Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

OM Digital uvedl objektiv M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4 Pro

9.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost OM Digital představila nový objektiv M.Zuiko Digital Digital 8-25mm F4.0 PRO a rozvíjí tak dále systém Micro Four Thirds pod značkou Olympus. Objektiv má skládací konstrukci a velmi širokoúhlý záběr.
Micro Four Thirds systém dostal další nový objektiv. Je jím Olympus M.Zuiko Digital Digital 8-25mm F4.0 PRO. Jde o velmi širokoúhlý objektiv, který při reálných ohniskových vzdálenostech 8-25mm dává přepočtených 16-50 mm, tedy úhly záběru 107° až 47°. To vše znamená 3,1× optický zoom. Má dosti složitou konstrukci, je zde totiž 16 členů v 10 skupinách a najdeme tady téměř nekonečný výpis speciálních členů. V tomto počtu je totiž DSA člen, dva asférické ED, jeden Super ED, jeden ED, nechybí ani Super HR, HR a jeden HD element. V celém ohniskovém rozsahu dosahuje konstantní světelnosti F4 a 7lamelová irisová clona podporuje clonění maximálně na F22.
 
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4 PRO
 
Zaostřování je typu MSC a je možné od 23 cm v celém rozsahu. To znamená reálné zvětšení 0,07× až 0,21×, po přepočtu tedy 0,14× až 0,42×. Bude tak i rozumně univerzální pro focení detailů (na makro objektiv mu ale stále hodně chybí, ostře vyfotí plochu 83×62,4 mm a větší). Objektiv má skládací konstrukci, což zajišťuje jeho přiměřeně kompaktní rozměry, i když 77 mm v průměru a 88,5 mm na délku z něj nedělá úplného drobka. Hmotnost se dostala na 411 gramů, používat lze filtry se 72mm průměrem. OM Digital slibuje také funkčnost od -10 °C, odolnost vůči vodě a prachu díky standardu IPX1. ZERO Coating potlačuje závoje a odlesky, přední člen má i fluorovou povrchovou úpravu pro odpuzování vody i nečistot. Cena byla stanovena na 26.000 Kč s DPH.
 
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4 PRO
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.