough TG-3 s makro světlem


U outdoorového kompaktu rozhodně nepřekvapí přítomnost GPS modulu a elektronického kompasu. Najdete zde i bezdrátové připojení Wi-Fi, díky kterému můžete fotoaparát spojit s mobilními zařízeními s operačním systémem Apple iOS nebo Google Android. Tímto je umožněno i snadné sdílení na sociálních sítích a možnost dálkového ovládání. Nechybí ani tlakoměr a výškoměr. Novinku lze doplnit i o prstenec kolem objektivu, který "rozlije" světlo interní LED diody (vedle blesku) kolem celého objektivu a funguje tak jako makro světlo.


Olympus Tough TG-3 LCD displej


Proti předchůdci se ale změnil displej. Nyní je použit 3,0" LCD displej s rozlišením 460.000 bodů (původně OLED s 610.000 body). Tough TG-3 umí spolupracovat s paměťovými kartami SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I modelů. Interní paměť má kapacitu 36 MB. K napájení slouží Li-Ion akumulátor LI-92B. Nechybí ani HDMI konektor typu D. Rozměry přístroje činí 111,5×65,9×31,2 mm, hmotnost je pak 247 gramů včetně baterie a karty. Prodej začne v červnu za $349 (cca 9000 Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.olympus.cz
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.