5.1.2021, Milan Šurkala, aktualita

Fotografická divize společnosti Olympus už patří pod firmu JIP a nyní zahájila svou další existenci jako firma OM Digital Solutions Corporation. Slibuje si pružnější organizaci a lepší výsledky na trhu.

reklama
Podle japonské ratingové agentury | od: třebaň (153)  7.1.202113:09
BCN+R se Olympus Em10mk3 v kitu umístil jako nejprodávanější MILC před Canon Kiss M ­(M50 ­- v USA nejprodávanější MILC­)­) kitem, Olympus PEN E­-PL9 kitu a α6400 Sony kitu. Olympus v Japonsku optimálně nastavil ceny levnějších sad a zákazníci na to slyší. Nová značka OM s tokijským centrem a vietnamskou továrnou do nového roku vstupuje s kapitálem kolem 360 mil USD a věřím, že s inovacemi a správnou cenou se značce minimálně na lokálním trhu bude dařit. Trh se na jednu stranu smrskává ale dnes si skutečně může vybrat každý z nevídaného množství spolehlivých a kvalitních DSLR, MILC nebo i telefonů a bezpočtu skel do které naskočili s nabídkou pro M4­/3 nově i čínští výrobci.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
Re: Podle japonské ratingové agentury | od: blue.sun (617)  8.1.20219:02
K čemu to je, když celosvětově Olympus paběrkuje? Je hezké, že Japonci jich koupí tolik, ale pokud Olympus nezaujme i zbytek světa, bude mu to zkrátka houby platné. Chtěl jsem malý cestovní aparát a líbila se mi E­-PL. Ale abych dostal už několik let nezměněný pravěký 16 MPix snímač v době, kdy ostatní mají o několik tříd lepší, to si mohou vetknout za klobouk.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Nový směr ... | od: Ozzelot (160)  6.1.202115:10
myslím, že problém Olympusu nebyl ve značce nebo vedení, ale v malém MFT snímači, který má nějaké výhody, ale především nevýhody ­(jednou z nich jest, že zůstává mimo zájem 90% profesionálních fotografů, kteří dnes bohužel táhnou trh, protože dovolenkáři už mají své foto telefony­).

Podle mě by se Olympus mohl prosadit třeba jako druhovýrobce objektivů pro ostatní systémy, tak jako třeba Sigma, protože optiku má Olympus excelentní. Někdo možná namítne, že je to pod jeho úroveň se takhle snížit, ...tak tady bych rád připomněl, že Olympus zkrachoval a měl by s tím nadále nějak pracovat.

Další věcí by bylo poohlédnout se po sdílení nějakého FF systému, protože pro další už asi na trhu není místo a Olympusu je dobrý týmový hráč, jak už předvedl na MFT s Panasem.

Jedinou jistotou kterou dnes asi Olympus má je, že jestli vsadí zase všechno na jednu kartu ­- MFT systém, čeká ho další krach. Je zbytečné to zkoušet znovu a znovu. Měl by přijít s novou vizí a MFT držet dál při životě jako sekundární systém.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: Nový směr ... | od: Milan Šurkala (5790)  6.1.202115:23
"Olympusu je dobrý týmový hráč, jak už předvedl na MFT s Panasem­"

Nejsem si jist, zda by s Vámi v Panasonicu moc souhlasili. Nedávno Panasonic v nějakém rozhovoru přiznal, že to je taková divná ­"spolupráce­". Tehdy řekl, že L­-Mount je jako ­"manželství­", zatímco MFT s Olympusem je jen ­"spolubydlení­".
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Nový směr ... | od: Ozzelot (160)  6.1.202116:22
tak to jsem netušil :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Nový směr ... | od: JonSnih (311)  6.1.202118:39
Je známá věc, že Olympus a Paňák zkraje spolupracovali dost, Oly navrhl a nasdílel m4­/3 formát, bleskový systém, ultrasonické čištění snímače. Výměnou za to dostal LSI, snímač pro E­-M1i aj. Rozkol mezi firmami nastal právě v době, kdy vznikala L­-mount aliance. Oly z toho vycouval a od té doby si Paňák jel po svém: vlastní proprietární DFD AF systém, vlastní řešní Dual IS atp. Bohužel.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Nový směr ... | od: JonSnih (311)  6.1.202118:28
Profi fotograf si koupí techniku, která mu:
a­) vyhovuje
b­) a vydělá mu

