Vtipné, OMD 1 Mark 2 teď s casbackem stojí 45 tisíc.
Odpovědět1 0
Počítá pan Šurkala s nějakou recenzí, nebo otestováním, či porovnáním s OM 1 a OM 3?
Odpovědět1 0
Jistě, že JPEGy ve výchozím nastavení by z full frame vypadaly nejspíš lépe, nicméně foťák si nekupujeme, abychom ho poté používali jako mobil, to sám jistě dobře víte ;-).
Mimochodem, ten maličký ptáček focený 100-400 mm MFT objektivem. Jaký objektiv byste použil u full frame?
Odpovědět2 0
Ta cena mi za MFT prijde nehorazni a je jedno kolik EV udrzi. Pri foceni pohybu nebo portretu se porad budu opirat o maly 4/3 cip.
Odpovědět3 2
"Born to buy me for a very big money!"
MFT by se měl s cenou řadit tam, kam patří (tj. v podstatné míře pod full-frame). Za 60 000 Kč si mohu koupit celou řadu setů s full-frejmem.
Odpovědět2 5
Věřte tomu, že si to zákazníky najde, i když vy nad tím ohrnete nos.
Odpovědět3 0
Z ,,prastarého" OM-D-E-M1 vyrobím, při ukládání do RAWu bez problémů naprosto perfektní fotku 60 x 80 cm. Dokonale ostrou a bez jakýchkoli digitálních artefaktů a s perfektními barvami. Je sice možné, že s FF bych vyrobil slušnou fotku 3x2 m, ale nějak necítím potřebu něco tak velkého tvořit. Na většinu výstav, nebo jiných profi aplikací, mi těch 60 x 80 cm bohatě postačí. A MFT má výhodu v tom, že na něj můžu, přes prostý adaptér, dávat FF objektivy a tím vytvářet u snímků jiným způsobem nedosažitelnou atmosféru; např. objektiv Pentacon electric 1,8/50 z Prakticy LLC dává parádně vykreslené portréty. Makro plachého hmyzu? S M Zuiko digtal 40-150/2,8 makro z 1 metru, což bez protestů snesou i vážky, na druhou stranu na střeše domku, vyfocené ze vzdálenosti 5 km jsou při zvětšení na A1 vidět perfektně vykreslené tašky.
Odpovědět1 0
Vyšlo mi, že tedy používáte zhruba 150 dpi tisk u 60 x 80 cm plakátu. To je pochopitelně zcela dostatečné.
Tedy u 60 Mpx full frame byste tiskem 150 dpi mohl obsloužit plochu až 107 x 161 cm, čili zhruba 1 x 1,5 m, čili opravdu obří plakát :-).
Odpovědět0 0
Ty fotky ukládám v TiFfu, v základu jako A3 se 400 dpi, v 16 bitovém Adobe RGB, čili průměrně 200MB na kus. A trojky tisknu rovnou, větší pak buď přes Poster printer, nebo s použitím plotru. A když se podívám, kolik chce za A trojku libovolné copycentrum a jak vypadají výstupy, tak není nad to, tisknout si to s alternativními inkousty na alternativní papír, (ICM profil si umím pro toto vyrobit, mám na to přístorj i SW), sám. Jedna A3 mne vyjde na 2,30 Kč, A jednička z P. p. na čtyřnásobek, tedy 9,20 Kč. A kdysi jsem přes Poster printer vytiskl plochu 16xA3, čili 108 x167 cm a troufl bych si i na víc.
Odpovědět0 0
Já sám mám MFT, proto mám taky k této třídě foťáků určitý vztah a záleží mi na jejich přežití.
Panasonic stylem salámové metody MFT postupně balí, to je zjevné, no a OM System nyní prodává takový přístroj za 60 000 Kč? V takové realitě klidně můžu za rok číst, že OM System to definitivně balí.
Dobrá, OM-3 má vrstvený snímač (a tedy např. hyper rychlé sériové snímaní), ten jediný jsem nenašel u full frame v setu do 60 000 Kč. Nemyslím si ovšem, že to může stačit. OM-3 má hned několik nevýhod vůči levnějším či cenově srovnatelným full frame.
Jinak je OM-3 jistě fajn přístroj, ale opravdu nemůže stát 60 tisíc Kč!
Odpovědět0 0
Je to novinka, takže časem zlevní, (u nás sice asi ne, ale jinde...) A MFT bude žít v kamerách vesele dál. Každopádně, vzhledem k sortimentu a kvalitě optiky, jakož i rozměrech a váze v porovnání s FF, bych to nezatracoval. Jenže ono je mnohem jednodušší, dát na základě nějakých pověr palec dolů, než vyzkoušet na vlastní kůži, natož zkusit nějaké atypické postupy.
Odpovědět0 0