Olympus se mohl připojit k L­-mount alianci v letech 2015­-2016, kdy vznikla. Představa laiků, že FF systém je spása pro výrobce fotoaparátů, je zcestná. Jak dokazují aktuální čísla, Panasonik těžce paběrkuje. Musel by prodávat násobně víc, aby se udržel v zisku.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(3)
Re: Nový směr ... | od: Ozzelot (160)  6.1.202120:45
miliony kompaktů s pidisnímačem, Nikon 1 ­(1­" systém­), MFT ­(m4­/3 systém­), APS­-C DSLR ­(Nikon­) všechno tohle vyklidilo, nebo pomalu vyklízí pole na trhu a FF systémy ve zmenšujícím se trhu stále jen zvětšují svůj podíl. To jsou fakta, která říkají, že vaše marně imunizovaná hypotéza není správná...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: Nový směr ... | od: blue.sun (617)  7.1.20217:39
Panasonic paběrkuje, protože do vlaku FF naskočil jako poslední, a ještě jen s extrémně drahými modely pro pár nadšenců. Teprve nedávno představili něco lidovějšího, ale vůči Z5 nebo Canonu RP je to pořád drahé. Pak tu samozřejmě je Sony, které si stihlo vybudovat ve FF nejlepší pozici. No a nesmíme zapomínat ani na DSLR, které v plnoformátu mají stále své nezastupitelné místo ­(i když to není zrovna módní­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Se stejným ředitelem na krku | od: Pavel Matějka (873)  6.1.20218:50
bude úpadek Olympusu pokračovat, ať už patří komukoliv a jmenuje se jakkoliv.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Dobrá zpráva | od: Choakinek (2937)  5.1.202121:36
Trh s fotoaparáty je v takové bídě, že je jen dobře, že Olympus alespoň v jiné podobě přežil a definitivně neskončil. Jakýkoliv výrobce fotoaparátů, který dnes skončí, či nějak seškrtá svou nabídku, bude pro zákazníka velmi nepříjemnou událostí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Dobrá zpráva | od: blue.sun (617)  6.1.20216:59
Zrovna tahle změna trh nijak nezachrání. Olympus je už dnes natolik okrajovým výrobcem, že jeho existence na celkový trh nemá prakticky vliv. Navíc nemá v nabídce nic, co by neměli ostatní a čím by byl nějak zajímavý.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(3)
Re: Dobrá zpráva | od: Mr-Paul (27)  6.1.202111:49
Funkce jako livecomposite, High­-res snímek z ruky, nejlepší stabilizaci na trhu, vestavěné ND filtry... to je jen pár funkcí, které nemá nikdo jiný ve svých foťácích...dle mého má stále co nabídnout :­) není to FF, což je super buzzword dneška, to je fakt, ale i s m4­/3 se dá fotit v pohodě a tisknout metrové fotky :­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(3)
Re: Dobrá zpráva | od: Milan Šurkala (5790)  6.1.202112:12
S půlkou se dá nesouhlasit. Např. Live Composite už má i Panasonic v některých foťácích ­(Sony to kdysi mělo jen v podobě placené appky­), s nejlepší stabilizací na trhu by se dalo také polemizovat a neřekl bych, že je tam nějak zásadní rozdíl proti nejlepší konkurenci ­(opět se dá kouknout např. na duální stabilizace Panasonicu nebo v poslední době i Canonu­). Takže zůstává High­-Res snímek z ruky ­(high­-res ze stativu už má konkurence taky­) a Live ND.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: Dobrá zpráva | od: blue.sun (617)  6.1.202116:58
Něco už odpověděl Milan Šurkala za mě, já jen doplním, že je to všechno sice hezké, ale pokud chybí obrazová kvalita, je to k ničemu. Plus naprosto tragický hardwarový vývoj v jednotlivých řadách.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: Dobrá zpráva | od: Mirus1 (4)  6.1.202117:27
Je ale velmi zajímavé,že ta obrazová kvalita nechybí např.takovým profíkům jako P.Bambousek nebo R.Stach. Ba naopak,spoustu fotek by s vybavením jako mají teď,jak sami píší,nebyli schopni s jiným systémem udělat.
A že to jsou ­"páni­" ve svém oboru nemusí nikomu dokazovat. Kdo chce vidí,kdo nechce špiní,nebo neví..
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(4)
Re: Dobrá zpráva | od: JonSnih (311)  6.1.202118:14
P. Bambousek a R. Stach totiž umí fotit a dokážou se vypořádat s nedostatky systému, kdežto blue.sunové, kterých je plný internet a hospody, vidí jen nedostatky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(5)
Re: Dobrá zpráva | od: blue.sun (617)  6.1.202118:49
Hlupáčku z nejhloupějších, kdybys tak vůbec něco věděl...
Sám jsem si Olympus chtěl koupit, ale když vidím, jak generaci za generací recyklují stále stejný podřadný snímač a jeho tragičnost se snaží dohánět softwarem ­(a ani to jim nejde­), pošlu zkrátka takovou značku do zapomnění.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(3)
Re: Dobrá zpráva | od: danhar1 (158)  7.1.202119:35
kamarád má též nějaký olympus a světelný objektiv a je to bída co ztoho leze :­-(
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: Dobrá zpráva | od: blue.sun (617)  6.1.202118:47
Je hezké vytáhnout dvě, tři jména, která budou něčím odlišná od zbytku špičkových fotografů. Problém bude ve specifičnosti jejich zaměření. A naopak, pokud si nedovedou poradit s jiným systémem, zase TAK špičkoví nejsou.
Na celkové situaci Olympusu to ale vůbec nic nemění. Je bídná a zůstane bídná. Protože těch pět, šest profíků ten systém nezachrání.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(4)
Re: Dobrá zpráva | od: Ozzelot (160)  6.1.202120:56
nechci hejtovat, ale to se tu fotič, Krakonoš, kolemjdoucí, nebo jak si ještě říká, nedávno také oháněl jmény profíků s MFT. Když jsem si je vygooglil, tak jeden fotil Canonem a MFT měl jen na cestování a druhý dělal ambasadora Olympusu, takže s ním fotil častěji, ale měl na internetu i podezřele moc nových fotek, kde při instruktážích ve fotokurzech držel výhradně Nikonní DSLR, takže asi tak, chce si to ověřovat zdroje a zjistíte, že i ty ultimativní případy, které jsou pro fandy značky ultimátním důkazem ­"nadřazenosti­", jsou mnohdy dost pochybné. Kdybych sem teď dal seznam profíků co fotí s FF Canonem, Sony, nebo Nikonem, tak budete 10 minut rolovat, než si budete moci přečíst další komentář :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(2)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.